Rusnok kabinetje került Csehország élére

Milos Zeman szerdán kinevezte a Rusnok vezette kabinet 14 miniszterét, akik azonnal le is tették az alkotmány által előírt hivatali esküt.

MD
2013. 07. 10. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfontosabb tárcák élén tapasztalt személyiségek állnak. Jan Fischer volt kormányfő pénzügyminiszter és kormányfőhelyettes lett, a külügyi tárcát Jan Kohout, a belügyit Martin Pecina vezeti. Mindketten másodszor kerültek a tárcák élére. Vlastimil Picek tábornok, a távozó kormány védelmi minisztere egyedüliként az új kormánynak is tagja.

A prágai sajtó szerint Zeman célja az, hogy megerősítse az államfői hivatal befolyását a cseh politikára. Egy másik cél, hogy ezáltal megerősödjön az elnököt támogató Polgári Jogok Pártja-Zemanék (SPOZ) párt.

Az új kormány hivatalnokkormány, melynek élére június 25-én nevezte ki Rusnokot a köztársasági elnök. A Rusnok vezette kabinet megalakítását Zeman a parlamenti pártok többségének akarata ellenére vitte keresztül azt követően, hogy kormányválság alakult ki Csehországban, mert egy korrupciós botrány miatt a Petr Necas vezette jobbközép koalíciós kormány megbukott. Necas ellen egyébként büntetőeljárást indítana az államügyészség, s bár hivatalosan nem közölték, miért kívánnak vizsgálatot indítani, helyi megfigyelők biztosra veszik, hogy a lépés összefüggésben van a botránnyal. A kormányfő kabinetfőnöke, Jana Nagyová már vizsgálati fogságban van.

Rusnok kinevezését egy korábbi felmérés szerint a csehek fele támogatja, 44 százalék nem ért egyet vele. A megkérdezettek 52 százaléka támogatja, hogy mihamarabb előre hozott parlamenti választásra kerüljön sor. Az a lehetőség, hogy a Rusnok vezette hivatalnokkormány a jövő májusban esedékes rendes parlamenti választásig irányítsa az ország ügyeit, csak a megkérdezettek 17 százaléka számára elfogadható.

A Rusnok-kormány legfontosabb feladatának az ország jövő évi költségvetésének a kidolgozását és parlamenti elfogadását tartja. Komolyabb változásokat az adórendszerben vagy a sokat vitatott új nyugdíjrendszerben a kormány nem tervez.

A parlamenti pártok közül jelenleg egy sem támogatja Rusnokékat. A miniszterelnök bejelentette, hogy a támogatás, a bizalom kérdéséről kormánya hivatalos kinevezése után kezd tárgyalásokat a politikai pártokkal.

A kormánykoalíció, amely a 200 tagú parlamenti alsóházban 101 képviselő támogatását élvezte, tovább szeretett volna kormányozni, s a válságot a kormányfő cseréjével oldotta volna meg. Az ellenzék szerint az előre hozott választás jelentette volna a megoldást, ennek a keresztülviteléhez azonban a képviselőházban a honatyák háromötödös többségének támogatására van szükség, ami pillanatnyilag nincs meg.

Miroslava Nemcová képviselőházi elnök szerdán bejelentette: a szociáldemokrata párt képviselőinek kérésére július 17-re rendkívüli parlamenti ülést hívott össze, amelyen napirendre tűzik a testület önfeloszlatásának kérdését. Újságírók figyelmét nem kerülte el, hogy a kormány hivatalos kinevezése után Nemcová azonnal távozott a Hradzsin díszterméből anélkül, hogy gratulált volna, illetve koccintott volna az államfővel és az új kormány tagjaival. Nyilatkozata szerint így tiltakozott a hivatalnokkormány kinevezése ellen.

Vojtech Filip, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSCM) elnöke jelezte: megfontolják a Rusnok-kormány támogatását. A kommunisták szerint ha a Rusnok-kormány bizalmat kapna, a jobboldal is rákényszerülne, hogy támogassa az alsóház feloszlatását és az előre hozott választás kiírását, amit a belpolitikai válság legtisztább megoldásának tart. Hasonló véleményt fogalmazott meg a Közügyek párt is. Helyi megfigyelők szerint mindezek ellenére nem valószínű, hogy a Rusnok-kormány meg tudja szerezni a képviselőház bizalmát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.