A tankönyvek a tokiói kormány álláspontjával megegyező módon Japán részének minősítik a Kelet-kínai-tengeren fekvő Szenkaku (kínaiul Tiaojü), valamint a japán-tengeri Dokdo (japánul Takesima) szigeteket. Az előbbi terület Japán ellenőrzése alatt áll, de Kína magáénak vallja, míg az utóbbi felett Szöul gyakorol fennhatóságot, miközben Tokió szerint az japán terület.
A két szomszédos ország korábban több ízben vádolta már Tokiót azzal, hogy iskolai tankönyveiben valótlanságokat állít. A szigetország második világháborús szerepével kapcsolatos könyvrészeket érintő nézeteltérések miatt Dél-Koreában és Kínában több alkalommal törtek ki erőszaktól sem mentes Japán-ellenes tüntetések.
A dél-koreai külügyminisztérium a legutóbbi esettel kapcsolatban kedden behívatta Japán szöuli nagykövetét, és határozott tiltakozását fejezte ki. Kína ugyanakkor arra szólította fel Tokiót, hogy helyesen értékelje „a történelmet és a realitásokat”. Peking ugyanis korábban „hazafiasabbá” tette saját oktatási programját, azaz olyan tananyagot vezetett be, amely Japán és több más délkelet-ázsiai országgal szembeni területi követeléseket bizonygat.
A három állam egyébként pont a keddi összezörrenéssel egy időben kezdett szabad kereskedelmi tárgyalásokat Szöulban. Egyes szakértők szerint az ehhez hasonló történelmi viták miatt az együttesen a globális GDP mintegy egyötödéért felelő három gazdaság közti kereskedelmi megállapodás megkötése egyelőre nehezen elképzelhető, bár az érintett kormányok a viszályok ellenére is hajlanak a megegyezésre.