Tavares-jelentés: Magyarországra a kísérleti nyúl szerepét osztották

Sürgősen el kell fogadni azt a határozatot, mely kimondja, az EU visszaél hatalmával, az EP döntése mögött üzleti lobbiérdekek húzódnak – közölte a Fidesz–KDNP.

WA
2013. 07. 03. 16:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz és a KDNP azt kezdeményezi, hogy az Országgyűlés sürgősséggel fogadja el azt a határozatot, amelyben a Tavares-jelentés megszavazására válaszul kimondja: az Európai Unió visszaél hatalmával – közölte Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője és Kocsis Máté, a párt kommunikációs igazgatója szerdán Budapesten sajtótájékoztatón. Ismert, az Európai Parlament szerdán fogadta el az alapvető jogok magyarországi helyzetéről szóló, Rui Tavares portugál zöldpárti EP-képviselő által készített jelentést.

Az EP-határozatot minősítő magyar országgyűlési határozat – amelynek beterjesztését Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be – kimondaná: az EU visszaél hatalmával, az EP döntése mögött üzleti lobbiérdekek húzódnak, Magyarország ellen pedig valójában nem demokrácia-, hanem rezsieljárás zajlik, ismertette Rogán Antal. Elmondta, a dokumentum azt is tartalmazná: a magyar parlament nagyon veszélyesnek tartja egész Európára nézve, hogy az üzleti lobbiérdekek akadálytalanul érvényesülhetnek az unióban, és felülírhatják az alapszerződésben lefektetett szabályokat. A frakcióvezető egyúttal felszólította a kabinetet, ne engedjen az uniós nyomásnak, ne hagyja csorbítani az ország jogait, és folytassa a rezsicsökkentést.

Azt is szerepeltetnék a határozatban, legalább az indoklásában – folytatta a politikus –, hogy a magyarok mindig tiszteletben tartották az Európai Unió véleményét, „ezért elvárjuk, hogy az EU is tiszteletben tartsa a mi véleményünket Európáról”. Az indítványt csütörtökön terjesztik be a kormánypártok, és pénteken el is fogadhatja a Ház.

Rogán Antal a tájékoztatón bírálta a jelentést megszavazó magyar szocialista EP-képviselőket és az Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoportjában helyet foglaló Bokros Lajost. A Fidesz frakcióvezetője szerint ezek a politikusok szavazatukkal veszélybe sodorták Magyarországot és a rezsicsökkentést, ami döbbenetes.

A Tavares-jelentést teljes egészében visszautasítja a magyar kormány – jelentette ki Győri Enikő, a külügyminisztérium EU-ügyekkel foglalkozó államtitkára Strasbourgban. Értékelése szerint a szavazás során a parlamenti matematika győzedelmeskedett. „Politikai kampány folyik, kevesebb mint egy év múlva EP-választások lesznek. Most történetesen Magyarországot a baloldal kiváló alanynak találta arra, hogy bemelegítsen ebbe a kampányba” – fogalmazott az államtitkár. Szerinte ha teret engednek az olyan jelenségeknek, mint a Tavares-jelentés, „akkor szét fogjuk verni az Európai Uniót, és ezt nem szeretnénk”.

„Veszélyes útra lép az Európai Parlament, ha elfogadja a jelentést” – közölte a keddi EP-vitát követően Orbán Viktor. Mint mondta, a Magyarországot felügyelő bizottság létrehozása a legrosszabb időkre emlékeztet, miközben fellebbezésre egyáltalán nincs lehetőség.

 

Felhívta a figyelmet arra, hogy a jelentés intézményi része szerint létre kellene hozni egy úgynevezett koppenhágai háromoldalú párbeszéd-mechanizmust az uniós intézmények között, és ez „a tagállamokról állítana ki bizonyítványt”. Mint megállapította, ilyen mechanizmust nem ismernek az EU szerződései.

„Ha ebbe az irányba megyünk tovább, akkor a kölcsönös gyanakvást fogjuk intézményesíteni” – mondta Győri Enikő. Kitért arra is, hogy a megszavazott állásfoglalás szerint – kifejezetten magyar vonatkozásban – a különböző pártbeli árnyék-jelentéstevőkkel együtt fennmaradna az országot ellenőrző testület. „Magyarországra a kísérleti nyúl szerepét osztották” – jelentette ki, határozottan elutasítva a mechanizmus gondolatát is.

Szájer József, az EP néppárti frakcióalelnöke azt emelte ki újságíróknak nyilatkozva, hogy a szavazás eredményéből egyértelmű, a baloldalnak nincs meg az abszolút többsége az EP-ben ahhoz, hogy elindítsa az uniós alapszerződés hetedik cikkével kapcsolatos eljárást Magyarországgal szemben. „Ezért van szükség arra, hogy egy alacsonyabb szavazati arányt igénylő határozatot fogadjanak el” – mondta.

Gál Kinga fideszes EP-képviselő szerint a Tavares-jelentést „súlyának megfelelően kell kezelni”, mert nem kötelező erejű dokumentum. Az ilyen jellegű viták folytatódni fognak az EP szabadságjogi bizottságában – vélekedett.

Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője úgy értékelte a szavazás kimenetelét, hogy „nem várt nagy fölénnyel nyertek a demokrácia hívei”. Hozzátette: „köszönjék meg a magyar szocialistáknak és az európai szocialistáknak, hogy a Tavares-jelentésben nincs benne semmiféle szankció, forráselvonás, szavazatmegvonás”. Göncz Kinga szocialista EP-képviselő szerint Orbán Viktor felszólalásának már az indításából is az derült ki, hogy „semmit nem hallott meg az eddigi kritikákból”.

A jelentés portugál, zöldpárti készítője, Rui Tavares alaptalannak nevezte, hogy az EP állásfoglalása gyámság alá helyezné Magyarországot. Szerinte az EP, az unió demokratikusan választott parlamentje azt mondta ki, hogy gondok vannak a kettes cikkben foglalt értékek érvényesülésével Magyarországon, de – mint fogalmazott – ettől még Magyarország ma is ugyanaz a tagország, mint tegnap volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.