Októberben újabb tízszázalékos gáz- és villamosenergiaár-csökkentés lesz Magyarországon – mondta Orbán Viktor pénteken Brüsszelben az EU-csúcstalálkozó utáni sajtótájékoztatóján. Közölte, erről tájékoztatta is tárgyaló partnereit akkor, amikor megvitatták az unió úgynevezett országspecifikus ajánlásait.
A miniszterelnök úgy fogalmazott, ritkán adatik meg az ember számára, hogy egy olyan ország vezetőjeként vegyen részt az uniós csúcson, amely látványos sikereket ér el. „Azt hiszem, nincs másik ország most, amely elmondhatná, hogy csökken a munkanélküliség, nő a foglalkoztatás, emelkedik a nyugdíjak reálértéke, nő a reálbér, és közben csökken a rezsi. Magyarország egy ilyen ország” – szögezte le a kormányfő, aki szerint ez igazolja, hogy Magyarországnak érdemes volt az unióban megszokottól eltérő gazdaságpolitikát alkalmaznia. Említést tett arról, hogy Magyarország ellen megszűnt a túlzottdeficit-eljárás és az Európa Tanács parlamenti közgyűlése is elvetette a monitoring eljárás megindítására irányuló kezdeményezést.
Megvédem az országot
A Tavares-jelentés keddre tervezett európai parlamenti (EP) vitájáról Orbán Viktor azt mondta, azért döntött úgy, hogy felszólal, mert az EP házbizottsága kimondta: csak a miniszterelnök kaphat szót Magyarország részéről. „Ott leszek, és megvédem Magyarországot” – szögezte le. A kormányfő arra is utalt, hogy a bizottság által a negyedik alkotmánymódosítással kapcsolatban kifogásolt három kérdés közül a harmadikban is körvonalazódni látszik a megállapodás, „a bizottság olyan javaslatot tett, ami nekünk is elfogadható”.
„Ezekben a döntésekben benne van az, hogy az ország jobban teljesít, hogy a saját lábán áll, biztos a pénzügyi háttere és ígéretesek a gazdasági kilátásai” – húzta alá Orbán Viktor. A bizottság által a tagállamok számára megfogalmazott, úgynevezett országspecifikus ajánlásokkal kapcsolatban Orbán Viktor azt mondta: minden tanácsnak örül, még a rosszabbul teljesítőktől is, mert úgy látja, hogy ebben az esetben arról van szó, hogy „a sikertelen európai válságkezelés gazdái adnak tanácsokat Magyarország számára”. Kijelentette: továbbra is érvényes az a cél, hogy 2020-ig egymillió munkahely jöjjön létre Magyarországon.
Az adórendszer magánügy
A kormányfő kijelentette: a csúcstalálkozón világossá tették, hogy az adórendszert minden ország magánügyének tekinti, ebben az uniós intézményeknek nincs semmilyen hatáskörük. „Ezért olyan, az adórendszerre vonatkozó ajánlásokat, amelyek ellentétesek a mi gazdaságpolitikánkkal, és gazdaságfilozófiánkkal, nem tudunk elfogadni” – fogalmazott. A közmunkaprogramot az ajánlás Orbán szerint „bírálja is meg nem is”, ő maga viszont „jó gyógymódnak” nevezte mind a fiatalok, mind az idősebbek munkanélküliségének esetében. A csúcs résztvevői által elfogadott úgynevezett végkövetkeztetések szerint a tagállamok „általános támogatásukat” adják az ajánlásokhoz, amelyeket jogi értelemben a szakminiszterek tanácsa fogad el. Orbán Viktor elmondta: nem csak Magyarország nem fogad el egyes ajánlásokat.
A Gyurcsány-Bajnai-szövetség rezsiellenes uniója ma is tombol, mindennap találnak támadnivalót a rezsicsökkentés kapcsán – írja közleményben a nagyobbik kormánypárt, amely emlékeztet: eddig több mint kétmillió állampolgár állt ki a rezsicsökkentés mellett. A Fidesz ezért elkötelezett a rezsicsökkentés végrehajtásában, még ha a baloldal és az EU el is törölné azt a bankadóval együtt. A párt a kommünikében köszönetet mond „minden állampolgárnak, aki a nem szűnő politikai nyomás ellenére eddig aláírásával támogatta a rezsicsökkentést”. Emlékeztetnek, hogy köszönőlevelet csak azok kapnak, akiknek az adatai szerepelnek az aláírásgyűjtő-íven, ha olyasvalaki kap köszönőlevelet, aki nem írta alá, akkor az azt jelenti, hogy valaki tudatosan és rossz szándékkal visszaélt az illető személy adataival. Közleményüket azzal zárják, hogy a baloldal rezsiellenes gyűlöletkampányát és erkölcsi állapotát elnézve erős a gyanú, hogy ők maguk azok, akik – az eszközökben nem válogatva – le akarják járatni a rezsicsökkentés melletti összefogást.
Magyarország – tájékoztatott a miniszterelnök – egyetért az ajánlások közül azzal, hogy fontos az államadósság csökkentése, valamint hogy a fiatalok munkanélküliségének csökkentése érdekében érdemes célzott programokat indítani. Nem fogadja viszont el a rezsicsökkentés leállítására és a bankok terheinek enyhítésére irányuló ajánlást, továbbá ragaszkodik ahhoz, hogy adórendszerét minden ország saját maga határozza meg – folytatta, hozzátéve: Magyarország a közmunkaprogram bírálatával sem ért egyet.
Orbán arról is beszélt, hogy Magyarország számára elfogadható az Európai Bizottságnak az a javaslata, hogy a kereskedelmi elektronikus médiában is lehessen politikai kampányhirdetést közölni, amennyiben azt ingyenesen teszik. Ebben a témában – két másik témával együtt – korábban adminisztratív levélben kért Brüsszel felvilágosítást Magyarországtól. A két másik ügyben – különadó lehetősége a bírósági ítéletből keletkező fizetési kötelezettség esetére, illetve a bírósági ügyek áthelyezésének lehetősége – már korábban egyetértésre jutott a budapesti kormány és az unió javaslattevő testülete.
A politikai kampányhirdetések ügyében az eredeti magyar álláspont az volt, hogy azokat csak a közmédia tehesse közzé ingyenesen, de az EU-ban ezt diszkriminatívnak minősítették.
Mint az ismert, csütörtök délután kezdődött az Európai Unió állam- és kormányfőinek csúcstalálkozója, amelynek két legjelentősebb napirendi pontja a munkanélküliség elleni küzdelem és az európai gazdaság hosszú távú finanszírozása. Magyarországot a csúcstalálkozón Orbán Viktor miniszterelnök képviseli, aki érkezésekor a devizahitel-nyújtás korlátozásának módja miatt indult kötelezettségszegési eljárást firtató kérdésre így válaszolt: „majd megoldjuk másképp”.
Az Európai Unió legkésőbb januárban megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Szerbiával az EU állam- és kormányfőinek döntése szerint, amelyet a pénteki brüsszeli csúcstalálkozójukon hoztak meg – közölte Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke Twitter-profilján.