A rendfenntartó erők már régóta merényletsorozat céltáblái. A kis szigetországban 2011 februárjában tiltakozó mozgalom kezdődött a többségi síita lakosság körében. A síiták nagyobb beleszólást követelnek az ország ügyeibe, amelyeket a szunnita uralkodó dinasztia csaknem korlátlan hatalommal intéz. Idén július 6-án robbantásos merénylet következtében egy rendőr vesztette életét és két másik megsebesült a főváros, Manama közelében.
Július 2-án egy manamai bíróság hét síitát 15 év börtönre ítélt egy rendőr elleni gyilkossági kísérlet címén. Július 3-án három síitát ítéltek 5-15 év börtönre hasonló vádakkal. A szigorú hatósági fellépések ellenére a síiták rendszeresen tartanak tiltakozó meneteket a főváros körüli falvakban.
A bahreini ellenzéknek a Mohamed Murszit megbuktató egyiptomi megmozdulások is mintául szolgálnak. Az egyiptomi példát követve a helyi Tamarod (Lázadás) nevű szervezet tüntetést hirdetett meg augusztus 14-re. Ez jeles nap az ország életében: 1971. augusztus 14-én hagyták el az utolsó brit katonák Bahreint.
A belügyminisztérium a hét végén betiltotta a megmozdulást és óva intett minden állampolgárt attól, hogy elmenjen tüntetni. Az utóbbi két év különböző megmozdulásaiban legalább nyolcvan ember halt meg Bahreinben az Emberi Jogi Szervezetek Nemzetközi Szövetsége (FIDH) szerint.