Észak-Korea atomhatalomként akar tárgyalni

Észak-Korea számára elfogadhatatlanok azok az amerikai feltételek, hogy a tárgyalás előtt lásson hozzá az atomfegyverek leszereléséhez, illetve állítsa le rakétakísérleteit.

WA
2013. 04. 23. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Koreai Munkapárt hivatalos lapjában, a Rodong Szinmunban kedden megjelent írás szerint Washington propagandacélokból támaszt előfeltételeket, és Phenjanra akarja hárítani a felelősséget a Koreai-félszigeten kialakult feszültségért. A kommunista vezetés az ország egyoldalú leszerelésére tett kísérletnek tartja a Washington által szabott feltételeket, írja az újság. „Ha a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság tárgyalóasztalhoz ül az Egyesült Államokkal, az azt fogja jelenteni, hogy két atomhatalom folytat párbeszédet, és nem azt, hogy az egyik fél leszerelésre kényszeríti a másikat” – fogalmaz a napilap.

Az utóbbi hetekben kialakult feszült helyzetet, amelynek során Észak-Korea atomháborúval is fenyegetőzött, Phenjan az elmúlt napokban oldani igyekezett a párbeszéd lehetőségének felvillantásával. A sztálinista államot Washington és Szöul többször is tárgyalásra szólította fel. A Fehér Ház egyik szóvivője áprilisban azt mondta, hogy a megbeszéléseknek csak akkor lenne értelmük, ha Észak-Korea megmutatná, hogy komolyan gondolja nukleáris vágyálmainak feladását.

Washington élesen elutasította a phenjani atomhatalmi szerepet. Thomas Countryman, az Egyesült Államok nemzetközi biztonsággal és az atomfegyverek továbbterjedésének korlátozásával foglalkozó helyettes államtitkára erről Genfben nyilatkozott. Hangoztatta, hogy Phenjan követelése nem reális, elfogadhatatlan. A svájci városban az atomsorompó-szerződésről (NPT) folyó tárgyalások amerikai küldöttségvezetője hozzátette: fontos, hogy a világ nyugodtan reagáljon, ne változtassa meg korábban kitűzött célját, a Koreai-félsziget atommentesítését.

Phenjan 2005-ben aláírt egy megállapodást, amely segélyt ajánlott fel neki a nukleáris leszerelésért cserébe, de később hátat fordított a paktumnak. Az északiak jelenleg „féltve őrzött kardként” tekintenek atomfegyvereikre, amelyeket nem szándékoznak feladni.

Atomfegyver- és rakétaprogramjának feladására szólította fel a NATO Észak-Koreát kedden, a tagországok brüsszeli külügyminiszteri tanácskozásáról kiadott nyilatkozatában. Az állásfoglalás szerint az atlanti szövetség „a lehető legerőteljesebb hangon” elítéli, hogy Phenjan folytatja ballisztikusrakéta-, valamint atomfegyverprogramját, és nem hagy fel a fenyegető retorikával.

Észak-Korea provokatív cselekedetei közvetlen módon sértik az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait, súlyosan aláássák a regionális stabilitást, akadályozzák a tartós béke megteremtését a Koreai-félszigeten, valamint fenyegetést jelentenek a nemzetközi békére és biztonságra – hangoztatták a NATO-külügyminiszterek.

Az atlanti szövetség üdvözölte, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa a 2094-es számú határozatában egyhangú választ adott a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság által február 12-én végrehajtott atomkísérletre.

A NATO-külügyminiszterek megerősítették elkötelezettségüket amellett, hogy ellenőrizhető módon tegyék nukleáris fegyverektől mentes térséggé a Koreai-félszigetet. Felszólították a phenjani vezetést, tartózkodjék a provokatív cselekedetektől. Észak-Koreának – hangsúlyozták Brüsszelben – teljesítenie kell korábbi kötelezettségvállalásait, teljes mértékben, ellenőrizhető módon, és visszavonhatatlan jelleggel fel kell adnia nukleáris fegyverek, illetve ballisztikus rakéták kifejlesztésére irányuló programjait, és hiteles módon kell tárgyalnia a nukleáris leszerelésről.

Észak-Korea februárban hajtotta végre harmadik kísérleti atomrobbantását, amely az ENSZ újabb szankcióihoz vezetett. Ennek hatására a szocialista állam szinte a végletekig fokozta fenyegetéseit Szöullal és Washingtonnal szemben.

Az enyhülés jeleként Phenjan múlt csütörtökön benyújtott egy listát az Egyesült Államoknak és Dél-Koreának, amelyben megszabja a tárgyalás előfeltételeit – köztük az ENSZ-szankciók feloldását. Washington válaszában hangsúlyozta: egyértelmű jeleket vár arra vonatkozóan, hogy Észak-Korea felfüggesztette atomtevékenységét. A kommunista államban az engedmények fenyegetésekkel való kizsarolása nagy múltra tekint vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.