Elhangzott Hillary Clinton legutolsó beszéde

Elbúcsúzott az amerikai külügyminisztérium munkatársaitól Hillary Clinton, aki a nap folyamán hivatalosan benyújtotta lemondólevelét.

MD
2013. 02. 01. 23:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok távozó, 67. külügyminisztere kijelentette: biztos benne, hogy a minisztérium a jövőben is azon fáradozik majd, hogy biztosítsa Amerika biztonságát, érdekeinek előmozdítását és azt, hogy az értékeit tiszteletben tartsák.

Kitért az ankarai amerikai nagykövetség ellen pénteken elkövetett öngyilkos merényletre, amely szerinte ismét rávilágított, hogy milyen veszélyeket vállal az, aki az amerikai diplomácia kötelékébe szegődik. Elmondta, hogy telefonon beszélt Ahmet Davutoglu török külügyminiszterrel, aki megígérte, minden tőle telhetőt megtesz a hazájában működő amerikai külképviseletek biztonságáért.

Az új világhoz újfajta architektúra kell – hangoztatta helyi idő szerint csütörtökön, tárcavezetői minőségében elmondott utolsó hivatalos beszédében Hillary Clinton amerikai külügyminiszter.

Az Egyesült Államok mindent meg fog tenni, hogy Iránnak soha ne legyen atomfegyvere – jelentette ki szenátusi külügyi bizottsági meghallgatásán, csütörtökön Washingtonban John Kerry demokrata párti politikus, akit az elnök a külügyminiszteri posztra jelölt.

Kerry még ma leteszi az esküt

A szenátus által kedden jóváhagyott külügyminiszter-jelölt, John Kerry még a nap folyamán leteszi a hivatali esküt. Clinton reményét fejezte ki, hogy a tárca munkatársai ugyanolyan odaadással fogják az utódját is támogatni, mint őt magát. Hatalmas ováció közepette mondott köszönetet mindazoknak, akik együtt dolgoztak vele Washingtonban, szerte a világon „és a repülőgépeken”.

A The New Yorker szerint Clinton, aki 112 külföldi látogatásával rekordot állított fel az amerikai diplomáciai tárca vezetői között, az Egyesült Államok kiváló nagykövete volt a világban. Külügyminiszterként azonban nem vált olyan történelmi formátumú szereplővé, mint John Quincy Adams, George C. Marshall, Dean Acheson vagy Henry Kissinger.

Adams a Monroe-elv érvényesítésével kiterjesztette az Egyesült Államok érdekszféráját Közép- és Dél-Amerikára, Marshall az Európa második világháború utáni gazdasági talpra állítását célzó program névadója volt, Acheson a hidegháború idején lefektette a feltartóztatás politikájának alapjait és kulcsszerepe volt a NATO megalakulásában, Kissinger pedig egyéb érdemei mellett elősegítette az amerikai–szovjet enyhülést és az Egyesült Államok kínai nyitását.

Nem végleges a távozás?

A legtöbb amerikai elemző úgy véli, hogy pénteken Hillary Clinton nem örökre távozott az amerikai politikai életből, hanem csak egy fejezet zárult le az életében. „Mindegy, hogy milyen sűrűn mondja azt, hogy 2016-ban nem fog ismét versenybe szállni (az elnökségért), Clinton úgy távozik az amerikai külügyminisztériumból, hogy ő a fő vélelmezett favoritja a demokrata jelölésnek” – írta pénteken a The Washington Post.

A The Wall Street Journal arról írt, hogy a külügyminiszterség csak megerősítette Clinton szakmai önéletrajzát és hogy a 2008-as volt támogatói továbbra is kitartanak a volt first lady és New York-i szenátor mellett. Nem tettek le a szándékukról, hogy ő legyen az Egyesült Államok első női elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.