Észak-Korea azt javasolta pénteken a Phenjanban nagykövetséget üzemeltető országoknak, hogy vegyék fontolóra missziójuk evakuálását – közölte a phenjani orosz nagykövetség szóvivője. Gyenyisz Szamszonov hozzátette: Phenjan a koreai-félszigeti helyzet súlyosbodására hivatkozva javasolta a nagykövetségeknek, hogy gondolják át az evakuálás lehetőségét.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, aki Taskentben tárgyal, a kezdeményezésre reagálva közölte: Moszkva szoros kapcsolatban áll az Egyesült Államokkal, Kínával, Dél-Koreával és Japánnal, és megpróbálja tisztázni a helyzetet, mielőtt döntene. Az orosz fél tudomásul vette a javaslatot – idézte Szamszonovot az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség. Hozzátette: egyelőre nem született döntés, és az orosz nagykövetség a szokásosnak megfelelően működik.
A diplomaták szoros figyelemmel kísérik „a Phenjanban és a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság egész területén kialakult helyzetet csakúgy, mint az ország vezetőinek közleményeit” – tette hozzá Gyenisz Szamszonov. A diplomata közölte, hogy jelenleg teljes nyugalom van Phenjanban. Nem tapasztalnak semmilyen feszültséget. Munkaszüneti nap van, amiből semmi rendkívülire nem következtetnek.
A brit külügyminisztérium is megerősítette, hogy hasonló felkérést kapott Phenjantól, de a tárca ezt az Amerika-ellenes információs kampány részének tekinti. Nagy-Britannia teljes jogú diplomáciai képviseletet működtet Phenjanban, kisszámú személyzettel – közölte egy külügyi szóvivő, aki további részleteket nem árult el.
Phenjan szerint bármikor kitörhet egy atomkonfliktus a Koreai-félszigeten.
Fidel Castro volt kubai elnök szerint az 1962-es karib-tengeri válság óta most alakult ki az egyik legsúlyosabb atomháborús veszélyhelyzet. A 86 éves politikus a koreai-félszigeti helyzetről fejtette ki a véleményét pénteken a havannai lapokban. Castro „képtelennek” nevezte a Koreai-félszigeten kialakult helyzetet. Emlékeztetett, hogy a világ 7 milliárd lakosa közül 5 milliárd abban a térségben él. A kubai politikus szerint a karibi válság óta most alakult ki az egyik legsúlyosabb atomháborús veszélyhelyzet. „Ha ott háború tör ki, a félsziget mindkét részén elő népek súlyosan megszenvedik azt” – írta, hozzátéve, hogy a háborús cselekmények következményei a Föld lakosságának „több mint 70 százalékát” érintenék.
Castro szerint a konfliktus kitörése esetén Barack Obama elnök az Egyesült Államok történelmének leghitványabb személyiségévé válhat, ezért e viszály megelőzése a Fehér Ház lakójának és az amerikai népnek egyaránt kötelessége. Castro emlékeztetett, hogy az 1950-és években a Koreai-félszigeten már volt háború, amely emberéletek millióit követelte. Hangsúlyozta, hogy Douglas McArthur, aki a koreai háborúban az ENSZ-parancsnokság vezetője volt, atomfegyvert akart bevetni Phenjan ellen, ezt azonban az akkori amerikai elnök, Harry Truman nem engedélyezte.
Észak-Korea két közepes hatótávolságú rakétát szállított keleti partvidékére, ahol mozgatható indítóállásra helyezte, majd elrejtette azokat. Eközben szünetel a munka a keszongi ipari parkban – derült ki péntek délelőtt. A szöuli kormány egy vezető tisztségviselőjére hivatkozó híradás megerősíteni látszik, hogy a phenjani rezsim váratlan rakétaindításra készülhet.
Mindeközben az észak-koreai vezetés azzal állt elő, hogy a nukleáris fegyverek birtoklásának köszönhetően az ország nagyobb mértékben összpontosíthat majd a gazdasági növekedésre. A Koreai Munkapárt hivatalos lapja, a Rodong Szinmun azt írta legfrissebb vezércikkében, hogy az atomfegyverkezésben elért eredmények immár lehetővé teszik az ország számára a szembeszállást mindenfajta katonai fenyegetéssel. Miután e kedvező feltételek megteremtődtek, az erőfeszítések most már a gazdaság fejlesztésére és az emberek megélhetésére irányulhatnak – áll a cikkben.
Phenjan 2006 óta három kísérleti atomrobbantást hajtott végre, a legutóbbit idén február 12-én. Feltételezések szerint mára már több nukleáris töltettel és célba juttatásukra szolgáló rakétákkal is rendelkezik, igaz, ezek pontos képességeit sohasem hozták nyilvánosságra.
A phenjani propaganda legfőbb eszközének számító újság hozzátette: a gazdaság kiépítése a legbiztosabb módja annak, hogy győzedelmeskedjenek az Egyesült Államokkal vívott küzdelemben, és végrehajtsák a nemzet újraegyesítését. A lapban kifejtett álláspont azt a kétutas stratégiát tükrözi, amelyet múlt vasárnap jelentettek be a Koreai Munkapárt központi bizottságának ülésén, az ország nukleáris képességeinek és gazdaságának párhuzamos fejlesztését tűzve ki célul.
A Rodong Szinmun vezércikke szerint az ország gazdasági hatalommá tételében kezdetben a mezőgazdaságra és a könnyűiparra összpontosítanak majd. Az okfejtés szerint a fogyasztási cikkek termelésének növelésével az ország globálisan is versenyképessé válhat ezeken a területeken. A földművelést illetően az újság sürgeti az ország minden társadalmi erejét, hogy teljesítse az idei gabonatermesztési terveket. A párt vezetőit pedig felszólítja, hogy álljanak e törekvések élére, s maradéktalanul támogassák a kormány gazdaságfejlesztési elképzeléseinek megvalósítását. A vezércikk egyes szöuli megfigyelők szerint azt jelzi, hogy Észak-Korea esetleg megpróbál majd visszavenni harcias fenyegetéseiből, amelyekkel az utóbbi időben felszította a Koreai-félsziget feszültségeit.
A Koreai-félszigeten megnövekedett feszültség miatt a közeljövőben Dél-Koreába látogatást tervezőknek a Külügyminisztérium konzuli szolgálata azt javasolja, hogy folyamatosan figyeljék a híradásokat és a konzuli szolgálat, illetve a nagykövetség honlapján elérhető utazási tanácsokat. Az európai uniós tagállamokkal közösen kialakított magyar álláspont szerint Dél-Korea kockázati besorolása nem változik, nem áll fenn olyan veszélyhelyzet, amely indokolná az utazások elhalasztását vagy az ország azonnali elhagyását – írták. Azt ajánlják ugyanakkor, hogy a Dél-Koreába készülők folyamatosan figyeljék a híradásokat.