Japán ismét kiválthatja Amerika rosszallását

Tokió tárgyalni akar Észak-Koreával az általa elrabolt japán állampolgárok ügyének rendezése érdekében – közölte Abe Sinzó japán kormányfő.

MD
2013. 05. 19. 21:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Remélem, hogy sikerül tető alá hoznom a tárgyalásokat Phenjannal. Addig fogok nyomást gyakorolni Észak-Koreára, amíg az emberrablási ügy meg nem oldódik” – közölte Abe egy fukuokai rendezvényen a Kyodo hírügynökség beszámolója szerint.

Iidzsima Iszao, a japán kormányfő tanácsadója a héten tett négynapos látogatást Phenjanban, ahol többek között Kim Jong Nammal, Észak-Korea második számú vezetőjével tárgyalt. Habár a kormány nem árult el semmit a titkosnak szánt tárgyalásokról, az Aszahi Simbun című japán napilap értesülései szerint Iidzsima azt követelte a phenjani vezetéstől, hogy azonnal adja át Japánnak az összes elrabolt embert és folytasson le átfogó vizsgálatot az ügyben.

Észak-Korea az 1970-es és 1980-as években számos japán állampolgárt rabolt el, akiket arra kényszerített, hogy kémek kiképzésében segédkezzenek. Ezt 2002-ben Phenjan is beismerte, és öt elrabolt embert egy látogatás erejéig hazaengedett Japánba, ők azonban az ideiglenesre tervezett tartózkodás után nem voltak hajlandóak visszatérni Észak-Koreába.

Phenjan azt állítja, hogy összesen 13 japánt rabolt el, a maradék nyolc ember pedig időközben természetes halált halt. Ezzel szemben Tokió hivatalos álláspontja szerint legalább 17 – sőt, egyes nem hivatalos vélemények szerint akár több száz – emberrablás írható Észak-Korea számlájára, tizenkét fő sorsát pedig nem vizsgálták ki megnyugtatóan.

Sajtóértesülések szerint Abe hivatali ideje alatt mindenképpen rendezni akarja a kérdést, amely az azt övező közfelháborodás miatt – Phenjan rakéta- és atomprogramja mellett – a két ország közti közeledés legfőbb akadálya.

Japán szakértők szerint ezzel magyarázható az is, hogy Iidzsima útját a japán kormány sem az Egyesült Államokkal, sem Dél-Koreával nem egyeztette, a két ország rosszallását kiváltva. Tokió ugyanis attól tart, hogy amennyiben a kizárólag a Phenjan jelentette katonai fenyegetéssel foglalkozó Washingtont követi, úgy elsikkadhatnak érdekei, és nem kerülhet pont az emberrablások ügyének végére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.