Újabb sugárszennyezett víz szivárgott az atomerőműből

Vélhetően újabb tartályból szivárgott sugárszennyezett víz a talajba a tavalyelőtti japán földrengésben és szökőárban megrongálódott fukusimai atomerőműben.

NT
2013. 04. 09. 15:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cég a tartály vízszintjének csökkenése miatt feltételezi, hogy szivárgás történt. Az erőmű hét földalatti tartályából ez már a harmadik, amelyiknél néhány napon belül hasonló jelenséget gyanítanak. A múlt héten egy másik, 120 tonna radioaktív vizet kieresztő tankból kezdték átszivattyúzni a vizet a további szennyezés elkerülése érdekében.

A vállalat szóvivője kedden közölte, hogy a Tepco a két tartály vizét a többi öt tankba tervezi átfolyatni. Hozzátette, hogy további szivárgások esetén nem lenne elegendő víztároló-kapacitás a radioaktív folyadék helyszíni tárolására. A nagy mennyiségű sugárszennyezett vizet korábban az erőmű magolvadást elszenvedett 1-es és 3-as reaktorainak hűtésére használták fel, azóta a folyadék ideiglenes tárolókban áll a létesítmény közelében, a tengertől 800 méterre. Habár a radioaktív céziumot már kivonták a vízből, az továbbra is tartalmaz más szennyező anyagokat.

 

Az elmúlt hetekben ez már a második komolyabb üzemzavar a leszerelés alatt álló erőműben, amely 2011 márciusában Csernobil óta a legsúlyosabb atomkatasztrófa helyszíne volt. A létesítményben március közepén 29 órán át szünetelt az áramszolgáltatás, egy patkány által okozott rövidzárlat miatt leállt az erőmű elhasznált fűtőelemeit tároló medencéinek hűtőrendszere. Ezt pár nappal ezelőtt egy újabb rövidebb áramszünet követte.

Szuga Josihide kormányszóvivő közölte: a „rendkívül sajnálatos” sorozatos incidensek miatt a kabinet arra utasította a Tepcót, hogy alaposan vizsgálja meg, miként kezelhető a mostani helyzet.

Hiányosságokat találtak a japán nukleáris felügyelő hatóságok több mint tíz atomreaktor tűzvédelmi rendszerében, amelynek következtében több évet késhet az újraindításuk.

 

Közel két évvel a fukusimai reaktorbaleset után az újabb biztonsági intézkedések szükségessége miatt a szigetország 50 atomreaktora közül 48 nem üzemel. Az atombiztonsági hatóság azután foglal állást a létesítmények biztonságáról, hogy tanulmányozza a földrengési kockázatokkal kapcsolatos újabb adatokat.

 

Az új konzervatív kormány, amely balközép elődjéhez képest jobban hajlik az atomenergia alkalmazására, közölte: engedélyezi azoknak a reaktoroknak az újraindítását, amelyeket az atombiztonsági felügyelet biztonságosnak talál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.