A politikus emlékeztetett arra, hogy Thomas Donilont, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadóját hétfőn várják Moszkvába. Donilon Barack Obama személyes üzenetét hozza Vlagyimir Putyin orosz államfőnek.
Alekszej Puskov az orosz válaszlistáról kifejtette, hogy az egyenértékű lesz az amerikaival. Orosz politológusok hasonlóképpen vélekedtek. Szerintük a tény, hogy magas rangú orosz tisztviselők nem szerepelnek a listán, az Obama-adminisztráció azon törekvését jelzi, hogy csökkentse a feszültséget Moszkva és Washington kapcsolataiban. Egy szakértő ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a Magnyitszkij-lista még bővülhet, erre okot adhat Washingtonnak bármi, például az oroszországi nem kormányzati, főként jogvédő szervezetek (márciusban kezdett) ügyészi ellenőrzése.
A washingtoni pénzügyminisztérium honlapján pénteken közzétett listán 15 orosz és 3 más szovjet utódállamból való tisztségviselő neve szerepel, akiket mostantól beutazási tilalommal és az Egyesült Államokban fellelhető vagyonuk befagyasztásával sújtanak emberi jogot sértő cselekedetei miatt.
A lista névadója, Szergej Magnyitszkij orosz jogász 2009-ben vizsgálati fogságban halt meg máig tisztázatlan körülmények között Oroszországban. A férfit állítólag súlyosan bántalmazták a börtönben, és megtagadták tőle az orvosi segítséget. Magnyitszkijt 2008-ban adócsalás vádjával vették őrizetbe, miután magas rangú belügyi tisztviselőket korrupcióval és pénzügyi visszaélésekkel gyanúsított meg.
Mint kiderült, szankciókkal sújtják Lecsa Bogatirov és Kazbek Dukuzov jogsértésekkel vádolt csecsen rendőri vezetőket, de nem került fel a listára például Alekszandr Basztrikin, az orosz Szövetségi Nyomozó Bizottság elnöke, az orosz ellenzékkel szembeni leszámolások irányítója. Basztrikin hivatala vezette a nyomozást Magnyitszkij halála ügyében is, arra a következtetésre jutva idén márciusban, hogy az ügyben nem történt bűntény. Szintén nem szerepel a listán a Kreml támogatását élvező Ramzan Kadirov csecsen vezető, akit orosz emberi jogi csoportok kínzásokkal, emberrablásokkal, valamint a bírálói ellen Oroszországban és külföldön elkövetett gyilkosságokkal vádolnak.
A pénteken közzétett listán elsősorban a rendőrség és a nyomozóhatóság emberei szerepelnek: a Magnyitszkij-ügyben nyomozó rendőrök, egy moszkvai adóellenőrzési hivatal munkatársai és bírák, valamint annak a fogdának a parancsnoka is, ahol az orosz jogászt őrizték. Az Interfax orosz hírügynökség közlése szerint a listán szereplők többsége már nem dolgozik abban a beosztásban, amelyet akkor foglalt el, amikor a Hermitage Capital befektetési alap ügyvédjével kapcsolatos ügy kirobbant.
Mint a Lenta.ru orosz híroldal rámutat, a listára olyan személyek is felkerültek, akiknek nem Szergej Magnyitszkij, hanem mások halálához lehet közük.
A listát a washingtoni törvényhozás által decemberben elfogadott Magnyitszkij-záradék alapján állították össze. Moszkva már decemberben hevesen tiltakozott a törvény ellen, amely előírta az emberijog-sértésekkel gyanúsítható orosz tisztségviselők felelősségre vonását, és saját ellenszankciókkal fenyegetőzött, a belügyeibe való beavatkozással vádolva az amerikai kongresszust. Válaszul napokon belül bejelentette, hogy megtiltja az orosz árvák amerikai örökbe fogadását.
Az AP hírügynökség szerint Jim McGovern republikánus képviselő, a Magnyitszkij-törvény egyik fő támogatója eredetileg 250 nevet tartalmazó szankciós listát terjesztett az amerikai kormány elé. A jogszabály alapján a listát bármikor bővíteni lehet, és Washington egy külön, nem nyilvános listát is összeállíthat.