Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke Ammánban a távirati irodának elmondta, hogy a miniszterelnök vezette delegáció tagja mások mellett Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára, Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára és Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, továbbá több magyar üzletember.
Szijjártó Péter az MTI-t arról tájékoztatta, hogy Orbán Viktort egy negyventagú üzleti küldöttség kísérte el a jordániai fővárosba. Az üzletemberek konkrét gazdasági-üzleti lehetőségekről, befektetésekről fognak tárgyalni jordániai partnereikkel, elsősorban az egészségügyi- és a környezetvédelmi ipar, a gépgyártás, valamint a pénzügyi szolgáltatások területén.
Az államtitkár hozzátette, jó esélyt lát arra, hogy a mostani tárgyalásoknak köszönhetően Magyarország és Jordánia jelenlegi 30 millió dolláros kereskedelmi forgalmát sikerül jelentősen növelni. Szijjártó Péter elmondta, a miniszterelnöki látogatás során több együttműködési megállapodást ír alá a két ország: így például a gazdasági vegyes bizottság létrehozásáról, oktatási és képzési együttműködésről – például a nukleáris energia területén – és egy egyetemi ösztöndíjprogramról.
Szijjártó Péter a keleti nyitás kapcsán korábban úgy fogalmazott, ez egy olyan külpolitikai és külgazdasági stratégia, amely négy pilléren alapul: a kapcsolatépítésen Kínával és a Távol-Kelet országaival – ami a várakozások szerint az ottani politikai vezetőváltások után ismét felgyorsul –, a FÁK országaival és a kaukázusi köztársaságokkal, mert Magyarország kínálati struktúrája és ezen államok kereslete jól fedi egymást.
A magyar–azeri tárgyalásokról a külügyi és külgazdasági államtitkár azt mondta: a kormány felismerte, hogy a nyugati országok versengenek a keleti szövetségkötési lehetőségekért, így Magyarország is benevezett ebbe a küzdelembe, és komoly erőfeszítéseket tesz a sikerért. Tavaly decemberben pedig megnyílt az első magyar–azeri kereskedőház.
Szombaton Budapest–Baku repülőjárat beindításáról is tárgyalt az azeri fővárosban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infrastruktúráért felelős államtitkára, Völner Pál.