A protest (tiltakozó) szavazatokra építő Beppe Grillo pártja 20 százalék körüli eredményt ért el a képviselőházban a Sky TG-24 tévécsatorna felmérése szerint. A műsor előrevetítése baloldali többséget jósol a szenátusban és a képviselőházban is.
A RAI közszolgálati televízió 35-37 százalék körüli eredményt ad a balközépnek, míg 29-31 százalékot Berlusconi volt miniszterelnöknek és szövetségeseinek. A felmérések Mario Monti centristáit Beppe Grillóék után a negyedik helyre teszik tíz százalékkal. A legtöbb szenátusi mandátumot adó Lombardiában fej-fej mellett áll a balközép PD és a Berlusconi vezette PdL.
A vasárnap reggeltől tartó választások szavazóhelyiségeit hétfőn három órakor zárták be. A szavazatszámlálás a szenátusra adott voksokkal kezdődött. A Lombardiában, Lazióban és Molisében tartott tartományi választás szavazatait kedden számolják majd össze.
A pártok vezetői türelemre intve még nem kívántak nyilatkozni. Egyedül Beppe Grillo, az 5 Csillag Mozgalom vezetője üzente a Twitteren, hogy „mostantól a tisztesség lesz a politikai divat”. Az első felmérésekben győztes Demokrata Párt (PD) politikusai az újságíróknak azt mondták, az „adatok azt mutatják, hogy a jobbközép korszaka lezárult”. Enrico Letta, a PD főtitkárhelyettese hozzátette: „nagy felelősség vár a balközépre”.
„Álom valósult meg! Monti tíz százalék alatt maradt!” – üzente a Twitteren Giulio Tremonti, a PdL egykori pénzügyminisztere. „Grillo nem söpörte el a pártokat, a jobbközép pedig az urnáktól való távolmaradást fizeti meg” – hangoztatta Donato Bruno, a PdL távozó képviselője.
Monti a római kormánypalotából kíséri a szavazatszámlálást, a PD római sajtóközpontjában összesen 600 újságíró várja Bersanit. A PdL vezetői a párt római székházában gyűltek össze, Grillo genovai otthonából blogján kommentál. Olaszországban 47 millió volt a szavazásra jogosultak száma.
A külföldről postán szavazó 3,5 millió olasz 32,11 százaléka küldte vissza a legközelebbi konzulátusra a szavazólapot tartalmazó borítékot – közölte a római külügyminisztérium. A legnagyobb arányban, közel 35 százalékban, a Latin-Amerika országaiban élő olaszok szavaztak.
Az euróövezet jövője függ a vasárnap óta tartó olaszországi parlamenti választásoktól, de hogy milyen hatással lesz rá, az egyelőre megjósolhatatlan. Úgy tűnik, hogy az európai valutát fenyegető veszély alábbhagyott. A kötvényhozamok csökkentek a perifériára szorult országokban, az aggodalom, hogy néhány tag kikerül az övezetből, eloszlott, a költségvetési hiányok csökkentek. Ugyanakkor az eurózónát fenyegető krízisnek messze nincs vége. Ha a zóna harmadik legnagyobb gazdasága és legnagyobb állami adósa nem tud növekedést produkálni, elveszítheti a reményt a megújulásra, északi szomszédai pedig elveszíthetik türelmüket, és így vagy úgy, az euróövezet szét fog esni.