Az Abe Sinzó vezette jobbközép kormány sima győzelme várható a vasárnapi japán részleges felsőházi választásokon. Ennek eredményeképpen a Liberális Demokrata Párt (LDP) megszerezheti a többséget a második kamarában, így 2010-et követően mindkét házban a kormánypártok dominanciája fog érvényesülni, amely tovább segítheti Abe karakteres gazdaságpolitikájának a végrehajtását. A miniszterelnök győzelmi esélyeit nagyban növelheti, hogy úgy tűnik, gazdaságpolitikája sikeres lesz. Az Ázsiai Fejlesztési Bank a korábbinál jobbnak látja a gazdaság kilátásait: 1,8 százalékos növekedést valószínűsít, 0,6 százalékponttal emelve áprilisi prognózisán.
A felmérések egybehangzóan azt vetítik előre, hogy az LDP és az Új Komeitó Párt a többség megszerzéséhez szükséges 63 helynél mindenképpen több mandátumot fog elérni. Míg az LDP tavaly megnyerte az alsóházi választásokat, de mivel a felsőházban nem volt többsége, így az ellenzék több törvényt is meg tudott torpedózni. A közvélemény-kutatások szerint a 121 helyből 70-et szerezhet meg a két párt, de az LDP egyedül is többséget szerezhet, ha sikerül 72 körzetben diadalmaskodnia.
A biztos többség tudatában Abe folytathatja az „Abenomics”-ra keresztelt gazdaságpolitikáját, amelynek a legfőbb célja, hogy a két évtizede stagnáló Japánnak lendületet adjon meglehetősen szokatlan eszközökkel. Ha mindezt sikerül a miniszterelnöknek végrehajtania, akkor minden esélye megvan arra, hogy a 2015-ös parlamenti választásokig hatalmon maradjon, ami egyedülálló rekordnak számítana a kelet-ázsiai szigetországban, mivel 2007 óta gyakorlatilag évente cserélődtek a kormányfők.
A győzelem másrészt azt jelentené Abe számára, hogy a sokak által vitatott alkotmánymódosítást végrehajtsa. A 96 cikkely megváltoztatásával könnyebbé válhat az alaptörvény átalakítása, de az LDP-nek és az Új Komeitónak csupán kis esélye van arra, hogy kétharmadot szerezzen a felsőházban, amely nélkül nem lehet ezeket a lépéseket megtenni. Ráadásul a két kormánypárt több kérdésben is (nukleáris energia és az alkotmánymódosítások iránya) eltérő nézeteket vall. Az ellenzéki Japán Demokrata Párt hatalmas vereség előtt áll, mivel várhatóan a meglévő 44 helyének a felét elveszíti, de a többi párt sem számíthat komoly áttörésre.
A választásokhoz közeledve egyébként Japán délnyugati szigetein, a vitatott kelet-kínai-tengeri terület közelében kampányolt Abe. „Japán szárazföldje, tengerei és légtere provokatív akciók színterévé vált. A kínai kormányzat hajóinak folyamatos járőrözése miatt a biztonsági helyzet egyre súlyosabbá válik. Meg fogom védeni az ország területét” – közölte Abe az Aszahi Simbun napilap beszámolója szerint Isigaki szigetén. „A Szenkaku-szigetek történelmileg és nemzetközi jogilag japán integráns részét képezik. Nem áll szándékunkban engedményeket tenni (Kínának)” – közölte Abe, arra biztatva a parti őrség tagjait, hogy minden erejüket a terület védelmére fordítsák.
A kormánypártok számára mindenképpen jó előjelnek számít, hogy június 23-án magabiztos győzelmet aratott a tokiói képviselő-testületi választáson. Az LDP 59, a koalíciós partner Új Komeitó 23 mandátumhoz jutott. Ezzel a két párt mindegyik jelöltje bejutott a japán főváros 127 fős képviselő-testületébe, míg a parlamenti ellenzék rendkívül gyengén szerepelt a voksoláson. A kormánypártok a kampányban azt hangoztatták, hogy a radikális monetáris lazítást, fiskális élénkítést és strukturális reformokat magában foglaló intézkedéscsomag új életet lehelhet a gazdaságba. Az ellenzék azonban a stratégia hátulütőire, elsősorban a rövidtávú reálbér-csökkenésre próbálta felhívni a választók figyelmét.