Az azonos neműek házassága igazi társadalmi puskaporos hordó az Egyesült Államokban. Barack Obama első amerikai elnökként még a kampány során kiállt a melegek azonos jogai mellett, és a kérdésnek komoly teret adott második beiktatási beszédében is. Jelenleg kilenc államban kelhetnek egybe az azonos nemű párok, az Amerikát elválasztó kulturális szakadék mélységét azonban jól jelzi, hogy a legtöbb déli államban az alkotmány vagy törvény kifejezetten megtiltja ezt.
Obama töpreng
A kaliforniai „Nyolcas javaslat” körül az amerikai társadalmat megosztó frontvonalak rajzolódnak ki. A jogi összecsapás március végén kezdődik, a felek azonban már felsorakoztak a küzdelemhez. Melegjogi szervezetek egy csoportja ugyanis az alkotmánybíróságon intézett támadást a kaliforniai törvény ellen. Ahogy ez Amerikában szokásos, kisebb-nagyobb személyek és csoportok is beszálltak a perbe. A „Prop 8” – ahogy a tiltó rendelkezést nevezik – ellenségei most azt várják, Obama kormánya is álljon az oldalukra. „Az elnök többször egyértelművé tette, hogy a homoszexuális és leszbikus amerikaiak egyenlő jogokat érdemelnek a többiekkel” – fogalmazott Manny Rivera, a perben részt vevő egyik melegjogi szervezet vezetője. Az elnök és tanácsadói azonban egyelőre nem nyilatkoztak, bennfentes források szerint a beavatkozás legjobb politikai és jogi módszerét keresik. A fő kérdés a hírek szerint az, hogy a kormány követelje-e a melegházasság alkotmányos elismerését, vagy érje be a tiltás feloldásával. Obama és csapata még csütörtök éjfélig gondolkodhat, ekkor jár le a baráti beadványok határideje.
Jobbról előzik a liberálisokat
Miközben az elnök morfondírozik, megtörtént az, amire kevesen számítottak: a liberális kormányzatot konzervatív oldalról előzték meg a kérdésben. A republikánus párt egy sor vezéralakja – köztük George W. Bush egykori gazdasági minisztere, Ronald Reagen egykori költségvetési tanácsadója, volt kormányzók, vezető tanácsadók, kampánystratégák – foglalt állást a bírósághoz is eljuttatott nyílt levélben a Prop 8 ellen. Az aláírók – közel nyolcvanan – szerint a „házassági egyenlőség” erősítené a családi értékeket, mivel elfogadásával több gyermek nőhetne fel kétszülős otthonban. A kormány pedig egyébként se szóljon bele, kit szeretnek vagy kivel házasodnak polgárai, ez a konzervativizmus egyik alaptétele – érvel a beadvány. Obama támogatása borítékolható, a konzervatív levél azonban komoly fejlemény az ügyben, hiszen hatással lehet a testület jobbra hajló tagjaira is – véli Tom Goldstein, a legfelsőbb bíróság döntéseit elemző Scotusblog egyik szerzője.
Az üzletnek is jó?
A bírósághoz egy másik, legalább ennyire fontos baráti beadvány is érkezett a napokban, amelyen már jóval ismertebb nevek is szerepelnek, olyanok, mint a Levi Strauss, a Facebook, az Apple, vagy az Intel. „Ezen törvény betűje szerint az azonos nemű párok kevesebbet érnek, mint a többiek, ez az álláspont pedig elfogadhatatlan az egyenlőség és az igazságosság általunk képviselt értékeivel” – szól a levél, melyet a fent felsoroltak mellett szinte az összes amerikai nagyvállalat aláírt. A cégek szerint az egyenlő bánásmód hiánya az üzletnek is árt, hiszen gátolja a munkaerő szabad áramlását – egy tehetséges programozó például nem fog a Szilikon-völgybe költözni, ha házassága a kaliforniai törvények szerint nem érvényes – ráadásul a gazdaság az azonos nemű esküvők bevételeitől is elesik.
Elkerülhetetlen?
Sokat sejtető tény, hogy a levél aláírói közt csupán két jelenleg is aktív politikus található: egy New York-i és egy floridai republikánus képviselő. A többiek mind visszavonultak, vagy olyanok, akik nem demokratikusan választott pozíciót foglalnak el a pártban – azaz nem veszíthetnek sokat azzal, hogy ilyen mértékben szembemennek a hivatalos állásponttal. „Kétlem, hogy John Boehner házelnök valaha is beállna a melegházasság mögé – fogalmazott John Feehery, republikánus pártstratéga. – Még akkor sem, ha az emberek véleménye nyilvánvalóan évről évre rengeteget változik a kérdésben”. A The New York Times egy friss felmérése szerint a 30 év alattiak 70, a teljes lakosság 53 százaléka támogatja az azonos neműek egybekelését. Ha a republikánusok továbbra is szeretnének szavazókat, meg kell változtatniuk keményvonalas álláspontjukat – vélik a pragmatikusabb elemzők.
(Wsj.com, Foxnews.com, Nytimes.com, Washingtonpost.com)
Melegházasság: tájkép csata előtt
Több tucat prominens republikánus – köztük kongresszusi képviselők, elnökjelöltek, vezető stratégák – állt be a melegházasság mögé.
2013. 02. 27. 19:37
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!