Nem érte el Magyarországot a lóhúsbotrány

A jelenlegi információk szerint Magyarországra nem érkezett a lóhúst tartalmazó fagyasztott készítményekből.

WL
2013. 02. 11. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lóhúst tartalmazó, marhahúsosként jelölt fagyasztott élelmiszerek ügyében a Nébih folyamatosan figyelemmel kíséri a gyorsriasztási rendszeren (RASFF) közzétett adatokat, amelyen eddig Magyarországra történő szállítást nem jeleztek. A hivatal közleménye emlékeztet: az élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyorsriasztási rendszeren keresztül a brit hatóság tájékoztatta a tagországokat, hogy a svédországi székhelyű Findus élelmiszer-vállalkozás egyes marhahúsosként megjelölt fagyasztott készítményei (lasagne) lóhúst tartalmaznak. A nyersanyag pontos származási helyéről a gyorsriasztási rendszeren egyelőre nincs hivatalos információ – közölte a Nébih.

A másodlagos élelmiszer-vizsgálatokra vonatkozó jogszabály értelmében minden külföldről Magyarországra érkező élelmiszerről jelentést kell tenni a vállalkozásoknak. Ennek alapján az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóságnak indokolt esetben lehetősége van azonnali célellenőrzésre. Az ügy kapcsán a Nébih országszerte szúrópróbaszerűen ellenőrzi az érintett termékeket, laboratóriumai pedig folyamatosan készen állnak azoknak a vizsgálatoknak az elvégzésére, amelyekkel megállapítható, hogy a felhasznált hús milyen állatfajból származik. A Nébih tájékoztatása szerint a lóhús fogyasztása abban az esetben jelenthet kockázatot a fogyasztók egészségére, ha az állatot a vágást megelőzően gyógyszerekkel, például antibiotikumokkal, gyulladáscsökkentőkkel kezelték, és a kötelező várakozási idő nem telt le. Az engedélyezett vágóhidakon a vágást megelőző vizsgálatok és az állatot kísérő dokumentumok biztosítják, hogy ez ne fordulhasson elő. A lóhús felhasználása marhahúsosként jelölt termékekben a fogyasztók szándékos megtévesztését jelenti, és hamisításnak minősül – közölte az élelmiszerlánc-biztonsági hivatal.

Honnan származik a lóhús?

A brit Élelmiszer-szabványügyi Hivatal (FSA) február 7-én jelentette be, hogy a Findus nevű, fagyasztott hústermékek előállítására és nagybani forgalmazására szakosodott vállalat marhahúsosként megjelölt készítményeiben nagy mennyiségű lóhúst talált. Az érintett termékcsaládot az összes nagy brit szupermarket-hálózat árulta, és kapható volt kisebb élelmiszerboltokban is.

A lóhúsbotrány nagy-britanniai kirobbanása után a Findus Franciaországban és Svédországban is vizsgálatot kért az élelmiszer-hatóságoktól. A vizsgálatok eredményeképpen mindkét országban visszavontak bizonyos fagyasztott készételeket a kereskedelemből, mert bebizonyosodott, hogy a bennük lévő marhahús lóhússal van keverve. Sajtóhírek szerint a hús egy román vágóhídról származott. Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter hétfőn kijelentette, hogy a román hatóságok szerint nincs olyan gyanú, hogy az országban címkézték volna tévesen a hústerméket, és a lóhúst marhahúsként adták volna el az érintett román vágóhidak. A miniszter azt mondta, hogy az eddigi hatósági vizsgálatok nem erősítették meg azt a külföldi sajtóban terjesztett hír, miszerint a lóhúst Romániában adták volna el marhahúsként. Constantin szerint Romániában valamennyi engedélyezett vágóhíd teljesíti az európai uniós szabványokat.

Január közepén ló- és sertéshús nyomait találták brit és ír szupermarketek marhahústermékként árult hamburgereiben. Az FSA január végén azt közölte: szinte bizonyosan Lengyelországból érkezett az az alapanyag, amelyből lóhús került a Nagy-Britanniában és Írországban árult hamburgerkészítményekbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.