„Oxigénnel dúsítaná” a politikai rendszert az elnök

Dilma Rousseff elnök elismerte az országhoz intézett beszédében, hogy sok dolgot gyorsabban és jobban lehetne csinálni.

NT
2013. 06. 22. 6:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fogadni fogom a békés tüntetések vezetőit, a szakszervezetek és népi szövetségek képviselőit, meghallgatunk minden véleményt – mondta helyi idő szerint péntek este a televízióban Dilma Rousseff, ugyanakkor energikusan elítélte a megmozdulásokon helyenként kirobbant erőszakot, amelyet a tüntetők egy kisebbsége tanúsított.

Az elnök elismerte, hogy többet kell tenni a korrupció ellen, és „nagy szövetséget” javasolt a közszolgáltatások színvonalának emeléséért. Közölte: összeül a parlamenttel, a bíróságokkal, a kormányzókkal és polgármesterekkel, hogy kidolgozzanak egy „nemzeti urbanisztikai mozgósítási tervet”, mivel a tiltakozások ennek a területnek a hiányosságai miatt kezdődtek.

„Politikai rendszerünknek oxigénre van szüksége, és átláthatóbbá kell tenni” – jelentette ki. Elismerte a mozgalom demokratikus jellegét és azt, hogy „megmutatta az ifjúság vágyát Brazília előbbre juttatására”. A tüntetések fontos tapasztalatokkal jártak, elérték, hogy visszavonják a vitatott áremelést a közlekedésben, és meg kell ragadni ezt az alkalmat több változtatás előmozdítására a társadalom érdekében – mondta.

Az egészségügyről szólva közölte, a kormány arra készül, hogy több ezer külföldi orvost hívjon az országba sürgősen az ellátás érdekében. Ezt a tervet a szakmai kamarák ellenzik. Emlékeztetett arra a parlamentnek már elküldött javaslatára, hogy az újonnan felfedezett olajmezők hasznát száz százalékban fordítsák az oktatásra. Roussef szerint ha kihasználják a tüntetések energiáját, sokat tehetnek, amit Brazília eddig nem tett meg gazdasági és politikai okok miatt.

A soha nem látott tüntetési hullám annak ellenére folytatódik, hogy a hatóságok előzőleg visszavonták a tömegközlekedési tarifaemelést, amely eredetileg a tiltakozások kiváltó oka volt. A jelentések szerint a tiltakozók Sao Paulóban és Rióban is határozottan visszautasították, hogy pártok vagy szakszervezetek csatlakozzanak a mozgalomhoz.

Pénteken csak kisebb tüntetések voltak, mert „a mozgalom céljaitól idegen” csoportok csapódtak hozzá – mondták a szervezők, akik általában a közösségi hálón keresztül mozgósítanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.