Orbán Viktor megérkezett Jordániába

A miniszterelnök hétfőn találkozik II. Abdalláh jordán királlyal, Abdalláh Enszúr kormányfővel, valamint a jordániai felsőház és alsóház elnökével.

KG
2013. 03. 17. 18:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke Ammánban a távirati irodának elmondta, hogy a miniszterelnök vezette delegáció tagja mások mellett Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára, Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára és Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, továbbá több magyar üzletember.

Szijjártó Péter az MTI-t arról tájékoztatta, hogy Orbán Viktort egy negyventagú üzleti küldöttség kísérte el a jordániai fővárosba. Az üzletemberek konkrét gazdasági-üzleti lehetőségekről, befektetésekről fognak tárgyalni jordániai partnereikkel, elsősorban az egészségügyi- és a környezetvédelmi ipar, a gépgyártás, valamint a pénzügyi szolgáltatások területén.

Az államtitkár hozzátette, jó esélyt lát arra, hogy a mostani tárgyalásoknak köszönhetően Magyarország és Jordánia jelenlegi 30 millió dolláros kereskedelmi forgalmát sikerül jelentősen növelni. Szijjártó Péter elmondta, a miniszterelnöki látogatás során több együttműködési megállapodást ír alá a két ország: így például a gazdasági vegyes bizottság létrehozásáról, oktatási és képzési együttműködésről – például a nukleáris energia területén – és egy egyetemi ösztöndíjprogramról.

Szijjártó Péter a keleti nyitás kapcsán korábban úgy fogalmazott, ez egy olyan külpolitikai és külgazdasági stratégia, amely négy pilléren alapul: a kapcsolatépítésen Kínával és a Távol-Kelet országaival – ami a várakozások szerint az ottani politikai vezetőváltások után ismét felgyorsul –, a FÁK országaival és a kaukázusi köztársaságokkal, mert Magyarország kínálati struktúrája és ezen államok kereslete jól fedi egymást.

A magyar–azeri tárgyalásokról a külügyi és külgazdasági államtitkár azt mondta: a kormány felismerte, hogy a nyugati országok versengenek a keleti szövetségkötési lehetőségekért, így Magyarország is benevezett ebbe a küzdelembe, és komoly erőfeszítéseket tesz a sikerért. Tavaly decemberben pedig megnyílt az első magyar–azeri kereskedőház.

Szombaton Budapest–Baku repülőjárat beindításáról is tárgyalt az azeri fővárosban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infrastruktúráért felelős államtitkára, Völner Pál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.