Navracsics: Kezdődhet a közös munka

Navracsics Tibor szerint Horvátország európai uniós tagságával tovább erősödhet a jó magyar-horvát viszony és bővülhet a két ország együttműködése.

LM
2013. 06. 30. 19:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter vasárnap Pécsett a helyi önkormányzat és a magyarországi horvátok által Horvátország hétfői uniós csatlakozása alkalmából szervezett ünnepségen hangsúlyozta: július 1-jétől újabb fejezet kezdődik a két nemzet nagy közös munkájában, amelyben az összefogás a térség súlyának növekedését eredményezheti az európai nemzetállamok demokratikus közösségén belül.

Navracsics Tibor, aki a város főterén, a Széchenyi téren összegyűlt több száz ember előtt magyarul és horvátul elmondott beszédében utalást tett horvát felmenőire is, rámutatott, hogy kevés nemzet története fonódik úgy egybe Európában, mint a magyaroké és a horvátoké. „Térségünkben két nemzet rendelkezik az államiság legrégibb hagyományaival, magyarok és horvátok több mint nyolc évszázadot egy államközösségben éltek meg, s ez az együttlét többnyire mindkét nép javára szolgált” – fogalmazott.

A politikus megjegyezte: a mostani generációk is szeretnének hozzájárulni a magyarok és a horvátok múltjának, kultúrájának, hagyományainak kölcsönös, jobb megismeréséhez, annak érdekében, hogy közelebb kerüljenek, mert az elmúlt másfél évszázadban, különösen az 1918–1991 közötti időszakban eltávolodtak egymástól.
A miniszterelnök-helyettes a neves szlavistát, Hadrovics Lászlót idézve azt mondta, a Drávára 1918 után mintha vasfüggöny ereszkedett volna, és szellemi értelemben is elválasztotta az új politikai határokkal elkülönített két népet. „E határ jelképes lebontása már 1991 után megkezdődött, egyre többen tevékenykedtek a tudomány, a szépirodalom, a színház, a képző- és a zeneművészet terén, hogy a vasfüggöny eltűnjön” – tette hozzá Navracsics Tibor.

A politikus méltatta Pécsnek, az itt élő és dolgozó művészeknek, tudósoknak, közéleti és gazdasági szereplőknek e kulturális határbontásban vállalt szerepét és érdemeit. Navracsics Tibor emlékeztetett arra is, hogy Jugoszlávia fennállása idején a magyar–horvát kapcsolatok minden tekintetben meggyengültek, a hivatalos jugoszláv ideológia hamis képet festett a két nemzet együttélésének évszázadairól, a tankönyvekben az ellentétekre helyezték a hangsúlyt, és hallgattak a két nemzetnek a katolikus-keresztény kulturális örökségben gyökerező kötelékéről.

„A kommunista diktatúrák összeomlása után Horvátország is kiszabadult Jugoszláviából, igaz, véres háború árán. A küzdelemben Magyarország komoly segítséget adott a horvátoknak, amely a magyar–horvát barátság újraéledéséhez, gazdasági, politikai, kulturális kapcsolatok megerősödéséhez vezetett” – mutatott rá.

A miniszterelnök-helyettes úgy vélte: ennek a jó viszonynak a kiépítésében és megtartásában jelentős szerep jutott a magyarországi horvátoknak és a horvátországi magyarok közösségeinek, amelyek felélesztették és intenzívvé tették kapcsolataikat anyaországukkal, és rendkívül hasznos közvetítő szerepet töltenek be a két ország kapcsolatában.

Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere arról szólt, hogy a horvátok és a magyarok a barátinál több, testvéri kapcsolatban állnak egymással. A politikus a magyarok és a horvátok közös hőse, Zrínyi Miklós költő és hadvezér jelmondatára utalva jó szerencsét kívánt Horvátországnak az Európai Unióban, egyben ígéretet tett arra, hogy Magyarország és Pécs városa a jövőben is baráti jobbot nyújt és együttműködést kínál déli szomszédjának.

Gordan Grlic Radman, Horvátország budapesti nagykövete azt hangsúlyozta, hogy a csatlakozás új korszakot nyit Horvátország életében. Köszönetét fejezte ki Magyarországnak az integrációban nyújtott támogatásért, és utalt arra: a két ország hétfőtől az európai uniós értékek védelmében is együtt dolgozhat.

A horvát uniós csatlakozás alkalmából szervezett pécsi programok keretében a nap folyamán kétnyelvű szentmisét celebráltak, horvát és magyar kultúrcsoportok, komoly- és könnyűzenei együttesek léptek fel, este pedig Horvátország egyik legismertebb könnyűzenei csapata, a Srebrna Krila szórakoztatta a közönséget. A programot biciklis találkozó is színesítette: Pécsről és Eszékről egyszerre indult el száz-száz kerekes, hogy köszöntse az EU 28. tagállamát.

Ünnepség kezdődött Eszéken is, ahol este Navracsics Tibor szintén beszédet mond, Drávaszabolcson pedig közös horvát–magyar határnyitást tartanak.

Egyértelműen beteljesült Horvátország euroatlanti integrációja a július 1-jei uniós csatlakozással, de ez egyáltalán nem oldja meg egy csapásra déli szomszédunk gazdasági és társadalmi problémáit – minderről Sokcsevits Dénes történész, egyetemi docens beszélt az MNO-nak. Szólt arról is, hogy közvélemény uniópárti része gazdasági előnyöket, életszínvonal-növekedést vár, míg a kissé szkeptikusabbak inkább azért tették, hogy ily módon Horvátország megszabaduljon az időnként nyugati fővárosokban az elmúlt két évtizedekben fel-felröppentett Jugoszlávia-újjáalakítási kísérletektől.

Csaknem 30 állam- és kormányfő, köztük Orbán Viktor miniszterelnök is részt vesz vasárnap éjszaka Zágrábban a Horvátország európai uniós csatlakozását köszöntő rendezvényen, a horvát–szlovén határon Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a vámhatár megszűnése kapcsán mond beszédet.

Vasárnap éjféltől, Horvátország európai unós csatlakozásától kezdődően átalakul és gyorsabbá válik a két letenyei határátkelőn a ki- és beléptetés rendje, a magyar rendőrök egy része horvát területen fog dolgozni – közölte a nagykanizsai rendőrkapitány vasárnap délelőtt. Molnár József a letenyei közúti határátkelőn tartott sajtótájékoztatón azt mondta: a leginkább érezhető változás az, hogy a vámvizsgálat megszűnése és a rendőrök közös ellenőrzése bevezetésével már nem négyszer, csupán egy alkalommal kell átadniuk az irataikat az utazóknak. Az évente mintegy 2,5 millió utast átléptető két letenyei átkelő közül a közúti esetében a horvát oldalra, Muracsányba (Gorican) költöznek át a magyar rendőrök, az autópálya-átkelőn viszont továbbra is magyar területen folyik majd az átléptetés.

A nyugat-balkáni országok uniós csatlakozásának segítésére szólított fel Kövér László szombaton Zágrábban. Angela Merkel német kancellár arról beszélt, hogy még sok feladat vár Horvátországra.

Megszűnik a horvát határon a vámvizsgálat, gyorsabb lesz a személyi okmányok ellenőrzése, olcsóbbá válik a telefonálás és az internetezés, de változatlanok maradnak a bírságok, ha valaki például a közlekedésben szabálysértést követ el.

Az Európai Uniónak érdeke lett volna hamarabb felvenni tagországai közé mind Magyarországot, mind Horvátországot, mert akkor a globális gazdasági válság kialakulásakor sokkal erősebb lett volna pénzügyileg is – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök a horvát közszolgálati tévének (HTV) adott, június 27-én este sugárzott interjújában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.