A szakértő portálunknak kifejtette: Észak-Koreának tisztában kell lennie azzal, hogy amennyiben konfliktus törne ki a Koreai-félszigeten, akkor meg fog bukni a rezsim. A másik ok – ami szerint nem lesz összetűzés – pedig az, hogy ilyen jellegű propaganda nem először zajlik Észak-Koreában. Tálas Péter szerint Kim Dzsong Un személyében egy „teljesen új, 30 éves figura” csinálja mindezt, akinek ez egy újabb kísérlete arra, hogy karizmatikus vezetőként ismerjék el. A szakértő ugyanakkor figyelmeztet, hogy több dolog is ellentmond ennek a háborús retorikának.
Az egyik ilyen példa az amerikai válogatottat is megjárt kosaras, Dennis Rodman látogatása volt, amelynek a Fehér Ház nem örült. A egykori lepattanókirály miután hazatért, arról beszélt, hogy nem lesz semmiféle konfliktus, valamint kifejtette azt is, hogy Kim Dzsong Un egy „klassz srác”.
A biztonságpolitikai szakértő hozott egy másik példát is: az észak-koreai turisztikai miniszter nemrég Pekingben járt, ahol arról győzködte kollégáját, hogy minél több kínai látogasson el hazájába, s akkor saját maguk megtapasztalhatják: Észak-Korea egy biztonságos hely, nem lesz háború és konfliktus sem. A keszongi különleges gazdasági övezet blokád alá vonása pedig nem újdonság a térségben: ez hozzátartozik ahhoz az eszköztárhoz, amellyel Észak-Korea manipulálni tud – vélekedett a szakértő. Ugyanakkor ez akkora pénzügyi veszteséget termel a rezsimnek, hogy a blokád sokáig nem tartható fenn – fűzte hozzá.
Tálas Péter összességében „irreálisnak és öngyilkosságnak” nevezte azt, hogy Észak-Korea háborút vagy fegyveres konfliktust robbantana ki. „Ez a fenyegetés nem tartalmaz reális veszélyt az Egyesült Államok számára” – fűzte hozzá szakértő. Mindenesetre az észak-koreaiak Alaszkába már „át tudnak lőni”. Tálas elmondta, hogy nagyrészt konszenzus van abban, hogy rakétára szerelhető atomtöltete még nincsen a koreai rezsimnek.
Néhány részlet mellett azonban nem szabad elmenni a kialakult helyzettel kapcsolatban: a hadsereg jelentős részének ugyanis a tavaszi vetések miatt mezőgazdasági munkára kell menniük; valamint Észak-Koreát is meglepte az, ahogy az USA – igaz, nem túlzottan, de – lereagálta a történéseket, amikor rakétaelfogó programot telepített az Egyesült Államok nyugati partvidékére. Így összességében a jelenlegi feszült helyzet április végéig mindenképpen eltarthat, „azután pedig kiderül, mi lesz”.
Az USA korábban egyértelművé tette, hogy ha háború lesz, akkor megdöntik az észak-koreai rezsimet – ez nem is lehet kérdéses Tálas Péter szerint. Egy nagy kérdőjel mindenesetre még maradt, ez pedig Kína szerepvállalása a kialakult konfliktusban. A kínai vezetésnek ugyanis még van hatása a koreai rezsimre.
Észak-Korea is szívesen is találkozna kínai magas rangú vezetőkkel. Legutóbb erre miniszterelnök-helyettesi szinten volt példa tavaly novemberben – átlagosan kétszer-háromszor egyeztetnek egymással évente. Amennyiben legközelebb Pekingben lenne hasonló típusú találkozó, akkor „kioszthatják” az észak-koreaiakat, ugyanakkor ha Phenjanban tartják a csúcsot, akkor a kínai vezetés sem tudja olyan hatásos mértékben tolmácsolni a kritikákat.
Tálas Péter szerint a kialakult helyzet összességében Kim Dzsong Un hatalmi pozíciójának megerősítését szolgálja: karizmatikus vezetőnek kell feltüntetnie magát, ami 30 évesen nem megy könnyen, de ezt minden egyes vezetőnek meg kell teremtenie.
Mélyen aggódik az ENSZ a Koreai-félszigeten tapasztalható feszültség növekedése miatt, de egyelőre nem vonja ki humanitárius feladatokkal megbízott alkalmazottait Észak-Koreából. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szóvivője, Martin Nesirky pénteken New Yorkban elmondta, hogy a világszervezetnél tanulmányozzák azt a phenjani üzenetet, amely a főváros elhagyását tanácsolta a nemzetközi szervezeteknek és a külföldi nagykövetségeknek. Hozzátette, hogy az ENSZ illetékese is jelen volt azon a találkozón, amelyen erről tájékoztatták a külföldi képviseleteket. Az üzenetre megfelelő választ is fognak adni – szögezte le. Nesirky kijelentette azt is, hogy a feszültség csökkentésének felelőssége az észak-koreai vezetésre hárul. Mint mondta, „az észak-koreai hatóságok tettek olyan nyilatkozatokat az elmúlt hetekben, amelyeket Ban és mások riasztónak értékelnek”. (MTI)