Oroszország „nem adott ki, nem ad ki és nem fog kiadni senkit” – fogalmazott Peszkov. A hírszerzők egyeztetéséről a szóvivő nem mondott részleteket, de elmondta: az orosz elnök nem foglalkozik Snowden ügyével, mert az nem vet fel olyan kérdéseket, melyek államfői hatáskörbe tartoznak. Közölte, Vlagyimir Putyin elnök „nem vesz részt az adott probléma megvitatásában az amerikai kollégákkal”.
Kiemelte még, Putyin nem hagyja, hogy az orosz–amerikai kapcsolatok megszenvedjék a Snowden-ügyet. „Ezek a kapcsolatok elsőbbséget élveznek, senkinek sem szabad megkárosítania őket, Snowdennek sem.” Pénteki washingtoni sajtójelentések szerint az amerikai törvényhozás felsőháza azt szorgalmazza a külügy-minisztériumnál, hogy fontolja meg büntetőintézkedések kirovását mindazokra az államokra, amelyek szándékosan segítik Snowdent.
Az NBC hírtelevízió pénteken megszólaltatta a kiszivárogtató apját, Lon Snowdent, aki azt mondta: fia helyesen cselekedett azzal, hogy leleplezésével hozzásegítette az amerikaiakat az igazság megismeréséhez. „Megosztotta velünk az igazságot, és az már ránk, a nemzetre tartozik, mit kezdünk ezzel” – fogalmazott. Egyúttal csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy az amerikai kongresszusban nemrég úgy döntöttek, folytatják a fia által leleplezett titkos adatgyűjtési program finanszírozását.
Az amerikai igazságügyi miniszter levélben közölte orosz kollégájával, hogy nem fognak halálbüntetést kérni a titkos adatgyűjtés leleplezőjére. A pénteken nyilvánosságra került levélben Eric Holder azt írta Alekszandr Konovalovnak: a vádak nem olyanok, hogy halálbüntetéshez vezessenek, s még akkor sem fogják ezt a büntetést kérni, ha újabb vádakat emelnek az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt munkatársa ellen. Holder azt is megígérte, hogy nem alkalmaznak kényszervallatást. „A kínzás tilos az Egyesült Államokban” – írta, cáfolván Snowdent, aki azzal érvelve tagadta meg a hazatérést, hogy halálbüntetés és kínzás fenyegeti.
A miniszter, egyben főügyész azt a sajtóban megjelent érvet is cáfolta, hogy Snowden nem tudja elhagyni a Oroszországot, mert nincs érvényes úti okmánya, s emiatt lépéseket kell tennie státusának legalizálására. „Ez nem pontos... amerikai állampolgárként jogosult egy korlátozott érvényű útlevélre, amely a közvetlen hazatérésre szolgál” – közölte. Amennyiben visszatér az Egyesült Államokba, haladéktalanul polgári bíróság elé állítják, és megkap minden védelmet, amit az amerikai jogrendszer a vádlottaknak biztosít. Kihallgatni csak az ő beleegyezésével fogják, és jelen lehet az ügyvédje is – ígérte Eric Holder.
Az amerikai igazságügyi miniszter reményét fejezte ki, hogy ezek a biztosítékok kihúzzák az alapot Snowden azon állítása alól, hogy őt menekültként kell kezelni és ideiglenes vagy állandó menedékjogot kell adni neki.
Az informatikust kormánytulajdon ellopásával, nemzetvédelmi információk felhatalmazás nélküli közlésével, és azzal vádolják, hogy előre megfontoltan átadott titkos hírszerzési információt arra fel nem hatalmazott személyeknek.