Lefotózták a helyet, ahol Hitler végzett magával

A berlini fal leomlása előtt nem sokkal egy német férfi titokban leereszkedett a náci vezetés berlini bunkerébe, és egyedülálló fotókat készített. Íme!

Gabay Balázs
2013. 06. 18. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Adolf Hitler és a német vezérkar 1945 januárjában, néhány hónappal a Harmadik Birodalom végső összeomlása előtt költözött le a berlini kancellária kertje alatt felépített Führer-bunkerbe. A kivitelezés 1944 októberében kezdődött, a főépítész Hitler kedvenc szakembere, Albert Speer volt, az építkezés több mint 1,3 millió birodalmi márkát emésztett fel. A Führer áprilisban itt vette feleségül Eva Braunt, majd követett el nejével öngyilkosságot 30-án. 1947-ben a szovjetek felrobbantották a bunker megmaradt részét, de csak az elválasztó falak sérültek meg, az építmény egyben maradt.

A náci vezetés néhány hónapig tartó föld alatti életéről film és számtalan fotó is készült, de nemrég olyan képek kerültek elő, melyekről eddig senkinek nem volt tudomása. A buszsofőrként dolgozó Robert Conrad 1987 nyarán bátor húzásra szánta el magát. A greifswaldi fiatalember munkásnak adta ki magát a bunker feletti építési területen, ahol éppen egy új lakónegyed alapjait ásták ki. Leereszkedett a föld alá egy 35 milliméteres nagylátószögű fényképezőgéppel a bőrtáskájában, és egyedülálló felvételeket készített a háborús, majd a szovjet pusztítást is túlélt bunkerromról. A német Bildnek Conrad nemrégiben egyszerű magyarázatot adott a merész vállalkozásra: ez volt az utolsó lehetőség, hogy valaki dokumentálja a helyszínt.

Miután az új lakótömb alapjának kiásásakor megnyitották a bunker addig lezárt bejáratait, Conrad 1987–1988-ig több mint harminc alkalommal ereszkedett alá. A férfi szinte teljesen feltérképezte az építményt, azt a szobát is lefotózta, melyben a háború vége előtt néhány nappal megmérgezte gyermekeit Joseph Goebbels felesége. Állítja, nem rajongója a náci rezsimnek, a történelmi épületeknek annál inkább, azokat gyermekkora óta fotózza. Amit korábban hobbiként csinált, ma hivatásszerűen űzi: építészeti fényképészként dolgozik Németországban. A Führer-bunkerről készült felvételek akkor kerültek elő, amikor új irodájába költözött. A hobbitörténészek nagy szerencséjére.

Előkerültek Hitler fő bizalmasának feljegyzései

Hosszú idő után előkerültek Hitler egyik fő bizalmasa, Alfred Rosenberg elveszettnek hitt feljegyzései – közölte nemrégiben az amerikai kormányzat. Hozzávetőleg 400 oldalnyi naplórészletről van szó, amely a tudósok szerint új bepillantást nyújt a náci vezetők közötti kapcsolatba. Rosenberg kulcsszerepet játszott a zsidók millióinak elpusztításában a második világháború idején, a világégést követően Nürnbergben emberiesség elleni bűnökért halálra ítélték, majd 1946 októberében felakasztották. Naplójának közelmúltban előkerült részletei nemcsak a Rosenberg és Hitler, valamint a Rosenberg és más vezetők, például Heinrich Himmler és Hermann Göring közötti találkozókról szolgálnak új információkkal, hanem részleteket kínálnak a Szovjetunió elleni német hadjáratról, valamint a zsidók és kelet-európaiak tömeges meggyilkolásáról szóló tervekről is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.