A The Washington Post azt írta magas beosztású kormányzati tisztségviselőkre hivatkozva: Barack Obama elnök jelenleg egy korlátozott mértékű és időtartamú beavatkozás lehetőségét vizsgálja. E szerint a Földközi-tengeren állomásozó amerikai hadihajókról indított manőverező robotrepülőgépekkel vagy nagy hatótávolságú bombázókkal mérnének csapást szíriai célokra, köztük olyan katonai célpontokra is, amelyek közvetlenül nem kapcsolódnak az arab ország vegyifegyver-programjához.
Az amerikai támadás időpontja a lap szerint három tényezőtől függ. Az első, hogy a titkosszolgálatok minden kétséget kizáróan megállapítsák, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök erői vetettek be ideggázt augusztus 21-én Damaszkusz keleti peremén. A második, hogy Washington, mielőtt akcióba lép, egyeztet a szövetségesekkel és a Kongresszussal. A harmadik a nemzetközi jogi helyzet megvizsgálása. Szakértők megjegyezték: amíg az ENSZ vegyifegyver-ellenőrei Szíriában vannak, aligha várható amerikai csapás.
Az amerikai kormány hétfőn közölte: a rendelkezésre álló információk szerint valóban vegyi fegyvert alkalmaztak Szíriában. Washington szerint egyértelmű, hogy csakis a rezsim vethette be a tömegpusztító eszközt, mert ő gyakorol felügyeletet az ilyen fegyverek fölött, és csak ő rendelkezik az ilyen támadások végrehajtásához szükséges rakétákkal.
Ismételten tagadta Omran az-Zubi szíriai tájékoztatási miniszter hétfő este, hogy Bassár el-Aszad rezsimje bármikor is vegyi fegyvert vetett volna be saját országában, és reményét fejezte ki, hogy erre a megállapításra fog jutni az ENSZ-helyszínen tartózkodó ellenőreinek csapata is.
A France 24 hírcsatornának Damaszkuszból nyilatkozva a miniszter közelebbről meg nem nevezett „fegyveres terrorcsoportokat” vádolt kémiai fegyverek alkalmazásával. Felelőssé tette azokat az országokat is, amelyek ellátják őket ilyen eszközökkel; ezek közé tartozik szerinte Törökország, Szaúd-Arábia, valamint „bizonyos európai országok”.
Omran az-Zubi kijelentette, hogy az a Damaszkusz melletti terület, ahol a legutóbbi támadást gyanítják, jelenleg nem is a kormányhadsereg ellenőrzése alá esik, hanem az említett fegyveresek uralják. „A kormány sem ez előtt az epizód előtt, sem ezt követően nem használt vegyi fegyvereket” – mondta a miniszter. Megerősítette, hogy az ENSZ-szakértőknek teljes szabadságot biztosítanak az érintett helyszínek vizsgálatához.
A szír kormány képviselője azt is kijelentette, hogy a vegyi fegyverek kormányhadsereg általi bevetését szerinte ürügy gyanánt emlegetik ahhoz, hogy külső agressziót hajthassanak végre az ország ellen. Úgy vélekedett, hogy a nemzetközi jog helyett jelenleg dzsungeltörvények uralkodnak.
Elhalasztották azt az orosz-amerikai külügyi találkozót, amelynek témája a szíriai helyzetre politikai rendezést kereső nemzetközi konferencia összehívása lenne. Ezt az amerikai külügyminisztérium jelentette be közép-európai idő szerint kedd hajnalban. A tárca egy illetékese hozzátette, hogy a találkozót azért nem tartják meg, mert a vegyi fegyverek szíriai bevetése miatt az Egyesült Államok felülvizsgálja álláspontját a szíriai rendezéssel kapcsolatban, illetve jelenleg konzultál partnereivel arról, milyen nemzetközi válaszlehetőségek kínálkoznak erre.
Az elhalasztott egyeztetést Hágában tartották volna szerdán, és azon amerikai részről Wendy Sherman külügyi államtitkár vett volna részt, míg az orosz felet Gennagyij Gatyilov és Mihail Bogdanov külügyminiszter-helyettesek képviselték volna. Az amerikai közlés szerint a későbbiekben új időpontot keresnek a tárgyalásra.
Észak-Korea gázálarcot, fegyvereket és lőszert próbált meg szállítani Szíriába – állította kedden egy japán napilap. A Szankei Simbun újság meg nem nevezett amerikai, japán és dél-koreai forrásokból úgy értesült, hogy egy Líbiában bejegyzett hajó az idén Észak-Koreából szállított fegyvereket Szíria részére.
Az amerikai hadsereg más országokkal egyeztetve követte a hajót, amely április 3-án haladt át a törökországi Dardanellákon, és amelyet a török hatóságok ellenőriztek. Az eljárást követően mintegy 1400 puskát, pisztolyt, lőszert és gázálarcot foglaltak le.
Az amerikai hatóságok úgy vélekednek, hogy a hajó Törökországban rakodta volna ki terhét, amelyet később szárazföldön Szíriába juttattak volna el. A kapitányt őrizetbe vették, sőt vizsgálat is indult ellene miután beismerte, hogy hajója Észak-Koreából indult és szállítmányát Szíriába szánták.