Szíria beleegyezett, hogy az ENSZ vegyifegyver-szakértői azonnali hatállyal elmehetnek azokra a helyszínekre Damaszkusz külvárosaiban, ahol a szerdai állítólagos vegyifegyver-támadások történtek. Ezt a szíriai külügyminisztérium közölte vasárnap az állami televízióban ismertetett közleményében.
Eszerint „ma megállapodás született Damaszkuszban a szíriai kormány és a világszervezet között az ENSZ leszerelési főképviselője, Angela Kane látogatása során, hogy megengedjék az ENSZ szakértői csoportjának a vegyi fegyver bevetésére vonatkozó állítások kivizsgálását Damaszkusz tartományban”. A világszervezet pár órával később közölte, hogy a szakértőik hétfőtől kezdik meg az ellenőrzést. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár hivatala közleményében azt is bejelentette: a szíriai vezetés beleegyezett, hogy a tényfeltáró vizsgálatok helyszínén tűzszünetet léptet életbe.
Az ENSZ ellenőrei múlt vasárnap érkeztek Damaszkuszba. Feladatuk az lenne, hogy megvizsgáljanak három olyan helyszínt az arab országban – az Aleppó melletti Hán el-Aszalt, a főváros melletti Atajbét és Homsz városát –, ahol hírek szerint korábban vegyi fegyvert vetettek be.
A szakértők mandátuma azonban nem terjedt ki az esetleges újabb vegyifegyver-támadások kivizsgálására, s noha az állítólagos szerdai akció után több ország és nemzetközi szervezet is azonnali helyszíni vizsgálatot követelt, a damaszkuszi vezetés eddig ezt nem tette lehetővé. Egy amerikai szakértő szerint azért, hogy az incidens kézzelfogható bizonyítékai az idő múlásával gyengüljenek.
A nemzetközi közösségtől vár segítséget és megoldást a polgárháborúra Ferenc pápa. Az egyházfő a római Szent Péter téren, a vasárnapi Úrangyala-imádság (Angelus) előtt intézett felhívást a világ nemzeteihez, hogy „mutassanak nagyobb érzékenységet a tragikus helyzet iránt” és segítsenek megoldást találni a szíriai nemzetnek a „pusztítást és halált okozó háborúra”.
„Hallgassanak el a fegyverek” – hangoztatta Ferenc pápa. Kijelentette: az egyre erőszakosabb szíriai testvérháborúról érkező borzalmas felvételek késztették arra, hogy ismételten fölemelje szavát a közel-keleti országért, amelynek konfliktusát aggodalommal követi. Az egyházfő hozzátette, hogy nem a harc ad reményt a problémák megoldására, hanem a párbeszéd. A pápa együttérzéséről biztosította a szíriai konfliktus összes áldozatát, mindazokat, akik szenvednek. A szíriai gyermekeknek azt üzente, ne veszítsék el a reményt.