Szent Péter 265. utódjának megválasztására összpontosít most néhány napig a világ, az MNO pedig a Vatikánban és környékén szaglászik, gyűjti az infókat, nézi a kéményt, és csekkolja a Populus Romanus „pápaválasztó” hangulatát, vadászik az Örök Város magyarjaira.
Lássuk a menetrendet! Szombat óta üzemkész már a fekete, majd fehér füstöt eregető kémény. Hétfőn még – szaknyelven szólva – kongregációra összesereglettek az egyházfők, lezárandó a múlt heti 9 kongregációt, amelyen nem kevesebb, mint 133 felszólalást hallgattak végig, illetve mondtak el (hétfőre már túl voltak a 151. felszólalón, a túlkoros bíborosok is szólhattak). Témájuk természetesen a titoktartás miatt nem nyilvános, de az előzetes nyilatkozatok szerint az egyház minden, jelenleg futó kérdését felvetették, ezek közül pedig csupán egy a Vatileaks-aktakupac
Hétfőn vacsora előtt a bíborosokat közvetlenül kiszolgáló vatikáni személyzetet (csaknem száz főt) feleskették a titoktartásra, erre az eskütételre a már a Szent Márta-házba hurcolkodott pápaválasztók esetében kedden kerül sor.
A konklávé hajnala már a Szent Péter tér „rendezői balja” felé eső Szent Márta-házban találta a külvilág zajától hermetikusan elzárt bíborosokat. Délelőtt 10-kor van az utolsó, konklávé előtti (nyilvános) szentmise a Szent Péter-bazilikában (szövege angolul és olaszul itt hozzáférhető). 15 óra 45 perckor a bíborosok a Szent Márta-házból az apostoli palotába mennek át, ahonnan fél 5-kor kezdődik az ünnepélyes bevonulás a konklávénak helyet adó Sixtus-kápolnába (a teljesen leárnyékolt folyosó már évekkel ezelőtt elkészült), itt kerül sor az eskütételre 16.45-kor. Rövid elmélkedés után megkezdődik a szavazás egy kétkörös fordulóval. Az gyakorlatilag kizárható, hogy már kedd éjszaka hallhassuk a bazilika lodzsájáról a rangidős bíboros szájából az ismert „Habemus papam!” felkiáltást (tekintsen meg pápaságtörténeti pillanatokat itt!), és láthassuk a fehér füstöt 40 perccel korábban, ehhez ugyanis rögtön kétharmadot kellene szereznie egyetlen bíborosnak a 115 közül. A fekete füstről (és a továbbiakról is) annak felszálltakor azonnal hírt adunk majd! (Hogy meddig szavazhatnak ilyen menetrend szerint a kardinálisok, majd akkor térjünk rá vissza, ha péntekig nincs döntés.)
Akit érdekel még, az esti szavazás előtt negyed 8-kor mondják el a vesperást, majd fél 8-kor vonulnak át vacsorázni, ami este 8-kor kezdődik. Reggelizni fél 7 és fél 8 között lehet, majd a páli kápolnában van jelenése a csapatnak, ahol a délelőtti szavazást megelőzi még egy közös szentmise, illetve egy nagyobb lélegzetű imádság. 1-kor ebéd a Szent Márta-házban, különleges körünket pedig a 4-es gyülekező és a 4.50-kor kezdődő délutáni szavazás zárja.
Érintettük a rejtélyes nevű és titkos tartalmú Vatileaks iratok témáját; a három azt vizsgáló bíboros a kongregációk során – mint arról Venezuela érseke, Jorge Urosa Savino korábban megerősítőleg szólt – megnyugtató tájékoztatással szolgált, valamennyi felmerülő kérdést megválaszolt. Hogy emiatt-e vagy sem, de a türelmetlen várakozáshoz mérve talán hosszúra nyúlt kongregációkat követően a Vatileaks-ügy már nem lesz hatással hosszúságát tekintve a konklávéra – 1963-ban a 3. nap első szavazása, 1978-ban (I. János Pálnál) a második nap délutánjának első szavazása, ősszel (II. János Pál) a harmadik nap délutánjának első szavazása, XVI. Benedek esetében pedig szintén a második nap délutánjának első szavazása gyümölcsöt, illetve fehér füstöt hozott.
Sokakat érdekel, mikor kell „netközelben” lenni, SMS-t várni „Habemus papam!” tartalommal. Nos, a válasz a következő: kedd speciális nap, a késő esti híradások egy megvilágított fekete füstöt fognak mutatni, tehát akkor nem. Szerdától beáll a menetrend: délelőtt és délután van 2-2 szavazás, eredménytelenség esetén párosával kapunk majd „füstjelet” déltájt, illetve este 7 órakor. Amennyiben viszont a délelőtti vagy a délutáni szavazások közül az első már eredményes, „azonnal” fehér füst következik, délelőtt 10.45, illetve délután 5.45 tájban.
Az MNO hétfő este óta Rómában tartózkodó tudósítója folyamatosan beszámol majd a konklávét körülvevő vatikáni légkörről, faggat rendőrt, pizzást, türelmetlenkedő tévéstábokat, önjelölt szakértőt a várakozásokról, ha már a néhai pápai merénylőt annyira divatos vatikáni szakértőnek nevezni A kérdés nem is az, ki lesz a pápa, ami sokkal lényegesebb: milyen típusú pápa következhet, esetleg hogy mikori megválasztással. Természetesen Rómában élő és tevékenykedő magyarokat is megkeresünk, nyitva tartva a szemünket, a fülünket – pápaválasztás lévén pedig a szívünket is.