„Provokatívnak” minősítve azokat a tokiói kijelentéseket, melyek szerint Japán elfogna egy Phenjan által indítandó rakétát, a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség figyelmeztetett, hogy egy ilyen lépés „nukleáris lángba” boríthatná a szigetországot. „Japán mindig benne van forradalmi hadseregünk célkeresztjében, s ha a legkisebb (ilyen) gesztust teszi, a háború szikrája elsőnek Japánt éri el” – olvasható a KCNA híradásában. Mint ismert, Észak-Korea miniatombomba birtoklásáról beszél egy ideje, ám Amerika erős kétségeinek ad hangot, igaz, az amerikai retorika némi sokszínűséget mutat az egyre élesedő helyzetben, amelyben Phenjan túl messzire korcsolyázik.
– Orosz rulett: az USA bajszát húzogatja Észak-Korea
– „Öngyilkosság lenne a fegyveres konfliktus kirobbantása”
– Észak-Korea olyan szintre lépett, amilyenre még nem volt példa
– Arccal Ázsia felé
– Őrült hazárdjátékba kezdett Észak-Korea
Az Egyesült Államok és ázsiai szövetségesei sohasem fogják elismerni Észak-Koreát atomhatalomnak, ezt mondta pénteken John Kerry amerikai külügyminiszter, aki váratlanul Szöulba érkezett kinevezése óta első dél-koreai látogatására. Kerry és dél-koreai kollégája, Jun Bjung Sze a tárgyalásaik után tartott sajtóértekezleten hangsúlyozta, hogy Phenjan semmit sem fog nyerni fenyegető rakétakísérleteivel vagy atomprogramjával. Az amerikai külügyminiszter minden tekintetben elfogadhatatlannak nevezte a harcias észak-koreai hangnemet.
Japánra visszatérve a nemzetvédelmi minisztérium szóvivője azt közölte, hogy országa kész válaszolni minden lehetséges északi forgatókönyvre, s ennek érdekében meghoz minden lehetséges intézkedést.
Phenjanban közben bejelentették, hogy létrejön egy új, atomipari minisztérium, segítendő az atomfegyver-kapacitás és a gazdaság fejlesztési céljainak elérését. A KCNA jelentése szerint a Legfelsőbb Népi Gyűlés által jóváhagyott új minisztérium feladata lesz, hogy ellássa az országot jó minőségű hasadóanyagokkal, s lehetővé tegye önálló kapacitások megteremtését e területen. A meglévő országos atomenergia-hivatalt e célból kabinetszintű szervezet rangjára emelik.
Egy dél-koreai kormánytisztviselő eközben azt hangoztatta, hogy országa nyitott a Korea-közi tárgyalások iránt a feszültségek csillapítása érdekében. Kim Hjung Szuk, az újraegyesítési minisztérium szóvivője újságíróknak megerősítette, hogy Szöul csütörtökön konkrétan tárgyalásokat ajánlott Phenjannak.