Az internetes felületen élőben közvetített beszélgetés során Pontát a német, finn, dán és holland külügyminiszter leveléről kérdezték, akik erősebb számonkérési mechanizmus bevezetését sürgették az unióban az európai alapértékek védelmében. Az Európai Bizottság elnökének címzett levél egyes bukaresti sajtókommentárok szerint kimondatlanul is Romániát és Magyarországot vette célba.
Ponta, Mesterházy két jó barát
Victor Ponta kijelentette: az ő olvasatában csak Magyarországnak szólt a figyelmeztetés. „Romániában egy vesszőt sem változtattunk az alkotmányban, míg Magyarország állandóan módosítja az alaptörvényt. Romániában sajtószabadság van, és a jegybank valóban független, tehát semmiben sem hasonlít a helyzetünk Magyarországéhoz, úgyhogy nem akarom, hogy egy kalap alá vegyenek” – mondta Ponta. A román miniszterelnök szerint ugyanakkor elképzelhető, hogy a politikai egyensúlyozás kedvéért mutogassanak Romániára is. „Ha nem vigyázunk, ez politikai alapon fog menni: egy tőlük, egy tőlünk. Vagyis ha Orbán úr néppárti politikus, akkor legyen mellette valaki a szocialistáktól, Romániából” – fejtegette Victor Ponta.
A román kormányfő azt mondta: támogatná egy erősebb számonkérési mechanizmus kidolgozását, amelyre szerinte most Magyarország miatt van szükség. „Joggal írta rólam egy publicista, hogy semmi sem idegesít jobban, mint amikor Orbán Viktorhoz hasonlítanak. Ez nem személyes ügy, de ami Romániában történik, egyáltalán nem hasonlít a magyarországi eseményekhez, úgyhogy nem fogadom el ezt a párhuzamot. Tudom persze, hogy sok zenész összekeveri Budapestet Bukaresttel, de szeretném, ha a politikusok és a sajtó nem követné el ezt a tévedést” – mondta.
Március 7-én az uniós belügyminiszterek ismét napirendre vették Románia és Bulgária schengeni csatlakozási ügyét, azonban Németország és néhány más nyugat-európai EU-tagország főképp a korrupció és a szervezett bűnözés elleni román, illetve bolgár fellépés elégtelenségére mint vállalhatatlan kockázati tényezőre hivatkozva ismételten elhalasztották a felvételüket. A román sajtó szerint decemberben tárgyalnak ismét az Európai Unió belügyminiszterei Románia schengeni csatlakozásáról, de egy esetleges döntés legjobb esetben is csak 2014-ben születhet meg.