Újabb ultimátumot adott Phenjan Dél-Koreának

Észak haragját ezúttal vélhetőleg az váltotta ki, hogy Szöulban elégették Kim Ir Szen portréját. Értesítés nélküli megtorlással fenyegetőznek.

LR
2013. 04. 16. 7:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Megtorló akciónk mostantól mindenfajta értesítés nélkül veszi kezdetét” – áll a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség közleményében. Phenjan haragját ezúttal vélhetőleg az váltotta ki, hogy egy konzervatív dél-koreai szervezet tagjai Szöul belvárosában elégették Kim Ir Szen portréját hétfőn, aznap, amikor Észak-Koreában az államalapító születésének 101. évfordulóját ünnepelték. Az észak-koreai hadsereg közölte, hogy Kim Ir Szen portréja az ország méltóságának legmagasztosabb szimbóluma, s elégetése „gyalázatos és megbocsáthatatlan cselekmény”.

A keddi ultimátum újabb fenyegető megnyilvánulás az észak-koreai ijesztgetések hosszú sorozatában. Phenjan a közelmúltban azonban elvetette a sulykot, s atomcsapással fenyegette meg az Egyesült Államokat, Japánt és Dél-Koreát, miután – válaszul az újabb atomrobbantására – az ENSZ Biztonsági Tanácsa újabb büntetőintézkedéseket foganatosított ellene. Phenjan haragját az is kiváltotta, hogy figyelmeztetései dacára Dél-Korea és az Egyesült Államok március elején két hónapig tartó hadgyakorlatot kezdett a térségben.

Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár hétfőn arról beszélt, Észak-Korea lépéseinek kiszámíthatatlansága jelenti a legfőbb veszélyt a Koreai-félszigetre és a régióra nézve. Az Egyesült Államok ennek ellenére kész tárgyalóasztalhoz ülni Észak-Koreával, de ehhez Phenjannak valódi lépéseket kell tennie a nukleáris leszerelés irányába – közölte John Kerry amerikai külügyminiszter hétfőn Tokióban.

Dél-Korea és az Egyesült Államok közös hadgyakorlatán lezuhant kedden egy amerikai katonai helikopter dél-koreai területen, de közel az északi határhoz. Minden rajta tartózkodó sértetlen maradt – közölték hivatalos forrásokból. A CH-53 Sikorsky szállító helikopteren a háromtagú személyzeten kívül 13 katona utazott. A gép leszállást hajtott végre egy lőtéren nehéz körülmények között, Szöultól 88 kilométerre északra, amikor a baleset történt - mondta az amerikai erők egyik tisztségviselője. A katonáknak még azelőtt sikerült kiugraniuk a gépből, hogy az földnek csapódott. Utána kigyulladt a jármű. A baleset okát egyelőre nem tudják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.