Szergej Lavrov és Ahmed Moáz el-Hatíb, az Ellenzéki Erők és a Szíriai Forradalom Nemzeti Koalíciója nevű ellenzéki ernyőszervezet vezetője szombaton tartott találkozót a bajor fővárosban, ahol mindketten részt vesznek a 49. müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferencián. A megbeszélésről egyelőre semmilyen információ nem szivárgott ki.
Lavrov ugyancsak megbeszélést folytatott Joe Biden amerikai alelnökkel és Lahdar Brahimivel, az ENSZ és az Arab Liga Szíria-ügyi különmegbízottjával. Az orosz és az amerikai fél Szíriát illető álláspontjában – Biden szavaival élve – továbbra is fennállnak a „nagy nézetkülönbségek”.
Oroszország pénteken cáfolta, hogy Szergej Lavrov külügyminiszter szombaton Münchenben találkozik a szíriai ellenzék képviselőjével. „A jelenlegi tervek szerint az orosz külügyminiszter programjában nem szerepel ilyen találkozó” – írta Gennagyij Gatyilov külügyminiszter-helyettes Twitter-bejegyzésében.
USA–EU szabadkereskedelmi megállapodás jöhet létre
Az Egyesült Államok minél hamarabb szabadkereskedelmi megállapodást kíván kötni az Európai Unióval – mondta Joe Biden amerikai alelnök szombaton a müncheni biztonságpolitikai konferencián. Biden hangsúlyozta: az Egyesült Államok a következő négy évben is nyit az ázsiai-csendes-óceáni térség felé, de nem az európai partnerek rovására, hanem éppen az ő érdekükben is. Az amerikai alelnök után felszólaló Guido Westerwelle német külügyminiszter üdvözölte a szabadkereskedelmi megállapodásra vonatkozó ajánlatot. Úgy vélte, megérett az idő a „közös transzatlanti belső piac” kialakításához.
Nem kell közös hadsereg
Nem kell létrehozniuk az uniós tagországoknak egy közös hadsereget, hanem inkább jobban együtt kellene működniük egymással, az Európai Uniónak (EU) pedig a NATO-val – mondta a német védelmi miniszter pénteken a konferenciát megnyitó beszédében. Thomas de Maiziére szerint a közös európai hadsereg gondolata sokakat riaszt, ezért inkább az együttműködésre kell koncentrálni.