Mohamed Murszi államfő dekrétuma eredetileg arról szólt, hogy az alsóházi választásokat a módosított választási jogszabály értelmében négy szakaszban kell megtartani, április 22-ei kezdettel. Az egyiptomi közigazgatási bíróság azonban szerdán érvénytelenítette a rendeletet, mivel a módosított választási törvényt elfogadása előtt a parlament felsőháza nem küldte el felülvizsgálatra az alkotmánybíróságnak, megsértve ezzel az alkotmányt.
A hatalmat gyakorló felsőház egyszer ugyan elküldte az illetékes testületnek a választási törvénytervezetet, de a kért változtatások állítólagos végrehajtása után a jogszabályt már nem továbbították újra végleges véleményezésre az alkotmánybírósághoz, és Murszi ez utóbbi lépés elmaradása ellenére hirdette ki a parlamenti választásokkal kapcsolatos rendeletét.
Az elnökség szerdán közölte, hogy fellebbezni fog a bíróság határozata ellen. „Az elnökség tiszteletben tartja a közigazgatási bíróság döntését, és leállítja a parlamenti választások kiírását. Demokratikus rendszerben élünk, amely tiszteletben tartja a jogállamiságot” – mondta Mohamed Gadallah, az elnöki hivatal jogi tanácsadója.
Az előzőleg megválasztott népi gyűlésben (alsóház) a Muzulmán Testvériség képviselői és a szalafisták voltak többségben, 2012 júniusában azonban az alkotmánybíróság a parlament feloszlatásáról döntött, mivel szerinte a helyek harmadára alkotmányellenesen választották meg a képviselőket.