A testület közel két héttel az után állt össze, hogy a fegyveres erők a tömegtüntetések hatására menesztették Mohamed Murszi elnököt, aki egyoldalúan az iszlamista irányzatot követte. Az Adli Manszúr ideiglenes elnök előtt lezajlott ceremóniát közvetítette az állami televízió. Beblávi kormányában a fegyveres erők parancsnoka, Abdel-Fattah esz-Szíszi tölti be a védelmi és a hadiipari miniszteri posztot. Ő kulcsszerepet játszott Murszi elnök leváltásában. A külügyek irányítása Nábil Fahmi volt washingtoni nagykövet kezébe került. Egy keresztény tagja is van a kormánynak: Munir Fahri Abdel-Núr belkereskedelmi és ipari miniszter lett. Mohamed Ibrahim belügyminiszter megtartotta a posztját, amelyre még Murszi nevezte ki.
A Muzulmán Testvériség – amelynek több vezetőjét letartóztatták – nem küldött képviselőt a kormányba, és közölte, hogy a jövőben sem áll szándékában, ha Murszi nem kapja vissza az államfői tisztséget. A török külügyminiszter közölte, hogy Ankarában továbbra is Murszit tartják Egyiptom államfőjének. Ahmet Davutoglu azzal érvelt az NTV televízióban, hogy a kairói fordulat dominóeffektust kelthet a térségben, ha nem ítélik el egyértelműen a katonai puccsot. „Akik más országokban vissza akarnak térni a régi rendszerhez, azt fogják mondani, hogy ha Egyiptom esetében ezt elfogadták, akkor ők is megtehetik” – jelentette ki.
Legkevesebb 7 halottat követeltek az egyiptomi fővárosban a keddre virradó éjjel lezajlott összecsapások a rendőrök és a megbuktatott Mohamed Murszi elnök hívei között – közölte az egészségügyi minisztérium egy magas rangú tisztségviselője. Az összetűzésekben több mint 260 személy sebesült meg.