„A párbeszéd hiánya, a kiszámíthatatlanság és a bizonytalanság a legfőbb veszélyforrás. Ezért fontos folytatni a párbeszédet és békés megoldást találni a jelenlegi konfliktusra” – hangoztatta Rasmussen a Kjódó hírügynökségnek adott interjújában. A NATO-főtitkár leszögezte: ha Észak-Korea megtámadná az Egyesült Államokat, akkor a szervezet a kollektív önvédelem jogán Washington segítségére sietne, ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy ez egyelőre csak elméleti lehetőség.
Az elmúlt napokban Rasmussenhez hasonlóan az amerikai külügyminiszter, a dél-koreai elnök és a japán kormányszóvivő is a Phenjannal való párbeszéd folytatását szorgalmazta, noha a kommunista rezsim a közelmúltban atomcsapással fenyegette meg a három országot. Ugyanakkor Washington és Tokió azt is leszögezte, hogy a tárgyalások újraéledéséhez Észak-Koreának lépéseket kell tennie atomprogramjának leállítása irányában.
Rasmussen találkozott Abe Sindzó japán kormányfővel is, akivel közös politikai nyilatkozatot adott ki a NATO és a szigetország közti együttműködés elmélyítéséről. Első közös nyilatkozatuk szerint a szervezet és Tokió a kibertámadások elleni védekezés, a terrorizmus elleni harc, a katasztrófaelhárítás, valamint a tengeri biztonság területén tervezi szorosabbra fűzni kapcsolatait. „Látogatásom nem azt jelzi, hogy a NATO permanens jelenlétre törekszik Ázsiában, de azt igen, hogy együtt akar működni a régióval” – közölte Rasmussen, a szervezet és Japán közös értékeit és stratégiai–biztonsági érdekeit hangsúlyozva.
Abe korábban többször utalt rá, hogy a japán alkotmány módosításával engedélyeznék az ország számára a kollektív önvédelmet. Elemzők szerint ezzel a kormányfő a NATO-hoz akar közeledni, valamint egy háromoldalú, amerikai–ausztrál–japán katonai szövetséget akar létrehozni Kína felemelkedésének árnyékában.
A Jonhap dél-koreai hírügynökség szombaton Szergej Lavrov orosz külügyminisztert idézte, aki állást foglalt az Észak-Korea atomprogramjával foglalkozó, hat ország képviselőiből álló nemzetközi tárgyalások felújítása mellett. Lavrov még pénteken este nyilatkozott erről Svájcban, hangsúlyozva: ha minden érintett ország kész a tárgyalásokra, Moszkva természetesen támogatja.
John Kerry amerikai külügyminiszter is sürgette az érintett feleket szombaton Pekingben, hogy folytassanak párbeszédet, javítsák kapcsolataikat, és a kölcsönös bizalom megteremtésével segítsék elő a nukleáris leszerelést, Északkelet-Ázsia tartós békéjét.
Ravasz trükknek minősítette és elutasította Észak-Korea vasárnap a tárgyalásokat szorgalmazó dél-koreai javaslatokat.