Sokan várnak útmutatást Ferenctől

Közös közleményben gratulált szerdán Ferencnek pápává választásához Herman Van Rompuy, az Európai Tanács és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke erőt és bátorságot kívánt az új egyházfőnek.

PR
2013. 03. 13. 20:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az Európai Unió nevében kifejezzük őszinte gratulációnkat megválasztásához” – kezdi közleményét az Európai Tanács és a bizottság vezetője. A két uniós vezető közös közleményében a szerdán megválasztott argentin bíborosnak hosszú és áldott pápaságot kíván, amely lehetővé teszi majd, hogy „Őszentsége és a katolikus egyház megvédje és előmozdítsa a béke, a szolidaritás és az emberi méltóság alapvető értékeit”. Ezeket az értékeket Barroso és Van Rompuy „létfontosságú útjelzőknek” nevezi a mélyreható változásokon keresztülmenő, számos kihívással szembenéző világban. A belga és a portugál uniós politikus közleményét azzal zárja, hogy hangot adnak abbéli meggyőződésüknek, hogy I. Ferenc erővel és elszántsággal folytatja majd elődei munkáját, és a világ népeit és vallásait közelebb hozza egymáshoz.

Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke közleményében azt is kiemeli, hogy az egyházfő olyan időszakban kap lehetőséget az egyház megújítására, amikor az számos sorsdöntő kihívással kénytelen szembenézni. A német szociáldemokrata politikus szerint a pápa útmutatással szolgál, inspirációt és reményt ad hívők százmillióinak a világon, azt pedig, hogy az új pápa Európán kívülről származik, „bátorító jelnek” nevezi. „Új lendületre van szükség a kereszténység alapértékeinek felélesztéséhez, mint például a szolidaritás, a nemzetek és népek közötti béke, a tolerancia és a leggyengébbek és legszegényebbek támogatása” – hangsúlyozza Martin Schulz. Közleményét azzal zárja, hogy „ezekre az értékekre minden eddiginél nagyobb szükség van egy olyan világban, amelyet az a veszély fenyeget, hogy elborítja a materializmus és az egyenlőtlenség körforgása”.

Schwarzenberg: Jó döntés

Nagyon jó döntésnek nevezte Jorge Mario Bergoglio argentin bíboros pápává választását Karel Schwarzenberg cseh kormányfőhelyettes, külügyminiszter. Schwarzenberg üdvözölte az új pápa megválasztását és rámutatott: a katolikus egyháznak jelenleg éppen Dél-Amerikában van a legtöbb híve – tolmácsolta a cseh diplomácia vezetőjének véleményét Johana Grohová, a külügyminisztérium szóvivője. Milos Zeman cseh államfő, illetve Petr Necas miniszterelnök szóvivőjük szerint csütörtökön küldik el hivatalos jókívánságaikat az új pápa megválasztásával kapcsolatban a Vatikánba.

Gratulált az új pápának Angela Merkel német kancellár, és a latin-amerikai keresztényeknek is üzent szerda este. „Különösen együtt örülök a latin-amerikai keresztényekkel, hiszen most először áll közülük való a katolikus egyház élén” – mondta Berlinben a német kormányfő. Kiemelte, hogy a katolikus közösségen kívül is sokan várnak útmutatást az argentin Jorge Mario Bergoglio bíborostól, Ferenc pápától, és nemcsak hitbéli kérdésekben, hanem akkor is, ha a békéről, az igazságosságról és a teremtésvédelemről van szó. Angela Merkel egészséget és erőt kívánt az új pápának a hitet és az emberek javát szolgáló munkájában.

Twitter-üzenetben méltatta a szerdán megválasztott új katolikus egyházfőt a brit miniszterelnök. David Cameron a rövid üzenetben azt írta, hogy a világszerte 1,2 milliárd hívőt számláló katolikus közösség rendkívüli jelentőségű napjává avatta a szerdai napot „Őszentsége Ferenc pápa megválasztása Róma 266. püspökévé”. Nagy-Britanniában 5,3 millió a katolikusok száma; ez a brit lakosságnak hozzávetőleg 9 százaléka.

Francois Hollande is gratulált Ferenc pápának megválasztásához, a francia elnök szerda este leszögezte, hazája folytatja a Szentszékkel való bizalomteljes párbeszédet. A politikus tolmácsolta jókívánságait a pápának ahhoz a küldetéshez, amely a katolikus egyház élén vár rá, hogy szembenézzen a jelenkor kihívásaival. „Franciaország, amely hű a múltjához és a világban véghezvitt cselekedeteit megalapozó egyetemes eszméihez a szabadságról, az egyenlőségről és a testvériségről, folytatni kívánja a Szentszékkel való bizalomteljes párbeszédet a béke, az igazságosság, a szolidaritás és az emberi értékek szolgálatában” – fogalmazott közleményében az elnök.

Az argentin katolikus híveket meglepte és megindította, hogy Buenos Aires érsekét választották meg a katolikus egyház új vezetőjének. A Buenos Aires-i katedrálisban tapsviharban törtek ki a hívők. Az argentin főváros központjában álló székesegyházhoz már százával özönlenek a helyiek, sokan füttyökkel és tülköléssel adtak hangot örömüknek. Jorge Mario Bergoglio az első latin-amerikai bíboros, aki a katolikus egyház legmagasabb tisztségébe került.

Az osztrák kormány vezetői is köszöntötték Ferenc pápát röviddel szerdai megválasztását követően, sok erőt kívánva neki egyházfői feladataihoz. Werner Faymann kancellár annak a reményének adott hangot közleményében, hogy Ferenc a párbeszédet állítja főpapi működésének középpontjába, a békéért, a szegényekért és a szegénység ellen lép fel. Michael Spindelegger alkancellár szerint „a remény jele és a katolikus egyházon belüli egység bizonyítéka", hogy a konklávé rövid idő alatt eredményt hozott. „5,5 millió ausztriai katolikus és a világ 1,2 milliárd katolikus hívője várt a fontos döntésre” – jegyezte meg az alkancellár.

Gratulált megválasztásához az új pápának és a katolikusoknak az ENSZ-főtitkár: Ban Ki Mun hangsúlyozta, a világszervezet és az egyházfő céljai közösek a béke és a társadalmi igazságosság megteremtésében, valamint a szegénység és az éhezés elleni küzdelemben.

Az ENSZ főtitkára szerdán New Yorkban meggyőződésének adott hangot, hogy az új pápa elődjéhez hasonlóan síkraszáll a vallások közötti párbeszédért. Úgy fogalmazott, hogy előre örül „az ENSZ és a Vatikán közötti együttműködés folytatásának őszentsége, Ferenc pápa bölcs vezetésével”.

Abban reménykedtek, hogy brazil lesz a pápa, mégpedig Odilo Scherer, Sao Paulo érseke. Kissé csalódottak voltak a hír hallatán a Sao Paulo katedrálisában várakozó hívek, de így is örömmel fogadták, hogy Jorge Mario Bergoglio argentin bíborost választották meg a katolikus egyház új vezetőjének.

A 63 éves, német származású Scherert a legnagyobb esélyesek között tartották számon, Angelo Scola milánói érsek mellett. Brazíliában a Sao Pauló-i a legnagyobb egyházkerület hatmillió hívővel. Az országok rangsorát tekintve Brazília áll az élen: 194 millió lakosából 123 millió katolikus. Boldog és elégedett vagyok, nem csalódtam – így reagált a brazil püspöki konferencia főtitkára, Leonardo Steiner. Hozzátette: az, hogy egy latin-amerikai bíborost választottak meg pápának, azt mutatja, hogy a katolikus egyház nyit Európán kívülre.

Az amerikai nép, valamint a first lady és a maga jókívánságait tolmácsolta pápaságának megkezdése alkalmából Ferencnek szerdán kiadott közleményében Barack Obama amerikai elnök. „A szegények és azok bajnokaként, akik közöttünk a legsebezhetőbbek, a szeretet és az együttérzés azon üzenetét viszi ő tovább, amely több mint kétezer éve ihlette meg a világot – azt, hogy egymásban Isten arcmását látjuk” – húzta alá az elnök. „Megválasztása szintén szól az amerikai földrész erejének és vitalitásának, amely egyre nagyobb mértékben alakítja világunkat, és a spanyol (származású) amerikaiakkal mi, az Egyesült Államokban élők is osztozunk e történelmi nap örömében” – írta Barack Obama.

Az amerikai elnök rámutatott, hogy csakúgy, mint XVI. Benedekkel, az új pápával is együtt kíván működni a béke, a biztonság és embertársaik méltósága érdekében, függetlenül azok hitétől. Obama szerint az amerikaiak csatlakoznak az emberek világszerte elmondott fohászához, „amikor a Szentatya megkezdi szent munkáját, hogy modern világunkban vezesse a katolikus egyházat”.

Nyilatkozatban köszöntötte az új pápa megválasztását Timothy Dolan bíboros, New York érseke, az Egyesült Államok Katolikus Püspöki Konferenciájának elnöke is. „I. Ferenc pápa megválasztását a világon mindenütt imádság vette körül” – hangsúlyozta közleményében Dolan bíboros, aki maga is részvevője volt a konklávénak. „Az Egyesült Államok püspökei hálát adnak Istennek a Szentlélek irányításáért és a bíborosok kollégiumának ihletett döntéséért” – áll a közleményben.

Rövid hallgatást követően gratulált Ferenc pápának megválasztásához a Twitter közösségi portálon és a kormány által közzétett levélben Cristina Fernández de Kirchner argentin elnök, aki az utóbbi években több alkalommal is nyíltan összetűzésbe került Buenos Aires szerda este pápává választott érsekével.

A dél-amerikai ország elnöke gyümölcsöző főpapi munkát kívánt a katolikus egyház új vezetőjének. „A magam, a kormány és országunk népe nevében szeretném üdvözölni Önt és kifejezni gratulációmat abból az alkalomból, hogy megválasztották Róma püspökévé, az egyetemes egyház vezetőjévé” – olvasható a Kirchner Ferenchez szóló levelében. Az argentin elnök kívánta, hogy az egyház vezetését átvéve Ferenc főpapi munkája legyen gyümölcsöző az olyan nagy felelősségek viselésében, mint az igazságosság, az egyenlőség, a testvériség és az emberiség békéje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.