A német fővárosban csütörtökön kezdődött hivatalos látogatása során Kumin megbeszélést folytatott Steffen Seibert kormányszóvivővel és a Bundestag Német–magyar Parlamenti Csoportjának képviselőivel, találkozott több neves német gazdasági és közéleti lap munkatársaival, részt vett a Deutschlandradio országos közszolgálati rádió szerkesztőségi értekezletén, és konzultált a Német Külpolitikai Társaság és a Konrad Adenauer Alapítvány vezető kutatóival.
A helyettes államtitkár kiemelte: Németországban érezni lehet, hogy a német–magyar kapcsolat „továbbra is rettenetesen erős és háboríthatatlan barátság. [ ] Hatalmas erőforrás, de nem elég arra építeni, hogy a rendszerváltás hajnalán mennyire fontosak voltunk egymásnak, hanem dolgozni kell, hogy a kapcsolat meg tudjon maradni ebben a rendkívül erős és különleges állapotában.
Tárgyalásaival kapcsolatban úgy vélekedett, hogy a „makacs módon visszatérő kritikák és meg nem értések közül néhány tisztázódott”. A sajtó, a politika és a tudományos intézetek „figyelnek minket, követik az eseményeket, de hiányoznak bizonyos mozaikok, amelyeket talán sikerült helyre tenni”. A Magyarország számára „fontos fejekben így élesebbé és pontosabbá vált a kép” – fogalmazott Kumin.
Újságírókkal folytatott beszélgetéseken például felmerült, hogy miért van szükség választói regisztrációra, „én pedig rögtön tudtam őket tájékoztatni”, hogy Magyarországon nem vezetik be az intézményt, ami újdonságnak tűnt a hallgatóság körében – mondta, és hozzátette, hogy tárgyalópartnereit elsősorban aktuális kérdések érdekelték, köztük az alaptörvény folyamatban lévő módosítása és az Alkotmánybíróság tevékenysége, szélesebb összefüggésekben pedig a magyar jogállamiság állapota. „Ebben a vonatkozásban is tudtam jó hírekkel szolgálni, amelyek láthatóan megnyugtatták a partnereket” – jelentette ki.
Legalább ekkora súllyal foglalkoztatja a Magyarországra figyelő német döntéshozókat, véleményformálókat a gazdaság állapota. „El tudtam magyarázni, hogy Magyarország az Európai Bizottság előrejelzése ellenére tartani tudja a 3 százalék alatti hiányt, és kitart amellett, hogy nyárig kikerül a túlzottdeficit-eljárás alól”, a német befektetések pedig „jó otthonra találnak Magyarországon” – mondta Kumin Ferenc, hozzátéve: az államháztartási helyzet megszilárdítása terén elért eredményeket általános elismeréssel fogadják a gazdasági folyamatokat jól ismerő szakértők.