Megbukott a „brüsszeli helytartó”, Európa megdöbbent

Csúnyán megbukott Mario Monti mozgalma a februári olasz választásokon, a nemzetközi pénzügyi körök érthető módon nem örülnek.

Kovács András
2013. 03. 07. 8:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Februárban nyolc parlamenti- és öt elnökválasztást tartottak világszerte, de ezek közül több a magyar bel- és külpolitikát illetően semmilyen jelentőséggel nem bírt. Legnagyobb hatással természetesen a február 24-25-i olaszországi parlamenti voksolás lesz, amelynek végeredménye bár ismert, de a kormányalakítás mikéntje egyelőre várat magára. Az olasz események ismertetése előtt, azért érdemes megnézni, hogy miről is döntöttek a választók többek között a tengereken túl is.

A hónap harmadik napján Kubában rendeztek parlamenti voksolást, amely a diktatúra szokása szerint semmilyen izgalommal nem járt, de Fidel Castro legalább ismét megjelent a kamerák előtt. A monacói és a liechtensteini parlamenti választás csak azért marad emlékezetes, mert mindkét helyen a korábbi kormányzó erők vereséget szenvedtek, de ennek hatása szintén csekélynek mondható.

Az európai politikát a súlyos gazdasági válságban lévő ciprusi elnökválasztás hozta bizonyos mértékű lázba. A végül kétfordulós voksoláson a konzervatív Nicos Anastasiades nyert a szavazatok 57 százalékával. Sztavrosz Malasz volt egészségügyi miniszter, a kormányzó baloldali erő, a Ciprusi Nép Haladó Pártja támogatását élvező független jelölt a szavazatok 42,51 százalékát kapta.


Anasztasziadisz feladata lesz a gazdaság rendbetétele, és erre a görög és a külföldi tőke egyaránt benne látja a garanciát. Ő ugyanis ígéretet tett arra, hogy egy újabb, gyors gazdasági mentőcsomagról szóló megállapodást köt az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). Ciprusnak saját állítása szerint mintegy 17,5 milliárd euróra lenne szüksége, ebből tízmilliárd kellene a bankok megsegítésére. Sokan tartanak attól, hogy egy esetleges ciprusi államcsőd miatt elmélyül az eurózóna válsága.

A ciprusi megmérettetéssel egy időben zajlott az ecuadori parlamenti- és elnökválasztás, ahol a baloldali Rafael Correa hatalmon maradása volt a tét. Végül az első fordulóban győzött a politikus, mivel a szavazatok 57 százalékát szerezte meg. Amint az első részeredményeket nyilvánosságra hozták, a régi-új államfő a quitói Carondelet elnöki palota erkélyén megköszönte honfitársainak a szavazatokat és a választásokon való részvételt. A 48 éves Correa „az állampolgárok forradalmának” elmélyítését ígérte. „Semmi sem állhat ennek a forradalomnak az útjába. A gyarmatosító hatalmak nem uralkodnak többé felettünk, az ecuadori nép immáron szabad” – jelentette ki az elnök.  

Újabb öt évre Szerzs Szargszján lesz Örményország elnöke, a jelenlegi államfő a szavazatok 59 százalékát szerezte meg a február 18-i elnökválasztáson. Az elnökválasztás az örmény demokrácia tesztje is volt. A kaukázusi ország 1991-es függetlenné válása óta nem tudott gazdaságilag talpra állni. A lakosság több mint egyharmada a szegénységi küszöb alatt él, az elmúlt 21 évben egy millióan vándoroltak ki. Ráadásul Örményországnak régóta tartó területi vitája van a szomszédos Azerbajdzsánnal Karabah hovatartozásáról.

Olaszországban előzetesen  mindenki a baloldal sima sikerére számított, amit a közvélemény-kutatások is jól mutattak. A választás ennek ellenére óriási meglepetéssel zárult, mivel a balközép szövetség csupán pár tizeddel előzte meg a főnixmadárként feltámadó Silvio Berluscónit, valamint  a Beppe Grillo humorista által vezetett Öt Csillag Mozgalom is 25 százalékot ért el. A voksolás legnagyobb bukását a Bajnai Gordonhoz hasonlóan választói felhatalmazás nélkül miniszterelnöki széket megszerző Mario Monti szenvedte el, így minden bizonnyal csupán parlamenti képviselő marad a „brüsszeli, berlini helytartó.”


Egyelőre nem lehet tudni, hogy milyen kormány alakul a dél-európai országban, mivel Grillo nem hajlandó koalíciót kötni sem a balközéppel, sem a Berlusconi vezette jobbközép erőkkel. Nem lehet kizárni, hogy pár hónapon belül új választásokat kell tartani, ráadásul a képviselők helyzetét nehezíti, hogy áprilisban új államfőt kell választani, és természetesen ebben sincsen semmilyen konszenzus a parlamentben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.