Erről mélyen hallgatnak: a baloldal taszította mélybe az országot

A nemzetközi elemzések mélyen hallgatnak arról, hogy a súlyos válságba sodródott Szlovénia problémáinak jelentős részét a korábbi baloldali kabinet okozta.

Kovács András
2013. 04. 07. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vártnál nagyobb lesz a gazdasági visszaesés az idén Szlovéniában a nemzeti bank április 2-án publikált elemzése szerint. A súlyos pénzügyi gondokkal küszködő országban a hazai össztermék várhatóan 1,9 százalékkal csökken 2013-ban a tavalyi 2,3 százalékos visszaesés után. Tavaly októberben még 0,7 százalékos GDP-csökkenést prognosztizált a Bank of Slovenia. Jövőre is csak 0,5 százalékos növekedést valószínűsít a bank.

Az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics közgazdászainak előrejelzése szerint a legnagyobb valószínűséggel Szlovénia lesz a következő olyan eurógazdaság, amelyik külső pénzügyi segítségre szorul. Szlovénia esetében máris egyértelmű jelei vannak a piaci stresszhelyzetnek: a szlovén állampapírhozamok két hét alatt 4,5 százalékról 6,5 százalékra emelkedtek. A Commerzbank elemzői kétlik, hogy Szlovénia képes lesz egyedül gyógyírt találni problémáira, és azt valószínűsítik, hogy az ország az idei második félévben külső pénzügyi segítséget kér.

A gazdasági problémák mellett a sokáig stabilnak hitt szlovén politikai rendszer is súlyos csapásokat szenvedett el az utóbbi években. 2011-ben előre hozott választásokat tartottak a baloldali kormány összeomlása miatt, majd 13 hónap után a jobbközép kormány a korrupciós ügyekbe bukott bele, és március 20-án alakult meg az Alenka Bratusek vezette kabinet. A szövetségben részt vesz a szociáldemokrata párt, valamint az előző kabinetnek is részét képező két erő, a jobboldali liberális Polgári Lista (DL) és Szlovénia Nyugdíjasainak Demokrata Pártja (DeSUS).

Az STA hírügynökség által idézett megfigyelők meglátása szerint a kabinet „harmadrangú személyekből” áll. „Mesék és hangzatos ígéretek” helyett a kormánynak inkább néhány konkrét tervvel kellene előállnia – írta a Finance című gazdasági napilap, a feladatok között említve a csődtörvény reformját, az állami vagyon privatizációját és a bankválság megoldását. Sok kommentátor még abban is kételkedik, hogy a politikailag csaknem teljesen tapasztalatlan kormányfő rendelkezik-e a posztjához szükséges képességekkel.

A kabinet helyzetét nehezíti az is, hogy a legfrissebb felmérések szerint egy előre hozott választás sem hozna megnyugvást az országban. A szociáldemokraták 14,7, a jobboldali Szlovén Demokrata Párt 10,2, a Pozitív Szlovénia 7,2, a Néppárt 6,4, a kormánypárti Polgári Lista 5,5, míg a nyugdíjasok pártja 3,2 százalékot érne el. A megkérdezettek 46 százaléka nem menne el szavazni, a legnépszerűbb politikus továbbra is a tavalyi elnökválasztás győztese, Borut Pahor.

Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a szlovén gazdaság problémái nem most keletkeztek, hanem az elmúlt évek kormányainak a hathatós közreműködése is kellett hozzá. A baloldal 2008 végén vette át a kormányrudat a jobbközép kabinettől, amikor még 3,8 százalékkal bővült a gazdaság. Ezt követően jelentős krízis kezdődött, amiben természetesen nem szabad figyelmen kívül hagyni a világgazdasági válság hatását sem, de a GDP 2009 közepén több mint 9 százalékkal zuhant.

A munkanélküliségi ráta 2008 októberében csupán 6,3 százalék volt, ami mostanra közel 14 százalékra kúszott föl. Az államadósság növekedése terén is hasonló adatokat láthatunk: 2008-ban még csak 23,1 százalék volt, ami 2012 végére 53,7 százalék lett. Az öt évvel ezelőtt a hivatalát átadó jobbközép kormány még csupán 1 százalékos költségvetési hiánnyal zárt, addig ez mostanra 3,7 százalékra szökött fel, de 2010-ben 6 százalékost hiánnyal zárt az akkori kabinet.

A számok alapján világosan látszik, hogy a korábbi baloldali kormánynak is hatalmas szerepe volt a mostani válság előállításában. Azt a kabinetet egyébként Pahor vezette, aki most éppen az elnöki széket foglalja el, de ő volt az, aki a magyar uniós elnökség lezárultát követően egy kiszivárgott hangfelvétel szerint hazánk elszigetelését sürgette. A mély válság egyetlen politikai erőnek sem hozott felemelkedést, ami jól mutatja a szlovének általános csalódottságát, és egyre többen látják, hogy 2007-et követően véget ért az „aranykorszak”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.