Arccal Ázsia felé

Tudnak róla Phenjanban vagy sem, a félszigeti hidegháború szításával azoknak szolgáltatnak indokot, akik akár a Csendes-óceánon túlról is domináns szerepet akarnak játszani az ázsiai évszázadban.

Magyar Nemzet
2013. 04. 03. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pattanásig feszült a helyzet a világ utolsó hidegháborús frontján. Az egykor kommunista ideológiai alapokon internacionalista segítséggel kiépített észak-koreai állam milliónyi katonája, tüzérsége, nagy hatótávolságú rakétái és pontosan nem ismert nukleáris „képessége” áll ugrásra készen – egy bizonyítási kényszertől is hajtott, fiatal vezető parancsainak engedelmeskedve. Nem akárkivel néznek farkasszemet, hanem a világ legerősebb hatalmának és térségbeli szövetségeseinek – köztük a prosperáló déli országrésznek – a hadigépezetével. Magas szintű harckészültség, térképre vetett haditervek, több tízezernyi amerikai és dél-koreai katonát megmozgató manőverek, az égbolton pedig az Egyesült Államok haditechnikai fölényének ikonosztáza: a Távol-Keleten nem éppen jó emlékeket ébresztő, veterán B–52-es, a csúcstechnikát képviselő B–2-es lopakodó nehézbombázó és a radarok által szintén nehezen észlelhető F–22-es vadászgép. A közleményekben és a nyilatkozatokban barátságtalanabbnál barátságtalanabb kijelentések követik egymást napról napra egyre súlyosabb tartalommal, fenyegetésekkel.

Mintha egy papírfedelű technothriller hátsó borítójának kedvcsinálóját olvasnánk a műfaj mestere, Tom Clancy tollából, amelynek a filmjogai már a megjelenés előtt elkeltek Hollywoodban. A kiindulópont igaz, az a sok „vas” ott, a Koreai-félszigeten és környékén nagyon is valóságos és nagyon is halálos, ahogy a katonák is, akik működtetnék őket. A kérdés csak az, hogy milyen történet kerekedik ki ebből a gigászi ökölrázásból, és kinek a kezében van a történelem tolla, amellyel ezt a realityregényt írja.

A tekintetek világszerte Kim Dzsong Unra és tábornokaira szegeződnek. A fősodorbeli médiumok által garantált globális közbenyomás az, hogy az észak-koreaiaknál van a kezdeményezés, ők keltik a feszültséget, és ők döntenek annak kimeneteléről. De mit akarhat ez a fiatalember? Folytatja azt a keményvonalas, húzd meg, ereszd meg politikát, amely apja és nagyapja uralmát is jellemezte, és Észak-Korea fennmaradását eredményezte – keservesen, elszigetelve bár – az eltelt csaknem hét évtizedben? Maradhat-e a fenyegetés-engedmények-segélyek ciklus ismételgetése a phenjani rezsim túlélésének kulcsa? Milyen kártyák vannak a kezükben, és mi lesz akkor, ha valaki lehívja a blöffjeiket? A helyzet megértése azonban ezúttal is kiegyensúlyozott és óvatos megközelítést igényel. Mert bármennyire marconán néz is az észak-koreai őr Panmindzsonnál, bármennyire fenyegető is a phenjani retorika, a farok ritkán csóválja a kutyát.

A világgal dacoló sztálinista örökségrezsim képe az éremnek csak az egyik oldala. A koreai kérdés olyan történelmi főszereplői, mint az Egyesült Államok és a teljes körű nagyhatalmi emancipáció felé igyekvő, szomszédos Kína bizonyosan nem nézi és eddig sem nézte tétlenül a fejleményeket a félszigeten, ahogy Japán, Dél-Korea vagy Oroszország sem. Ha nem tudjuk is, pontosan miként illeszkedik a nagyok játszmájába, az észak-koreaiak lépéseit semmiképpen nem szabad a térségi és globális hatalmi versengés erőteréből kiszakítva értelmezni.

Útmutatónak ott vannak az időbeli és térbeli egybeesések. Hogy a világgazdaság súlypontja a XXI. században Ázsiába helyeződik át, közhely. Hogy az Obama-kormány tavaly meghirdette az Egyesült Államok „fordulat Ázsia felé” politikáját, hivatalos dokumentumban olvasható tény. Tudnak róla Phenjanban vagy sem, a félszigeti hidegháború szításával vagy – ne adj’ isten – felforrósításával most azoknak szolgáltatnak indokot, akik kívülről, akár a Csendes-óceánon túlról is domináns szerepet akarnak játszani az ázsiai évszázadban.

(Zord Gábor László)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.