Mint arról már korábban beszámoltunk, Orbán Viktor miniszterelnök március 6-án szerdán a Varsói Egyetemen tartott előadást. Az Instytut Wolnosci (Szabadság Intézet), valamint két egyetemi kulturális-politikai szervezet által közösen szervezett találkozó nagy tömeget vonzott, a rendezvényen a lengyel szejm legnagyobb ellenzéki pártja, a Jog és Igazságosság pártja (PiS) számos képviselője is jelen volt.
A beszélgetést Igor Janke konzervatív újságíró, publicista moderálta, aki nemrég Napastnik (A csatár) címmel portrékötetet szentelt a magyar miniszterelnök személyének. Az eseményről több meghatározó lengyel médium beszámolt, némelyik egészen komoly terjedelemben.
A lengyel nyelvű tudósítások többsége kiemelte, milyen fokozott érdeklődés kísérte a találkozót. Az eseményen több száz hallgató vett rész, sokaknak már csak az előtérben és az épület előtt jutott hely. Több cikk is felidézte, hogy Orbán beszédét több alkalommal is hangos ovációval fogadta a főként egyetemistákból álló hallgatóság, a rendezvény végén pedig állva tapsolták meg.
A beszámolók többsége idézte Orbán helyzetértékelését, miszerint 2010-ben Magyarország a görögöknél is rosszabb helyzetben volt, magas államadóssággal, alacsony foglalkoztatási és versenyképességi mutatókkal. Ezért a méltányos tehermegosztás jegyében bevezették a bankadót és a különadókat, hozzáláttak a középosztály megerősítéséhez, és úgy határoztak: nem elegendőek a strukturális reformok, az ország teljes megújítására van szükség. Szintén több beszámoló utalt a magyar miniszterelnök azon kijelentésére, hogy Európának továbbra is a kereszténységre és a tradicionális értékekre, a család tiszteletére alapozott politikára kell építenie.
A Nasza Polska című hetilap online kiadása idézte a miniszterelnök szavait: „A haza építése a nemzet építését jelenti Istenre támaszkodva.” A lap kiemelte, hogy Orbán megköszönte a lengyeleknek, amiért a fokozott nemzetközi nyomás közepette is támogatták Magyarországot.
Az egyik legbefolyásosabb lengyel konzervatív kiadói csoport, a Fronda honlapján olvasható tudósítás szerint a magyar miniszterelnök a beszélgetés folyamán arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarországnak, Lengyelországnak és más, közép-európai országoknak együtt kell ellensúlyt képezniük a térségben a szomszédos Németországgal és Oroszországgal szemben. Szintén a Fronda tudósításában olvasható, hogy több PiS-képviselő is részt vett a találkozón, akik számára a cikk szerint a magyar miniszterelnök alakja egyértelműen követendő példa.
A legnagyobb példányszámú lengyel napilap, a liberális Gazeta Wyborcza cikke egyenesen arról ír: Orbán eligazította a jelen lévő PiS-es képviselőket azzal kapcsolatban, hogyan nyerhetnek a következő választásokon. A Gazeta tudósítója részletesen beszámolt arról is, hogy az egyik képviselő, Przemyslaw Wipler úgy méltatta a magyar miniszterelnököt, mint olyan politikust, akit Lengyelországban számosan csodálnak politikai eredményeiért és azért a munkáért, amit a magyar nemzeti identitás építése terén felmutat. Wipler konkrét kérdésére, hogy mi szükséges egy, a Fideszéhez hasonló győzelemhez, a lap beszámolója szerint Orbán úgy válaszolt: mindenekelőtt a saját média kiépítése a legfontosabb, mert a liberális többségű médiumokban nehéz megjeleníteni az övékétől eltérő gondolatokat. A cikkben olvasható, hogy a miniszterelnök szavait hatalmas ováció fogadta akkor is, amikor a szülők fogalmát úgy határozta meg, mint olyan kapcsolatot, ami egy férfi és egy nő között jön létre. Orbán ehhez a hallgatóság derültségére azt is hozzátette: ezt nem ő találta ki, az Úr alakította így.
A Newsweek lengyel kiadása kimondottan terjedelmes írást szentelt Orbán látogatásának. A cikkíró szerint az egész rendezvény egy amerikai politikai show-ra emlékeztetett. Az írás összehasonlítja Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnökének és Orbánnak a karakterét, és arra a következtetésre jut, hogy nem sok egyezést találni a lengyel jobboldali politikus és a magyar miniszterelnök között. Utóbbi ugyanis inkább emlékeztet a volt brit miniszterelnökre, Tony Blairre, ami a közönséggel való kapcsolatépítést, a könnyedséget és az őszinte megnyilvánulásokat illeti. A Newsweek Polska elemzése megállapítja, hogy az Orbántól hallott gondolatok és vélemények erősen különböznek azoktól, amiket a párizsi, berlini vagy varsói politikusoktól lehet hallani. De nem hasonlíthatók Kaczynski szólamaihoz sem, aki a magyar miniszterelnökkel ellentétben nem képes úrrá lenni érzelmein, ha a politikai ellenfelei kerülnek szóba, ezzel szemben Orbán a mondanivalóját világosan, érzelmi kitörésektől mentesen fejti ki a lap szerint. A cikk végül idézte Orbán szavait, amit a politikai eredményesség kapcsán mondott el. E szerint a politikai megoldásoknak időnként radikálisoknak kell lenniük, de a politikának mindig a racionalitáson kell alapulnia.