A londoni lap szerint a központ a régióban lebonyolított telefonhívásokat és e-maileket figyeli, többek között a tenger alatti kábelek adatforgalmának ellenőrzésével. A brit bázis a megszerzett információkat megosztja a baráti nyugati szervekkel, többek között az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökséggel (NSA) – írta a The Independent. Mindez az NSA volt informatikusa, Edward Snowden által kiszivárogtatott anyagokból derült ki. A 31 éves amerikai férfi hazájában kémkedésért és adatlopásért körözést adtak ki ellene azután, hogy idén májusban részleteket szivárogtatott ki az NSA adatgyűjtési rendszeréről. A brit kormány azt mondja, a közel-keleti megfigyelőközpont fontos szerepet tölt be a terrorizmus elleni küzdelemben, a rendszer segítségével képesek korán előrejelezni az esetleges készülő merényleteket.
Az Egyesült Államok számos uniós tagország ügyeit figyelte meg titkosszolgálati eszközökkel. Az NSA-nek egy „spiontáblázata” is volt. A Der Spiegel szerint az NSA egykori munkatársától, Edward Snowdentől származó anyagok között van egy ilyen dokumentum, titkos minősítéssel. A listán egy ötfokozatú skála alapján osztották be a nemzetközi közösség vizsgált szereplőit, illetve azt, hogy pontosan mi érdekli a szolgálatokat.
A Snowden-anyagok megsemmisítését egyébként titkosügynökök jelenlétével végezték el. A szivárogtató Ororszországban kapott menedéket. Épp ezért kemény válaszlépést követeltek amerikai szenátusi képviselők Barack Obamától Oroszország ellen. Az egyik demokrata vezető úgy fogalmazott: az oroszok hátba szúrták Amerikát.