Abdel-Fattah esz-Szíszi elmondta, Egyiptomban szakértői kormány alakul, és egy bizottság felülvizsgálja az iszlamista alkotmányt. Egy átmeneti időszak után pedig előre hozott elnökválasztást tartanak. A hadsereg és a rendőrség fellép minden erőszakos cselekménnyel szemben – tette hozzá a parancsnok. A politikai jövő „menetrendjét” politikai és vallási vezetők dolgozták ki az ifjúsági mozgalom képviselőinek bevonásával.
Mohamed Murszi, a hadsereg által megbuktatott egyiptomi elnök közben békés ellenállásra szólított fel az „államcsínnyel” szemben.
Mint ismert, Murszi „az utolsó pillanatban” sem akart lemondani posztjáról, még akkor sem, amikor az egyiptomi elnök ellen küzdő erők felszólították a hadsereget, hogy vegyék őt őrizetbe. „Az a kötelességünk, hogy mi is kivonuljunk és kifejezzük akaratunkat” – mondta a Tamarud mozgalom szóvivője. Szerda este aztán a katonaság körül zárta Kairóban azt a laktanyát, ahol Mohamed Murszi egykori egyiptomi államfő egyik irodája volt. A volt elnök híveinek gyűléseinél pedig páncélosok vonultak fel. A Tahrír téren a katonai ultimátum lejártát óriási tömeg várta. A Muzulmán Testvériség nevű iszlamista politikai tömörülés tagjai ugyan akkor arra tettek ígéretet, hogy élő pajzsot vonnak az elnöki palota elé, és akár testükkel is megvédik az általuk támogatott Murszit.
„Murszi megérdemeli az ilyen véget. Csak a Muzulmán Testvériség elnöke volt” – ezt már a 40 éves Amr Mohamed mondta kislányával a vállán Heliopolisz városnegyedben, az elnöki hivatal közelében. „Gyorsan elfelejtjük” – örvendeztek a Mohamed Murszi lemondását követelő tüntetők még a megbuktatása előtt.
Ezt megelőzően rendkívül feszült helyzet alakult ki szerda reggelre Egyiptomban. Az államfő és az ellenzék, valamint a hadsereg között nem közeledtek az álláspontok. Az elmúlt napok heves tüntetései nyomán a hadsereg hétfőn 48 órás ultimátumot intézett az ország politikai vezetőihez, és a belpolitikai válság konszenzusos rendezésére szólította fel őket.
Dühödten reagáltak Mohamed Murszi hívei a hadsereg főparancsnokának az elnök megbuktatásáról, illetve az alkotmány felfüggesztéséről, valamint egy új ideiglenes államfő kinevezéséről szóló bejelentésére. Az iszlamista tüntetők szerda este Kairó egyik külvárosában gyülekeztek, és élesen támadták a hadsereg főparancsnokát, Abdel-Fattah esz-Szíszit.
„Nem távozunk! Jön az iszlám!” – skandálta többek között a tömeg, és szemtanúk szerint sokan sírva fogadták a hadsereg bejelentését. A Murszit támogató Muzulmán Testvériség sisakos és bottal felfegyverkezett biztonsági őrei védőkordont vontak a tüntetők köré.
Az új egyiptomi vezetés egyik első intézkedéseként beszüntette a megbuktatott elnököt támogató Muzulmán Testvériség televíziójának adását, és a televízió több vezetőjét őrizetbe vették – jelentette szerda este a MENA állami hírügynökség. Az Egypt25 televíziós csatorna az adás beszüntetéséig élőben sugározta Murszi híveinek tüntetését Kairóban és szerte az országban, továbbá a mozgalom politikusainak a katonai beavatkozást elítélő beszédeit.
Abdel-Fattah esz-Szíszi, a hadsereg főparancsnoka órákkal korábban az elnök megbuktatását bejelentő nyilatkozatában utalt arra, hogy – mint fogalmazott – új, független médiát kívánnak létrehozni.
Egyiptom második legnagyobb iszlamista pártja elfogadja a hadsereg politikai úti tervét, amely a mély belpolitikai válság megoldását célozza. Galal Murra, az an-Núr főtitkára a televízióban sugárzott nyilatkozatában közölte, hogy a vérontás megállítása érdekében hozták meg ezt a döntést.
A szalafisták jóval konzervatívabbak, mint a Murszit támogató, s a legnagyobb pártnak számító fundamentalista Muzulmán Testvériség, és egyebek mellett támogatják a szigorú iszlám törvénykezés, a saría bevezetését.
Négy ember vesztette életét szerda késő este az észak-egyiptomi Marsza Matruh városban a megbuktatott elnök hívei és a biztonsági erők összecsapásaiban. A líbiai határ közelében fekvő tengerparti városban történt összetűzések halálos áldozatai mind a megbuktatott elnök hívei voltak.
Mohamed Murszi egy előre felvett és szerda este sugárzott videóüzenetben azt hangoztatta, hogy továbbra is ő Egyiptom megválasztott elnöke. A rossz minőségű felvételen arra buzdította a népet, hogy védje meg törvényes elnöki hivatalát.
Az amerikai külügyminisztérium elrendelte a kairói amerikai nagykövetség részleges evakuációját – jelentette szerdán a CNN. Az egyiptomi fővárosban működő diplomáciai képviseletet elhagyják a személyzet nem feltétlenül szükséges tagjai és a követségi dolgozók hozzátartozói. A hírtelevízió szerint, minden eshetőségre számítva, készültségbe helyezték a Dél-Európában állomásozó amerikai tengerészgyalogosokat.