Új államfőre vár a kormányalakítás feladata

Giorgio Napolitano államfő nyolc-tíz napot adott az általa kiválasztott „bölcseknek” az olasz belpolitikai patthelyzet megoldására.

PR
2013. 04. 02. 17:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Napolitano által kinevezett „bölcsek” kedden kezdték meg munkájukat. A tíz tekintélyes jogász és politikus nem nyilatkozott a sajtónak az államfővel tartott első találkozójukról. Helyettük az elnöki palota bocsátott ki közleményt, amely szerint a „bölcsek” 8-10 napot kaptak, hogy elvégezzék az államfő által szombaton rájuk bízott feladatot. „Nem fognak megoldást felmutatni, de kijelölik a sürgős teendőket” – fogalmazott a közlemény, hangsúlyozva, hogy a „bölcsek” felkérése nem jelenti a parlament megkerülését, hanem „kísérlet a kormányalakításhoz szükséges politikai megállapodás elősegítésére”.

Napolitano ezzel egy időben bocsánatot is kért, jogosnak nevezve az őt érő kritikákat azért, hogy a „bölcsek” közé egy nő sem került be. Az olasz sajtó hangsúlyozza, hogy a „bölcseknek” adott időhatár éppen az új köztársasági elnök megválasztásával esik egybe.  Az új római parlament április 15-én kezdi meg a szavazást Napolitano utódjáról, aki egy hónappal később kezdheti meg munkáját. Mandátuma utolsó heteiben a távozó Napolitano már utódjára hagyja a kormányalakítás nehéz feladatát.

Napolitanónak ezzel a lépésével a kormányalakításról az új államfő megválasztására helyeződött át a figyelem. A Corriere della Sera című napilap értesülései szerint a balközép Demokrata Párt (PD) Romano Prodi volt kétszeres kormányfőt jelöli. Prodira a Silvio Berlusconi vezette Szabadság Népe (PdL) már többször nemet mondott.  A PD sajtótájékoztatót hívott össze, a PdL Berlusconi Milánóhoz közeli villájában, Arcoréban tanácskozik.

Kormányváltások, fényes győzelmek, valamint egy elképesztő patthelyzet jellemezte a februárban tartott választásokat. A legnagyobb figyelmet az olaszországi választások kapták, ahol csúfosan megbukott Mario Monti, a helyi Bajnai Gordon mozgalma, Silvio Berlusconi pedig ismételten vert helyzetből állt föl.

A Beppe Grillo vezette 5 Csillag Mozgalom (M5S) továbbra is magának követeli a kormányalakítás jogát, mondván, hogy ő került ki legerősebbként a februári választásokból.

Berlusconi egyébként március 29-én elutasította az újabb szakértői vagy intézményes kormány megalakítását a Giorgio Napolitano köztársasági elnökkel tartott konzultáción. „Nincs más megoldás, mint a PdL és a Demokrata Párt (PD) közötti koalíció.” Hangsúlyozta, hogy a februári választásokon három párt közel ugyanolyan eredményt ért el: a Beppe Grillo vezette 5 Csillag Mozgalom (M5S) „ellenzékben kíván maradni, a PdL-re és a PD-re hárul a felelősség az ország kormányzásáért”.

A PD kezdettől fogva kizárta a PdL-lel való nagykoalíciót. „Nehezen megvalósítható, a PD politikai elképzelései fényévekre vannak a PdL-éitől” – fogalmazott Luigi Zanda, a balközép formáció szenátusi frakcióvezetője.

A februári választásokat parlamenti többség nélkül megnyerő és a kormányalakítást sikertelenül záró PD „teljesen sarokba szorult” – vélekedett az olasz sajtó, megjegyezve, hogy Napolitano sincs könnyebb helyzetben. Ha a PD nemet mond a koalícióra, a PdL pedig az elnök kinevezte intézményes kormányra, nem marad más választás, mint hogy Itáliának ismét az urnákhoz kell járulnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.