„Soha” – ezzel vetette el Bersani a jobbközép Szabadság Népével (PdL) való nagykoalíció lehetőségét. Kijelentette, hogy nem „fut Grillo után”, nem akar az 5 Csillag Mozgalomnak (M5S) udvarolni, a civileknek „felelősséggel el kell dönteniük, mit akarnak”. Az M5S „több mint nyolcmillió szavazattal bejutott a parlamentbe, most nem tehet úgy, mintha semmi köze nem lenne Olaszország jövőjéhez” – szólította fel Bersani a mozgalmat arra, hogy a parlamentben támogassa a balközép tömörülés programját.
A Demokrata Párt római találkozója semmilyen fordulatot nem hozott. A februári választásokon első helyen végzett, de a szenátusban a kormányzáshoz szükséges többséget nélkülöző balközép vezető pártja a voksolás utáni első ülését tartotta meg. Bersani megerősítette a párt eddigi forgatókönyvét: ha az államfő őt bízza meg a kormányalakítással, nyolcpontos programot mutat be a parlamentben Grillo mozgalmának támogatásában reménykedve.
Az első pont az „Európa diktálta pénzügyi szigor feloldását” sürgeti, a többi szociális és munkaügyi, valamint igazságügyi reformot ígér, kilátásba helyezi a politika és a közélet megújítását, a politika és a vállalkozói élet közötti összeférhetetlenség bevezetését, továbbá állampolgárságot a bevándorlók gyerekeinek, a melegek házasságának engedélyezését, a környezetvédelem javítását, az oktatás reformját és a kutatás fellendítését.
„Grillo nem képvisel újdonságot hozzánk képest. Miért jelentene újdonságot egy 65 éves mozgalomvezető, aki a színfalak mögül irányítja híveit, és szóba sem áll az olasz sajtóval?” – fogalmazott Massimo D'Alema, a PD elnöke. Nem szólalt fel a PD ülésén a párton belüli generációváltást sürgető Matteo Renzi firenzei polgármester, aki a sajtóban elutasította azt a lehetőséget, hogy ő helyettesítse Bersanit. Elemzők szerint Renzivel az M5S a balközép mellé állna. A firenzei politikus kijelentette: Bersani nyerte a PD tavalyi előválasztását, ezért most neki kell a kormányalakítással próbálkozni.
„Bersani és a PD nem tudja, mit csinál, saját magának és az országnak árt” – reagált Bersaninak az ülésen elhangzott kijelentéseire Angelino Alfano, Berlusconi pártjának főtitkára, aki szerint a PD és a PdL nagykoalíciója jelentené az egyetlen megoldást. Mario Monti ügyvivő miniszterelnök kijelentette: „Egy Európa-ellenes kormány helyett jobb, ha Olaszország újból szavaz”.