„Nem azonosított orvlövészek szándékosan és több alkalommal rálőttek az (kormányerők és a felkelők közötti) ütközőövezetben a vegyifegyver-nyomozó csoport első járművére” – hozta nyilvánosságra közleményében Martin Nesirky, hozzátéve, hogy a gépkocsi használhatatlanná vált, és egy másik gépkocsit kellett forgalomba állítani helyette. Sebesülésről nem tett említést.
A golyóálló mellényt viselő ellenőrök konvoja szíriai biztonságiak kíséretében tartott a szíriai főváros keleti peremén fekvő Gúta térségébe, amely az ellenzéki erők ellenőrzése alatt áll. Ez az a hely, ahol múlt szerdán állítólag mérgesgáz-támadás történt – az ellenzék és a nemzetközi közvélemény túlnyomó része szerint Bassár el-Aszad elnök erői részéről, amit a rezsim tagad.
„Ismételten hangsúlyozni kell: mindegyik fél részéről nagyobb együttműködés szükséges ahhoz, hogy a (szakértői) csapat biztonságban elvégezhesse fontos munkáját” – figyelmeztetett az ENSZ-szóvivő. A damaszkuszi rezsim a lázadókat – saját kifejezésével a „fegyveres terrorista csoportokat” – vádolta hétfőn azzal, hogy lövéseket adtak le az ENSZ-ellenőrökre. Az állami televízió egy név nélkül nyilatkozó kormányilletékesre hivatkozott.
Az ENSZ vegyifegyver-szakértőinek csoportja hétfőn indult el a feltételezett múlt heti gáztámadás helyszínére, amely a szíriai főváros, Damaszkusz környékén található – közölték szemtanúk. A kék golyóálló mellényt viselő ellenőrök öt-hat járműből álló konvoját a szíriai biztonságiak kísérték. Értesülések szerint a gépkocsioszlop a főváros keleti peremén fekvő Gúta térségébe tart. A terület az ellenzékiek ellenőrzése alatt áll.
Az Ake Sellström svéd tudós vezette, egy tucatnyi szakértőből álló csoport augusztus 18-án érkezett Damaszkuszba, hogy több korábbi feltételezett gáztámadás ügyében vizsgálódjon. Három nappal később a szíriai hadsereg támadást hajtott végre Damaszkusz környékén, amellyel kapcsolatban az ellenzék azt állította, hogy a kormányerők mérgező gázt vetettek be, ami több száz – sőt egyes állítások szerint 1300 – ember halálát okozta. A damaszkuszi kormány ezt cáfolja, s a felkelőket vádolja vegyi fegyverek bevetésével. A szíriai vezetés ugyanakkor meg akarja szabni, hogy az országba küldött nemzetközi vegyifegyver-szakértők pontosan mely körzetekben vizsgálódhatnak: többek között ez magyarázza, hogy az ENSZ-ellenőrök miért nem mehettek azonnal a helyszínre.
Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi szervezet értesülése szerint a múlt szerdai gáztámadás nyomán 355 olyan ember halt meg Damaszkuszban és környékén, akik idegméreg hatására utaló tüneteket mutattak.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns szervezet helyszíni orvosi jelentések alapján több mint 300, mérges gáz okozta halálesetről számolt be. A halálos áldozatok között tucatnyi felkelő volt
Az ENSZ-szakértők a Damaszkusz központi részén lévő, a kormány ellenőrzése alatt álló, tehetős negyedben voltak elszállásolva. Szemtanúk beszámolója szerint hétfőn legalább két akna csapódott be a területen. Az egyik azon szálloda mellett, ahol az ENSZ-ellenőrök tartózkodtak eddig. A szíriai állami hírügynökség szerint az aknákat a „terroristák” (felkelők) lőtték ki.
Németország támogatná a nemzetközi katonai beavatkozást Szíriában, ha megerősítést nyerne, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök vegyi fegyvert vetett be ellenfeleivel szemben. Angela Merkel német kancellár szóvivője, Steffen Seibert hétfőn azt mondta: ha az ENSZ ellenőrei megerősítik a gáztámadás tényét, „az büntetést követel”. Seibert ennek keretében azt sem zárta ki, hogy Németország részt venne egy esetleges nemzetközi katonai beavatkozásban.
Guido Westerwelle német külügyminiszter közleményében hangsúlyozta: ha Damaszkusz valóban vegyi fegyvert vetett be, akkor „számolnia kell a következményekkel”.