A kényes témák „megfelelő” kezelésére számít Kína

Kína reméli, hogy az Egyesült Államok hajlandó egy újfajta kapcsolatrendszer kialakítására vele, s ez a kölcsönös tiszteletre és előnyökre fog épülni.

TK
2013. 03. 09. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető a kínai parlament éves ülésszakán tartott hagyományos külügyminiszteri sajtókonferencián üdvözölte, hogy az Egyesült Államok konstruktív szerepet játszik az ázsiai és csendes-óceáni térségben, de elvárja, hogy Washington tartsa tiszteletben Kína alapvető érdekeit. Jang kiemelte: országa különösen számít a tajvani kérdés és más kényes témák „megfelelő” kezelésére.

„Vizsgáljuk a kibertér csatatérré változtatásának problémáját, avagy az internet más országok belügyeibe avatkozás céljára való használatát” – mondta egy kérdésre válaszolva, hozzátéve hogy ezen a területen „szabályokra és együttműködésre van szükség, nem háborúra. [ ] Kína reméli, hogy a felelőtlen kritikák ez ügyben véget érnek.” Ezzel az amerikai vállalatok elleni kínai hekkervádakra utalt, amelyek szerinte megalapozatlanok, és inkább a szenzációkeltést szolgálják.

A kínai–japán területi vita és az ebből fakadó feszültség is nagy hangsúlyt kapott a sajtókonferencián. Jang határozott véleménye, hogy a mai helyzetért Tokió a felelős, mert – mint mondta – Japán egyoldalú lépéssel törvénytelenül elfoglalta a kelet-kínai-tengeri Tiaojü-szigeteket. Megerősítette Peking álláspontját, miszerint a szigetek Kína területének szerves részét képezik, s Japánnak a történelmet tisztelve, a realitásokkal szembenézve „valódi lépésekkel ki kell javítania hibáit”, hogy a feszültség ne nőjön.

A Kína más szomszédjaival fennálló területi vitákkal kapcsolatban Jang egyrészt aláhúzta, hogy országa határozottan megvédi szuverenitását és jogait, másrészt jószomszédi kapcsolatokra törekszik. Utalt arra, hogy a Kína és a szomszédos országok közti kereskedelmi forgalom tavaly már meghaladta mind az Európával, mind az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem forgalmát, és tovább nő majd.

A Koreai-félsziget nukleáris leszerelésének kérdésével kapcsolatban a külügyminiszter megjegyezte: a szankciók alapvetően nem hoznak megoldást, nem jelentik a probléma végét. Az észak-koreai kísérleti atomrobbantás kiváltotta feszült helyzetre utalva megállapította: „ez nem az, amit látni szeretnénk”. Mint mondta, átfogóan és kiegyensúlyozottan, tárgyalásokkal és valamennyi érintett fél aggodalmait szem előtt tartva lehet csak rendezni a kérdést.

Azzal, hogy az új kínai elnök első útja Oroszországba vezet, új lendületet szeretnének adni a kétoldalú kapcsolatoknak, az „átfogó és stratégiai partnerségnek” – mondta.

Európával kapcsolatban Jang Csie-cse kérdésre válaszolva megjegyezte: a napenergia-eszközökkel szembeni uniós, dömpingellenes intézkedéseket, a vámok kivetését Kína protekcionista lépésnek tartja, és a politikus további párbeszédet sürgetett a kérdésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.