A magyar kormány is kifejezte részvétét

A magyar kormány őszinte részvétét fejezi ki a szombati pakisztáni merényletek során életüket vesztett áldozatok hozzátartozóinak – közölte a Külügyminisztérium.

WL
2013. 05. 11. 16:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Robbantásos merényletekben többen meghaltak és megsebesültek Pakisztánban szombaton, a parlamenti választások kezdete után. A déli Karacsi városban a világiak közé sorolt Avami Nemzeti Párt irodája ellen hajtottak végre terrorakciót, amelyben a legfrissebb adatok szerint 11-en haltak meg, és 36-an megsebesültek. A tálibok vállalták a merényletet.

„Magyarország Külügyminisztériuma szomorúan értesült a pakisztáni parlamenti választások során elkövetett, számos polgári áldozatot és sebesültet követelő merényletekről és támadásokról – közölte a tárca az MTI-vel. – A magyar kormány szolidaritásáról és együttérzéséről biztosítja Pakisztán lakosságát, és őszinte részvétét fejezi ki a merényletek során életüket vesztett áldozatok hozzátartozóinak.”

A Külügyminisztérium egyúttal hangsúlyozta: a leghatározottabban elítéli az ország békéjét és a pakisztáni parlamenti választások demokratikus, szabad és erőszakmentes lebonyolítását aláásó terrorista akciókat, miként a terrorizmus minden formáját, és bízik az elkövetők mielőbbi igazságszolgáltatás elé állításában. A magyar kormány, reményét fejezve ki a választások szabad és demokratikus lebonyolítása iránt, támogatásáról biztosítja Pakisztán demokratikus közösségét.

A merényletek ellenére viszonylag magas részvétellel zajlik Pakisztánban a parlamenti választás. A választási bizottság egy tagja az AFP hírügynökségnek elmondta, hogy a nap felénél körülbelül 30 százalékos volt a részvétel, és azt valószínűsítette, hogy a nap végére ennek duplájával lehet számolni. Ez jelentős emelkedés lenne a legutóbbi, 2008-ban tartott választáshoz képest, amelyen 44 százalék volt a részvételi arány. A voksolás történelmi jelentőségű, mert Pakisztán 1947-es függetlenné válása óta először töltötte ki ötéves mandátumát egy civil kormány, amely aztán átadja a hatalmat demokratikusan megválasztott utódjának.

Az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel is kapcsolatban lévő tálib lázadók a választás előtt megfenyegették az embereket, hogy kerüljék el a szavazóhelyiségeket, mert merényletekre készülnek. A voksolás első óráiban el is követtek három robbantást, de ez a jelek szerint nem térítette el voksolási szándékuktól a szavazókat.

A választások kimenetele bizonytalan. Az előrejelzések szerint ugyanis egyetlen pártnak sincs meghatározó előnye, ezért fennáll annak a veszélye, hogy a választások után instabil koalíciós kormány kerül az ország élére. Az egyik kormányfőesélyes az a Navaz Sarif, aki kétszer már volt miniszterelnök, de a posztról 1993-ban korrupciós vádak miatt távozni kényszerült, 1999-ben pedig katonai puccsal mozdították el. A mostani választási esélyesek közé tartozik az egykori krikettlegenda, Imran Khan is, aki a Pakisztáni Mozgalom az Igazságért (PTI) párt képviseletében indul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.