Kiszivárgott: a kormány tudtával ömlött az óceánba a radioaktív víz

Tudott a japán kormány arról, hogy a fukusimai erőmű szennyezett vize az óceánba szivárgott.

GB
2013. 07. 24. 11:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tokió egy nappal azután ismerte be a szivárgást, hogy a létesítményt üzemeltető Tepco energiavállalat is elismerte a tényét – ezt egyébként több szakember is gyanította korábban. A kabinet azonnal bejelentette, hogy mindent megtesznek a szivárgás megszüntetéséért.

„A kormány komolyan veszi ezt a problémát. A kereskedelmi és ipari minisztériumot már utasították, hogy mindent tegyen meg a probléma megszüntetéséért” – mondta a kormányhivatal vezetője. Az energiatársaság szóvivője elismerte a talajban mért magas sugárzást, és bocsánatot kért az emberektől: „Nagyon sajnáljuk, hogy ilyen sok embernek aggodalmat okoztunk, különösen a fukusimai embereknek.”

A társaságot azzal is sokan vádolták, hogy nem ismerte be korábban, hogy egyes dolgozóknál tízszer nagyobb volt a sugárterhelés a megengedettnél.

Jelenleg olyan kémiai anyagot juttatnak a talajba, amely megszilárdulása után megakadályozza a sugárszennyezett víz kiszivárgását az óceánba.

Július 10-én ismerte el először a japán atomenergetikai hatóság, hogy „nagy valószínűséggel” a Csendes-óceánba is beleszivárog a súlyosan sugárszennyezett talajvíz a fukusimai erőmű területéről. A hatóság szerdán kiadott jelentésében egyúttal azt is jelezte, hogy az utóbbi hónapok eseményeinek fényében megkérdőjelezhető a létesítményt üzemeltető Tepco energiacég szavahihetősége, ezért független mérésekre is sor kerülhet Fukusimában. A Tepco kedden közölte, hogy az azt megelőző három napban kilencvenszeresére nőtt a radioaktív cézium koncentrációja a talajvízben az erőmű területén, a tengerben mért sugárzás pedig kétéves rekordot döntött.

Kan Naoto, aki a fukusimai atomerőmű-baleset idején volt miniszterelnök, a két évvel ezelőtti katasztrófa kezelésére tett megjegyzései miatt beperelte a jelenlegi kormányfőt, Abe Sindzót. Japán kommentárok szerint az ügy a vasárnap esedékes felsőházi parlamenti választást megelőző kampány része. Megfigyelők szerint Kan vélhetően az alapvetően atomellenes közhangulatot akarja felkorbácsolni Abe ellen a választások előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.