Leadták jelentésüket az olasz „bölcsek”

Többpontos jelentéssel zárta le munkáját az a tíz „bölcs”, akit Giorgio Napolitano bízott meg a kormányalakítási patthelyzet feloldásával.

MD
2013. 04. 12. 19:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választási törvény reformja (a külföldi szavazókörzetek eltörlése), a törvényhozás létszámának csökkentése 120 fős szenátussal és 480 fős képviselőházzal (a jelenlegi 315 és 630 fős felső- és alsóház helyett), az állampolgári jogon járó minimális szociális segély bevezetése: többek között ezek a pontok szerepelnek abban a két jelentésben, amelyet a bölcsek alkotta munkacsoport két hét alatt dolgozott ki és adott át Napolitanónak. A jelentés azt is megállapítja, hogy Itália hatvanmilliós lakosságának több mint 28 százalékát fenyegeti az elszegényedés és a „peremre szorulás veszélye”, miközben már hatmillió a szegénységi küszöb alatt élők száma.

„Megállapításra került, hogy csakis a pártok közötti együttműködés vezethet az új olasz kormány felállásához, amelyre az országnak sürgős szüksége van” – hangoztatta Napolitano. Hozzátette, a pártokkal való kormányalakítás feladata már utódjára vár, neki adja át a „bölcsek” jelentéseit.

Napolitano szerint a bölcsek – akiket az államfő a februári választások utáni belpolitikai patthelyzetben nevezett ki – Olaszország „legsürgősebb igényeire” kerestek választ, „javaslatokat dolgoztak ki a válságból való kilábalásra”, közös alapot nyújtva ezzel a pártoknak a kormányalakításhoz.

A mandátuma végéhez érkezett Napolitano a bölcsekkel időt is nyert: április 18-án az olasz parlament új elnököt választ. A pártok azonban eddig a köztársasági elnök személyéről sem tudtak megállapodni. Silvio Berlusconi, a jobbközép Szabadság Népe (PdL) elnöke pénteken a La Repubblica balközép napilapban ismételten azt hangoztatta, hogy a jobbközép kész megszavazni a balközép javasolta államfőjelöltet, ha a balközép kész a jobbközéppel a kormányalakításról egyeztetni. A nagykoalíció lehetőségére Pierluigi Bersani, a balközép Demokrata Párt (PD) főtitkára eddig nemet mondott. „Az államfő személyét nem lehet kormányra váltani” – hangoztatta Massimo D'Alema PD-elnök.

Sajtóértesülések szerint már nem az eddig esélyesnek tűnő Franco Marini a PD első számú államfőjelöltje, hanem Anna Finocchiaro, a PD volt szenátusi frakcióvezetője vagy D'Alema. Giuliano Amato volt kormányfő jelölését az Északi Liga vétózta meg.

Az 5 Csillag Mozgalom (M5S) pénteken újraindította az államfőjelöltről szóló online szavazást, miután a csütörtöki voksolást a mozgalom szerint hackertámadás hiúsította meg. A sajtó szerint az M5S-nek jobb vírusirtó programra van szüksége: a lapok azt feltételezik, hogy a mozgalom vezére, Beppe Grillo azért ismételtette meg a szavazást, mivel neki nem tetsző jelölt nyert volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.