„A miniszterek meg akarják vitatni az Európai Unióval mindazokat az intézkedéseket, amelyek az ügy teljes körű kezeléséhez szükségesek” – adta tudtul közleményében az EU soros elnöki tisztét az idei első félévben betöltő Írország.
Stéphane Le Foll francia agrárminiszter már hétfőn délután bejelentette: brit kollégájával megállapodott, hogy még a héten európai szintű találkozót tartanak az ügyről. Hozzátette, Franciaország szorgalmazni fogja, hogy európai szinten javítsák az élelmiszertermékek felcímkézését. Le Foll azt is jelezte, azonnali hatállyal megerősítik a hús- és halkereskedelmi hálózatok ellenőrzését. A francia agrár- és élelmiszer-ipari ágazat vezetői és a kormány részvételével válságértekezletet rendeztek hétfőn, előtte pedig házkutatást tartottak a botrányban érintett francia cégek székhelyén a kereskedelmi csalások ügynökségének munkatársai.
Nem tilthatják be a lóhúst?
Simon Coveney ír mezőgazdasági miniszter még az este összehívta a szerdai brüsszeli tanácskozást, amelyen Tonio Borg, az Európai Bizottság egészségügyi és fogyasztóvédelmi biztosa is ott lesz a kérdésben „kompetens európai miniszterek” mellett. Tonio Borg szóvivője ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió csak egészségügyi veszély esetén tilthatja be egy termék forgalmazását, ettől eltérő esetben a tagállamok kompetenciakörébe tartozik annak ellenőrzése, hogy a termékek nem veszélyesek-e az egészségre és megfelelnek-e az előírásoknak.
A botrány a múlt héten robbant ki, miután a brit Élelmiszer-szabványügyi Hivatal (FSA) nagy mennyiségű lóhúst talált a Findus nevű, fagyasztott hústermékek előállítására és nagybani forgalmazására szakosodott vállalat marhahúsosként megjelölt készítményeiben. A Findus dél-franciaországi beszállítója, a Spanghero bejelentette: feljelentést tesz a romániai vágóhíd ellen, ahonnan a húst rendelte. Daniel Constantin román mezőgazdasági miniszter ugyanakkor hétfőn azt állította: a román hatóságok szerint nincs olyan gyanú, hogy Romániában címkézték volna tévesen a hústerméket s a lóhúst marhahúsként adták volna el az érintett román vágóhidak.
A jelenlegi információk szerint Magyarországra nem érkezett a lóhúst tartalmazó fagyasztott készítményekből – tájékoztatta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hétfőn.