Szigetvita: kínai hatóságok a tüntetések beszüntetésére szólítottak fel

Tíz újabb kínai kutatóhajó jelent meg a vitatott hovatartozású kelet-kínai-tengeri szigetek közelében csütörtökön.

2012. 09. 20. 10:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A japán parti őrség közlése szerint kedd óta összesen 16 kínai „kutatóhajó” lépett be a Tokió által ellenőrzött, de Peking által magáénak követelt szigetek parti vizeire. A tengeri incidensek folytatódása ellenére lecsillapodtak a Japán-ellenes tüntetések Kínában. Japán sajtóhírek szerint a pekingi hatóságok rövid szöveges üzenetekben szólították fel a városok lakosait, hogy tartózkodjanak az újabb demonstrációktól. A helyzet normalizálódásának jeleként csütörtökön ismét kinyitottak a japán iskolák Kínában, Peking pedig a Kyodo hírügynökség értesülései szerint jelezte Tokió felé, hogy megtartja a két ország diplomáciai kapcsolatfelvételének 40. évfordulójára tervezett ünnepségeket szeptember 27-én.

Különmegbízott?

Noda Josihiko japán miniszterelnök egy tévényilatkozatában azt mondta, fontolóra veszi, hogy különmegbízottat küldjön Pekingbe a két ország közti kapcsolat helyreállítása érdekében. Egyúttal azonban azt is leszögezte, hogy szerinte „nincs szó területi vitáról” a Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü néven ismert szigetcsoportot illetően, amelynek három tagját múlt kedden vette állami kézbe Tokió. Noda elmondta, számított rá, hogy a lépés „súrlódásokhoz” vezet majd, de a történtek messze meghaladták várakozásait.


Kínában a japán államosítás hírére országszerte Japán-ellenes tüntetések törtek ki, amelyek több ízben erőszakba torkolltak a szigetország állampolgáraival és cégeivel szemben. A demonstrációk miatt a legtöbb japán tulajdonú gyár és bolt időlegesen bezárt Kínában. Fudzsimura Oszamu japán kabinetfőtitkár csütörtökön bejelentette: Tokió kártérítést fog követelni a tüntetések során diplomáciai misszióinak okozott kár miatt. Peking ugyanakkor korábban azt hangoztatta: a tüntetések kirobbanásáért és az azok által okozott károkért egyedül Japánt terheli felelősség.

Pekinget is bírálták

Aj Vej-vej, a rendszerellenes kijelentéseiről is ismert világhírű művész ezzel szemben azt állította, hogy a tüntetéseket a kínai hatóságok szervezték. Aj ezt azután mondta, hogy szemtanúja volt, amint a tüntetők megtámadták Gary Locke amerikai nagykövet autóját és letépték róla az USA zászlaját kedden. Az incidens miatt Peking csütörtökön elnézést kért a nagykövettől. Egyes vélemények szerint a tüntetések betiltásában az is szerepet játszott, hogy a demonstrálók nemcsak Tokiót, hanem Pekinget is bírálták: több helyen a Kínai Kommunista Párttal és a kínai politikai rendszerrel szembeni, illetve a növekvő társadalmi egyenlőtlenségek miatti elégedetlenségüknek is hangot adtak az utcára vonuló emberek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.