Szíria beleegyezett, hogy az ENSZ vegyifegyver-szakértői azonnali hatállyal elmehetnek azokra a helyszínekre Damaszkusz külvárosaiban, ahol a szerdai állítólagos vegyifegyver-támadások történtek. Ezt a szíriai külügyminisztérium közölte vasárnap az állami televízióban ismertetett közleményében.
Eszerint „ma megállapodás született Damaszkuszban a szíriai kormány és a világszervezet között az ENSZ leszerelési főképviselője, Angela Kane látogatása során, hogy megengedjék az ENSZ szakértői csoportjának a vegyi fegyver bevetésére vonatkozó állítások kivizsgálását Damaszkusz tartományban”. A világszervezet pár órával később közölte, hogy a szakértőik hétfőtől kezdik meg az ellenőrzést. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár hivatala közleményében azt is bejelentette: a szíriai vezetés beleegyezett, hogy a tényfeltáró vizsgálatok helyszínén tűzszünetet léptet életbe.
Az ENSZ ellenőrei múlt vasárnap érkeztek Damaszkuszba. Feladatuk az lenne, hogy megvizsgáljanak három olyan helyszínt az arab országban – az Aleppó melletti Hán el-Aszalt, a főváros melletti Atajbét és Homsz városát –, ahol hírek szerint korábban vegyi fegyvert vetettek be.
A szakértők mandátuma azonban nem terjedt ki az esetleges újabb vegyifegyver-támadások kivizsgálására, s noha az állítólagos szerdai akció után több ország és nemzetközi szervezet is azonnali helyszíni vizsgálatot követelt, a damaszkuszi vezetés eddig ezt nem tette lehetővé. Egy amerikai szakértő szerint azért, hogy az incidens kézzelfogható bizonyítékai az idő múlásával gyengüljenek.
A nemzetközi közösségtől vár segítséget és megoldást a polgárháborúra Ferenc pápa. Az egyházfő a római Szent Péter téren, a vasárnapi Úrangyala-imádság (Angelus) előtt intézett felhívást a világ nemzeteihez, hogy „mutassanak nagyobb érzékenységet a tragikus helyzet iránt” és segítsenek megoldást találni a szíriai nemzetnek a „pusztítást és halált okozó háborúra”.
„Hallgassanak el a fegyverek” – hangoztatta Ferenc pápa. Kijelentette: az egyre erőszakosabb szíriai testvérháborúról érkező borzalmas felvételek késztették arra, hogy ismételten fölemelje szavát a közel-keleti országért, amelynek konfliktusát aggodalommal követi. Az egyházfő hozzátette, hogy nem a harc ad reményt a problémák megoldására, hanem a párbeszéd. A pápa együttérzéséről biztosította a szíriai konfliktus összes áldozatát, mindazokat, akik szenvednek. A szíriai gyermekeknek azt üzente, ne veszítsék el a reményt.
A Vatikáni Rádió vasárnapi kommentárjában elhangzott adatok szerint a két és fél éve tartó szíriai polgárháborúban több mint 100 ezer ember veszítette életét, közöttük hétezer gyerek. Több mint négymillióan menekültek el az országból.
Irán figyelmeztette vasárnap Washingtont, hogy ne lépje át a „vörös vonalat” Szíria ügyében, mert annak komoly következménye lesz a Fehér Ház számára. Azok, akik olajat öntenek a tűzre, nem menekülhetnek majd el a nép bosszúja elől – mondta Masszúd Dzsazajeri, az iráni fegyveres erők helyettes vezérkari főnöke egy Szíria-ellenes amerikai katonai akció lehetőségére reagálva. Hozzátette: a szíriai terrorista háborút az Egyesült Államok és a térség reakciós államai tervelték ki, ám ennek ellenére a szíriai kormány és a nép nagy sikereket ért el.
Irán a szíriai kormányzat legfőbb támogatójának számít a közel-keleti térségben. Azzal vádolja az Egyesült Államokat, valamint annak nyugati és arab szövetségeseit, hogy Bassár el-Aszad rendszerének megdöntését akarják, s ezért támogatják a felkelőket.
Barack Obama amerikai elnök korábban erőteljes fellépést ígért arra az esetre, ha az Aszad-rezsim vegyi fegyvereket alkalmazna, s ezzel átlépné az Egyesült Államoknak az elnök által „vörös vonalként” emlegetett tűréshatárát. Márpedig e hét szerdáján a szíriai kormányzat a felkelők állítása szerint mérges gázt vetett be Damaszkusz környékén, s ezzel sok száz – egyes források szerint 1300 – ember halálát okozta. Bár a damaszkuszi kormány hevesen cáfolja ezeket az állításokat, egy pénteki hír szerint amerikai és szövetséges hírszerző szervek előzetes értékelésükben arra a következtetésre jutottak: a szíriai kormányerők valóban vegyi fegyvert vetettek be a héten Damaszkusz közelében.
Szombaton a lehetséges válaszlépésekről tanácskozott Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke vezető nemzetbiztonsági tanácsadóival. Noha konkrét döntésekről még nem szivárogtak ki hírek, Chuck Hagel védelmi miniszter jelezte: az Egyesült Államok úgy pozícionálja katonai eszközeit, hogy azok képesek legyenek végrehajtani az elnök döntését, bármi légyen is az. Ennek keretében Washington egy robotrepülőgépeket hordozó rombolóval erősítette meg a földközi-tengeri hadiflottáját. Ezzel négyre emelkedett a szíriai partok közelében tartózkodó amerikai rombolók száma.
Simon Peresz izraeli elnök vasárnap felszólította a nemzetközi közvéleményt, hogy „szabaduljanak meg” a szíriai vegyi fegyverekről. „A vegyi fegyverek nem maradhatnak ott, legyenek akár Bassár el-Aszad szír elnök kezében, vagy bárki máséban” – szögezte le az izraeli politikus, mikor Jeruzsálemben fogadta Laurent Fabius francia külügyminisztert. „Ez nagyon bonyolult, nagyon költséges, de még bonyolultabb és még veszélyesebb lenne a dolgokat úgy hagyni, ahogy most mennek” – tette hozzá a szerdai állítólagos szíriai vegyifegyver-támadásra utalva. Azt azonban nem árulta el, hogy szerinte konkrétan mit kellene tenni.
Laurent Fabius a maga részéről azt mondta: minden jel arra mutat, hogy valóban vegyi fegyverekkel történt a mészárlás, s hogy mindezért nagyon súlyos felelősség terheli Bassár el-Aszadot.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a szokásos vasárnapi kormányülésen „szörnyű tragédiáról, szörnyű bűnről” beszélt, s közölte: ez a támadás is annak a bizonyítéka, hogy „a világ legveszélyesebb rezsimjei nem birtokolhatják a világ legveszélyesebb fegyvereit”. Egyben leszögezte: Izrael figyelemmel kíséri a szíriai fejleményeket, s ha veszélyben érezné magát, kész lenne a cselekvésre.
Juvál Steinic hírszerzési miniszter közölte: a tömegpusztító fegyverek szíriai bevetésére reagálni fog a nemzetközi közösség. Ugyanakkor a Jediót Ahronót című lap vasárnap azt írta, hogy Izraelben a múlt hét óta megnőtt a vegyi fegyverek esetleges bevetése miatti aggodalom. A szíriai elnök nemcsak saját népe, de a zsidó állam ellen is kész lehet bevetni azokat, bár jelenleg nem tűnik valószínűnek egy ilyen forgatókönyv – írta az újság.
Az alavita falvak elleni bosszút ígért vasárnap a héten történt állítólagos vegyi támadásért a szíriai kormány ellen harcoló, an-Nuszra Front nevű dzsihadista szervezet. Az alaviták hite a síizmusból ered, és közéjük tartozik Bassár el-Aszad államfő, valamint a vezetők jelentős része is.
„Egy-egy alavita falu fizeti meg minden vegyi rakéta árát, amely a szüleinkre, rokonainkra hullik Damaszkuszban” – mondta Abu Mohamed al-Dzsuláni, az an-Nuszra vezetője az iszlamista honlapokra föltett hangüzenetében. „Ezer rakéta” kilövését ígérte, hangsúlyozva, hogy „ezzel tartozunk ( ) rokonainknak a keleti Gútában”, azon a Damaszkusszal határos területen, amely a felkelők kezén van, s ahol az állítólagos vegyifegyver-támadás történt szerdán.
„Ez a rezsim több tucat vegyi rakétával támadta meg a keleti régiót, gyerekek, nők és férfiak százait ölve meg” – hangoztatta a front vezére, felszólítva az Aszad-kormány ellen országszerte harcolókat, hogy vegyenek részt e bosszúhadjáratban. A kormány teljes egészében tagadja a vádat, mondván, „soha nem használt vegyi fegyvereket”.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns szervezet helyszíni orvosi jelentések alapján több mint 300, mérges gáz okozta halálesetről számolt be szerda óta. Mintegy tucatnyi lázadó volt köztük a londoni központú szervezet szerint.
Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nevű nemzetközi szervezet a maga részéről 355 olyan betegük halálát közölte, aki „idegméreg hatására utaló tüneteket mutatott”. Az MSF ugyanakkor óvakodott attól, hogy megállapítsa a támadás eredetét és felelőseit.
Az Arab Liga ülést tart kedden a szíriai feltételezett vegyifegyver-támadás ügyében – jelentette be vasárnap a szervezet második számú vezetője, Ahmed Ben Hilli. A politikus szerint a tanácskozás összehívását az magyarázza, hogy sürgősen vizsgálni akarják „a vegyi fegyverek bevetésének szörnyűséges bűncselekményét, amely több száz ártatlan életét követelte”.
Francois Hollande francia elnök szerint „egy csomó bizonyíték” szól amellett, hogy a szerdai, Damaszkusz környéki támadás „vegyi jellegű” volt, és „minden jel arra utal, hogy a szíriai rezsim a felelőse e minősíthetetlen cselekedetnek”.