Orbán Viktor a közös sajtótájékoztatón szólt arról is, hogy Magyarország a libanoni stabilitás szószólója az Európai Unióban, ugyanis „stabil Libanon nélkül nincs stabil régió”. Jelezte: Magyarország javasolja, hogy az uniós külügyminiszterek áprilisi találkozóján vitassák meg a libanoni stabilitás kérdését.
Mint mondta, a közel-keleti ország politikai rendszere rendkívül értékes, magas a kultúrája, barátságos emberek lakják, és üzletileg nyitott, így az itteni üzletemberek partnerségben és együttműködésben gondolkodnak, nem pedig dominanciában. A jövőben erősödik a két ország közötti kereskedelmi kapcsolat – közölte a magyar miniszterelnök, utalva a tájékoztató előtt aláírt gazdasági megállapodásra. Orbán Viktor beszámolt továbbá arról, hogy a magyar kabinet száz állami ösztöndíjat ajánlott fel libanoni diákoknak.
Nadzsíb Mikáti libanoni kormányfő elmondta, a találkozón szóba került a közel-keleti helyzet, így az is, hogy sok szír állampolgár menekült Libanonba. Hangsúlyozta, Szíriában minél előbb el kell érni a politikai békét. Arra az újságírói kérdésre, hogy Magyarország tud-e segíteni a Libanonba menekült szírek ügyében, Orbán Viktor azt válaszolta, ez a nehezebb kérdések közé tartozik, amelyet a nap hátralévő részében tárgyalnak meg, de reméli, Magyarország tud segíteni.
A libanoni miniszterelnök – aki néhány hónappal ezelőtt járt Budapesten – szintén kitért az oktatás kérdésére, jelezve, országa kész arra, hogy magyar diákokat fogadjon, akik így arab nyelvet tanulhatnak majd libanoni egyetemeken. A megbeszélés előtt a két ország képviselői aláírtak egy gazdasági és műszaki együttműködési megállapodástervezetet, valamint egy oktatási és tudományos munkatervet a 2013–2015 közötti időszakra.
Az Orbán Viktor vezette magyar kormányzati-üzleti delegáció – amelynek tagja mások mellett Hende Csaba honvédelmi miniszter, Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára, Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, valamint 36 magyar üzletember – szerda este érkezett a közel-keleti országba. A csütörtöki program során Orbán Viktort – a libanoni kormányfő előtt – fogadta Michel Szulejman köztársasági elnök és Nabih Berri parlamenti elnök.
Az üzleti küldöttség – amelynek tagjai főként a vegyipar, az élelmiszeripar és a gépgyártás területén tevékenykednek – a nap folyamán egy üzleti fórumon vesz részt az Arab Kamarai Szövetség bejrúti székhelyén. A tanácskozás végén a két ország miniszterelnöke mond zárszót, majd Orbán Viktor látogatása befejezéseként ellátogat a kasliki Szent Lélek Katolikus Egyetemre, ahol előadást tart A keresztény Európa előtt álló kihívások címmel.
A magyar miniszterelnök találkozik még Libanon elnökével és házelnökével is, valamint egy egyetemen előadást tart a keresztény Európa előtt álló kihívásokról. A látogatáson részt vesz Szijjártó Péter a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági ügyekért felelős államtitkára, aki a távirati irodának még Magyarországon azt közölte, a kormányfőt egy 36 üzletemberből álló delegáció is elkíséri útjára, ők üzleti fórumon vesznek majd részt. Három megállapodást írnak majd alá, gazdasági együttműködésről, diplomata útlevelek vízummentességéről, illetve ösztöndíjakról – ismertette.
Hozzátette, a kormánynak általános politikája, hogy minél több, a keleti nyitásban érintett országgal kössön ösztöndíj-megállapodásokat, mert ez hosszú távú megalapozása a jó gazdasági kapcsolatoknak.
Magyarország Libanonra úgy tekint, mint az adott régió stabilitásának egyik legfontosabb láncszemére, ezért áprilisban az Európai Unió külügyminiszteri tanácsi ülésén napirendre akarják vetetni a Libanon stratégiai szerepéről szóló pontot – mondta az államtitkár.