Katonák vették körbe az egyiptomi elnök irodáját

Az elnöki palota előtt már ünnepelnek a kormányellenes tüntetők, de Murszi nem mondott le.

KG
2013. 07. 03. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hadsereg a laktanyát szögesdróttal vette körül, és lezárt minden oda vezető utat. Úgy tudni, hogy Murszi a nap folyamán az épületben dolgozott. Csapatokat, valamint több tucat páncélozott járművet vezényeltek ki a városnak azokra a pontjaira is, ahol iszlamista tüntetők tízezrei készülődnek az elnök támogatására.

A Tahrír téren százezrek várnak a fegyveres erők bejelentésére arról, hogy milyen eredményre jutottak a tárgyalásokon az ellenzék fő erejével és más politikai, vallási és ifjúsági szerveződésekkel.

„Gyorsan elfelejtjük” örvendeztek a Mohamed Murszi lemondását követelő tüntetők szerda este az elnöki palota előtt, ahol ünnepi hangulatban ezrek várják az elnök szerintük elkerülhetetlen bukását – közölte az AFP a helyszínről. „Murszi megérdemeli az ilyen véget. Csak a Muzulmán Testvériség elnöke volt” – mondta a 40 éves Amr Mohamed kislányával a vállán Heliopolisz városnegyedben, az elnöki hivatal közelében.

Az egyáltalán nem biztos, hogy Murszi, aki kedd óta nem jelent meg a nyilvánosság előtt, az épületben tartózkodik, de ezzel mit sem törődnek a tüntetők, akik számára a hely jelképes jelentőséggel bír.

Az egyiptomi elnök egy, a Facebookon közzétett üzenetben leszögezte, hogy nem mond le. Azt írta, soha nem törődik bele, hogy szégyenletesen lemondjon a hazájáról, a törvényességről és a vallásáról. Gyermekeinknek tudniuk kell, hogy szüleik és nagyszüleik nem fogadták el az igazságtalanságot – tette hozzá Murszi.

A legfontosabb egyiptomi napilap, az al-Ahram úgy tudja, hogy a hadsereg este hétkor már közölte Murszival, hogy nem tekinti többé államfőnek. Az egyiptomi fellebbviteli bíróság közben bejelentette, hogy érvényben tartja az egyiptomi kormányfőre korábban kiszabott börtönbüntetést, és ezzel elmozdítja a posztjáról.

Koalíciós kormány létrehozását javasolta szerdán az egyiptomi belpolitikai válság megoldására Mohamed Murszi elnök, aki továbbra sem hajlandó lemondani. Az elnök „egyértelmű és biztos menetrendet ajánlott, amely az egyiptomiak által létrehozott alkotmányos legitimitáson nyugszik”. Murszi szerint az ideiglenes koalíciós kormány nemzeti konszenzus eredményeképpen jönne létre, és a néhány hónap múlva esedékes parlamenti választásokig irányítaná az országot. Közleményében az államfő hangsúlyozta, hogy a választások által biztosított legitimitása jelenti az egyetlen védelmet az erőszakkal és az instabilitással szemben.

Szóvivője útján pedig azt közölte néhány órával a hadsereg ultimátumának lejárta előtt, hogy akár az élete árán is kész megvédeni az egyiptomi demokráciát. „Az elnök inkább meghal állva, mint egy fa, mintsem hogy elítélje a történelem és az utókor, amiért eldobta az egyiptomiak demokratikus élet megteremtésébe vetett reményét” – fogalmazott a szóvivő.

Szerda délután 5 órakor lejárt a hadsereg ultimátuma, amelyben a fegyveres erők főparancsnoka, Abdel-Fattah asz-Szíszi azt követelte az államfőtől, hogy tegyen eleget a népakaratnak, különben a katonaság életbe lépteti „a jövőre vonatkozó saját menetrendjét”. Az utóbbi napokban több millió tüntető követelte Murszi távozását.

A minisztérium épülete előtt több ezer, míg a szimbolikus jelentőségű Tahrír téren több százezer tiltakozó gyűlt össze. A délután folyamán Egyiptom-szerte megmozdulások zajlottak az elnök hívei és ellenzői között. Az egy hete tartó demonstrációkban már 47-en vesztették életüket.

Katonai puccs zajlik Egyiptomban – állította Esszam el-Haddad, Mohamed Murszi elnök nemzetbiztonsági tanácsadója szerdán. „Egyiptom érdekében és a történelmi hitelesség kedvéért hívjuk a folyamatot annak, ami, katonai puccs” – írta a Facebook közösségi hálón Haddad, aki attól tart, hogy ezek lehetnek az utolsó szavai az oldalon. Szemtanúk szerint több száz katona masírozott Kairó főutcáján az elnöki palota közelében öt páncélozott jármű kíséretében.

Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter az elmúlt napok során több alkalommal is beszélt telefonon Abdel-Fattah asz-Szíszi tábornokkal, az egyiptomi hadsereg vezérkari főnökével – közölte szerdán a Pentagon szóvivője. George Littel szóvivő elmondta, hogy Hagel és Szíszi kedden és a múlt héten is beszélt egymással, de a tárgyalásokról nem volt hajlandó részletekbe bocsátkozni.

„Úgy gondolom, megértik, hogy milyen érzékeny helyzet alakult ki” – válaszolta Little arra a kérdésre, hogy a Pentagon korábban miért hallgatta el a telefonbeszélgetések tényét. „Úgy döntöttünk, hogy elismerjük a telefonhívást” – jelentette ki a szóvivő.

Nem fenyegetnek globális nyersolaj-ársokkal az egyiptomi belpolitikai fejlemények – vélekedtek helyzetértékelésükben londoni szakelemzők. A Capital Economics közgazdászai szerint igaz, hogy a Szuezi-csatornán és a SUMED vezetékrendszeren naponta hozzávetőleg 2,5 millió hordó nyersolaj, valamint jelentős mennyiségű olajtermék és cseppfolyósított földgáz halad át. Azonban ha a térségből érkező olajszállítmányokat bármilyen fenyegetés érné is, a ház azzal számol, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei által felhalmozott hatalmas stratégiai tartalék megnyitása az esetlegesen kieső mennyiségnél jóval többet pótolna vissza a világpiacra.

Csaknem száz, a kairói Tahrír téren és környékén történt szexuális támadásról számolt be szerdán a Human Rights Watch emberi jogi szervezet az egyiptomi elnök elleni tüntetések kísérőjelenségeként.

 

Lejár a hadsereg ultimátuma

 

Rendkívül feszült helyzet alakult ki szerda reggelre Egyiptomban. Az államfő és az ellenzék, valamint a hadsereg között nem közeledtek az álláspontok. Megfigyelők szerint egyre nagyobb a katonai beavatkozás valószínűsége. Kairóban egész éjszaka folytatódtak a fegyveres összecsapások, amelyek legalább 22 halálos áldozatot követeltek.

 

Az elmúlt napok heves tüntetései nyomán a hadsereg hétfőn 48 órás ultimátumot intézett az ország politikai vezetőihez, és a belpolitikai válság konszenzusos rendezésére szólította fel őket. Ellenkező esetre a fegyveres erők saját „menetrendjük” megvalósítását helyezték kilátásba. Murszi elnök elutasította a hadsereg ultimátumát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.